قانونگذار آمریکایی تأکید کرد

ممنوعیت فروش بوئینگ نقض برجام است و ایران میتواند بازرسان را اخراج کند

عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا گفت که ممنوعیت فروش هواپیماهای بوئینگ به ایران، نقض برجام است و این کشور شاید بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را اخراج کند.

ممنوعیت فروش بوئینگ نقض برجام است و ایران میتواند بازرسان را اخراج کند

گیلان خبر: در ادامه اظهارنظرها و مواضع ضد ایرانی قانونگذاران کنگره آمریکا، یک عضو دموکرات مجلس نمایندگان این کشور مخالفتش را با ممنوعیت فروش بوئینگ به تهران اعلام کرده است.

«استفن اف لینچ» که نماینده ایالت ماساچوست در مجلس نمایندگان آمریکا است، درباره موضوع هواپیماهای ایران و «نبود امنیت پروازی» در ایران سخن گفته و دلیلی آن را کهنگی ناوگان هوایی ایران دانسته است.

قانونگذار آمریکایی که حامی توافق بوئینگ با ایران است، موضوع برجام را با موضوع توافق بوئینگ ربط داده و به نحوی خواستار تایید شدن نهایی قرارداد فروش هواپیما به ایران شده است.

لینچ گفت: «سال گذشته من با یک بازرس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صحبت کردم و او می‌گفت که خطرناکترین کار بازرسان ما در ایران، پرواز کردن بین شهرهای آن است».

این قانونگذار آمریکایی دموکرات با انتقاد از طرح ممنوع کردن فروش هواپیمای بوئینگ به ایران تصریح کرد: «این لایحه، انجام پرواز برای افراد عادی در ایران را خطرناکتر می‌کند».

او افزود: «ما اینجا یک فرصت را در اختیار داریم. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره اینکه ایران مفاد برجام را تبعیت می‌کند گزارش می‌دهد و گزارش ماه ژوئن تبعیت کامل آن را نشان می‌دهد».

این قانونگذار دموکرات آمریکایی در ادامه، لایحه اخیر تصویب شده در مجلس نمایندگان آمریکا درباره ممنوعیت فروش هواپیما به ایران را «نقض صریح برجام» خواند.

وی ادامه داد: «نتیجه این لایحه آن است که ایران حق بیرون راندن بازرسان را خواهد داشت کاری که سبب خواهد شد بازرسی‌ها کاملا متوقف شود».

قانونگذار آمریکایی خطاب به همکاران جمهوریخواه خود افزود: «اگر شما به ایران بی اعتماد هستید، خوب شما باید خواستار دسترسی نامحدود بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باشید».


منبع: فارس

 

کد مطلب: 17129

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر