سایه کودتا بر ترکیه

منابع خبری بامداد شنبه از کودتای نظامی در ترکیه خبر دادند؛اولین خبرها از آغاز کودتا نظامی از مستقر شدن یگانی از ارتش ترکیه در مدخل پل «بوسپوروس» در استانبول و مسدود شدن مسیر حرکت خودروها آغاز شد

سایه کودتا بر ترکیه

گیلان خبر:اولین خبرها از آغاز کودتا نظامی از استقرار نیروهای کودتا از ارتش ترکیه در مدخل پل «بوسپوروس» در شهر استانبول و مسدود شدن مسیر عبور و مرور خودروها آغاز شد. بعد از مدتی اخباری از تیراندازی در آنکارا و پرواز جنگنده‌ها با ارتفاع کم خبر دادند.که به سرعت حالت آماده باش نظامی در شهر را آشکار ساخته بود.
حضور بسیج مردمی و عملیات های پلیس ترکیه باعث متوقف کردن جریان کودتا در ساعات اخیر شده است.
منابع خبری بامداد شنبه از کودتای نظامی در ترکیه خبر دادند؛ فرودگاه آتاتورک و تلویزیون دولتی این کشور در ابتدا به تسخیر نیروهای کودتا گر درآمد، اما مدتی بعد با درخواست ویدیویی رجب طیب اردوغان از مردم و با هجوم مردم به خیابان ها توسط معترضان مردمی پس گرفته شد.

طبق اخبار منتشر شده از خبرگزاری های معتبر داخلی نیروهای ارتش توانستند برای ساعاتی کنترل تلویزیون دولتی TRT و فرودگاه آتاتورک استانبول را به دست بگیرند؛ اما مردم با حضور در خیابان‌ها، مجدداً این ساختمان‌ها را از دست عوامل کودتا آزاد کردند.

139504260254

خبر های ضد و نقیض از شکست یا پیروزی کودتا گران در تمامی سایت ها و منابع خبری شنیده می شود اما ما بهتر است به جای توجه به اخبار پی در پی که هر کدام ذهن را به سویی می برند به تحلیل ماجرا بپیوندیم و امیدوار باشیم که واقعیت را در نهایت مشاهده کنیم.
اما با اولین اخبار منتشر شده عده ای خوشحال شدند زیرا با توجه به سابقه چند سال اخیر دولت رجب طیب اردوغان تصور بر این بود که وی باعث بسیار از مشکلات اخیر منطقه به خصوص موضوع (داعش) بوده است.
تحلیل اینکه آیا پیروزی یا شکست دولت اردوغان امروز خوشحال کننده یا نگران کننده است سوال اصلی کسانی است که به این موضوعات تنها به عنوان یک خبر داغ امروز نگاه نمی کنند و آینده را در نظر تصور می کنند.
محمد سعید احدیان مدیرمسئول روزنامه خراسان در کانال شخصی خود نوشت:

احساسات ما به دلیل سیاست های ترکیه می گوید باید از پیروزی کودتا خوشحال شویم اما عقل می گوید پیروزی کودتا در ترکیه معلوم نیست چندان خوب باشد. بالاخره حزب عدالت و توسعه با همه مسایلش اسلام گرا است که از سکولار ها بهتر است و ثانیا اسلام گرای طرفدار سعودی نیست و ثالثا اخیرا شروع کرده بود به اصلاح سیاست های خارجی اش. حمله تروریستی توسط داعش بتنهایی گواه تغییر مواضع اردوغان بود. چرا حالا کودتا شروع شد وقتی ترکیه شروع به تغییر موضع کرده بود!
تحلیل جالب مدیر مسئول روزنامه خراسان باعث می شود ما تنها یکسو نگری نکنیم . شاید البته این یک تحلیل عمیق از اتفاقات ترکیه نباشد. اما تحلیل تحلیل است!

پشت پرده

در این میان، از یک نام به عنوان پشت پرده این کودتا نام برده می‌شود: فتح الله گولن؛ مردی که زمانی به عنوان پدر معنوی حزب عدالت و توسعه شناخته می‌شد. ساعتی پس از اعلام این خبر که ارتش ترکیه با حضور در خیابان‌های شهرهای اصلی این کشور، در تلاش برای به دست گرفتن دولت برآمده، برخی منابع خبر دادند، افراد نزدیک به جنبش «گولن» پشت پرده این کودتا هستند. اندکی بعد، وزیر دادگستری ترکیه نیز در اظهارنظری مشابه، طرفداران فتح الله گولن را مسئول این کودتا دانست.
IMAGE635552763533635732

منابع مختلف، محمد فتح الله گولن را واعظ، نویسنده و مدرس علوم اخلاقی و الهیات اهل ترکیه خوانده که در تبعیدی خودخواسته در پنسیلوانیای آمریکا زندگی می‌کند. گولن در عمر خود مشغول تدریس نسخه‌ای پیشرفته از اسلام است با نام «اسلام آناتولیایی» که مبتنی بر آموزه‌های یک عالم اسلامی به نام «سعید نورسی» است. در تفکر گولن که عمیقاً معتقد به مدارا و تسامح است، هرگونه تروریسم شدیداً محکوم و او معتقد به گفت‌وگوی بین ادیان الهی و پیروان کتاب‌های آسمانی است و خود او برای چنین گفتمان‌هایی با واتیکان و برخی مراکز مذهبی یهودی بار‌ها پیشقدم شده است. جنبش گولن شامل مدارس، دانشگاه‌ها، مؤسسه‌های حرفه‌ای و کاری و حتی ایستگاه‌های رادیویی و تلویزیونی است. در نگاه جهانی، جنبش گولن بیشتر در امر آموزش فعال است. در سال ۲۰۰۹ مجله معروف نیوز ویک گزارش داد که افراد جنبش، مدارس بسیاری را در نقاط مختلف دنیا اداره می‌کنند که بیش از ۲میلیون دانش آموز را تربیت کرده که بسیاری از آن‌ها از بورس کامل تحصیلی از سوی بنیاد گولن برخوردار بودند.

 

بازی با آتش رجب طیب اردوغان

395431_879

حال چرا دولت ترکیه حملات خود را رو به سوی چنین فردی در ترکیه برده است؟!
اول می توان این تحلیل را نیز برداشت کرد که رجب اردوغان خواسته با استفاده از کودتا افرادی را شناسایی ، نابود یا از دور خارج کند که این نوع تحلیل به بازی با آتش معروف است . زیرا این نوع حرکت ها ممکن است به قیمت نابودی خود دولت در جریانات خارج از کنترل یا هدایت سودجویانی خارج از تصور دولت منجر شود . کودتا هر چند خطرناک اما فضای بعد از کودتا فضای آماده برای استقرار قدرت طلبان شریک در کودتاست. اینجا ممکن است دولت با حرکت های مردمی همراه اما شریک دزد و رفیق قافله باشد... .
دوم اینکه احتمال دارد این کودتا تنها یک تئاتر سخت و سنگین از سوی اردوغان بوده است تا با استفاده از شرایط بحرانی ایجاد شده دست به تضعیف ارتش زده و امکان کودتاهای جدی‌ای که می‌توانست در آینده گریبانگیر او شود را از بین ببرد.
بنا به گفته مسعود صدرمحمدی مدیر  در تحلیلی راجع به کودتای شب گذشته در ترکیه: با نزدیک شدن به ساعات پایانی شب با وجود آن که هنوز درگیری ها در دو شهر بزرگ استانبول و آنکارا تداوم دارد و در سایر شهرهای بزرگ نیز درگیری های پراکنده لبین نیروهای کودتاگر و ضد کودتا در گرفته است. و نخست وزیر نیروهای کودتاگر را با آغاز جنگ نیروهای ضد کودتای ارتش علیه آنها تهدید کرده است، با ادامه وضعیت موجود می توان احتمال داد که تا ساعات پایانی روز آینده غائله فیصله یابد.
اگر چه ما باید برای تحلیل دقیق تر و دست یابی به دست های پشت پرده منتظر اتفاقاتی که در آینده نزدیک رخ خواهد داد باشیم؛ اما می توان با حدس و گمان هایی با اسناد بر اتفاقات سیاسی تاریخی گفت که این کودتا هم بدون پشتوانه با تفکراتی سطحی توسط عده محدودی در داخل ترکیه اتفاق افتاد که تنها نتیجه تأسف بار انسانی آن ۱۹۴کشته، ۱۴۴۰زخمی و ۲۸۳۹ تن بازداشتی بود.
باز در ادامه تحلیل ها نوک پیکان اتهام به خود دولت اردوغان باز می گردد که با پایان این کودتا قدرت وی بیش از پیش افزایش می یابد و با کنار زدن حلقه های نظامی ضد دولت می تواند جایگاه خود را مستحکم تر کند. 
باید تنها در گرداب سیاسی ترکیه با وضعیت فوق امنیتی بوجود آمده نگاه ها را به سوی مردم ترکیه برد تا ببینیم آنها با فتنه های کشور خود چگونه برخورد می کنند و آیا بصیرت سیاسی می تواند برای آنها نسخه نجات بخشی باشد یا خیر.

 

 

 

 

کد مطلب: 17161

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر