با شکست تروریسم تکفیری در کشور؛

روضه خوانی برای تروریست های تکفیری ایران

بار دیگر طنز تلخ روزگار تکرار شد و مدعیان حقوق بشر برای کسانی اعاده حقوق شهروندی می کنند که جزء سیاهی و تباهی در پرونده شان، چیزی نبود.

روضه خوانی برای تروریست های تکفیری ایران

گیلان خبر: سحرگاه سه شنبه 12 مرداد 1395، تعدادی از محکومان گروه تروریستی - تکفیری «توحید و جهاد» که دست به اقدامات تروریستی در مناطق غرب کشور زده بودند، به دار مجازات آویخته شدند. 

در بخشی از اطلاعیه دادستان کل استان کردستان درباره جنایات اعضای گروه توحید و جهاد که در سال 1388 مرتکب شده بودند آمده است: "راه اندازی گروهک تروریستی تکفیری به قصد محاربه و انجام عملیات های مسلحانه در داخل کشور، ترور و کشتار مردم بی گناه و بعضی از علما از جمله شهیدان ماموستا شیخ الاسلام و ماموستا برهان عالی، به شهادت رساندن تعدادی از محیط بانان شهرستان سنندج، ربایش و به شهادت رساندن برخی از شهروندان از جمله خلیفه فرهادی اهل قروه و هدایت حسن خانی اهل ایلام، تهیه سلاح های متعدد جنگی و ساخت بیش از 50 بمب آماده انفجار، بمب گذاری در نقاط مختلف شهرستان سنندج، انجام چندین فقره سرقت مسلحانه از طلا فروشی های شهرهای قروه، زنجان و بیجار، توزیع مواد غذایی مسموم برای ترور برخی از شهروندان کردستانی، حمله به مراکز انتظامی و پلیس راهنمایی و رانندگی شهرستان سنندج که منجر به شهادت 11 تن و زخمی شدن 20 نفر گردید، تلاش برای سرقت مسلحانه از بانک های استان و تیراندازی کور و بی هدف به سمت مردم در میدان آزادی سنندج که در این اقدام تروریستی 14 نفر شهید و زخمی شدند، اقدامات این گروه منجر به شهادت 21 نفر و زخمی شدن حدود 40 نفر شد."

نگاهی به سابقه گروه تروریستی توحید و جهاد نشان می دهد که هسته های اولیه این گروه با تفکرات تکفیری و سلفی تشکیل شده و رویکرد افراطی و خطرناکی نسبت به مردم مسلمان ایران داشتند. نیروهای وابسته به این گروه، ایران را مکانی مناسب برای ادامه فعالیت های خود می دانستند چرا که از دید آنها اندیشه های اسلامی حاکم بر مردم ایران، نمود واقعی کفر است و جهاد علیه کافران واجب و ضروریست! قتل، ترور و اقدامات خلاف امنیت ملی که این افراد از سال 1387 آغاز کردند، هرچند پس از مدتی از سوی نهادهای نظامی و اطلاعاتی کنترل شد، اما تلفاتی از خود بر جای گذاشت. 

بر اساس اطلاعات به دست آمده، مردم استان های غرب کشور، به خصوص کردستان، اعضای گروه توحید و جهاد را با نام رهبرشان یعنی ابوبکر می شناختند. کاوه شریفی، نام رهبر این گروه تروریستی بود که با نام مستعار ابوبکر شناخته می شد. فعالیت های تکفیری و سلفی جهادی در دو دهه اخیر رشد قابل ملاحظه ای در منطقه غرب آسیا داشته و القاعده در افغانستان، اقدامات خود را بر اساس چنین تفکری به اوج رساند. برخی از اعضای این گروه تروریستی مبارزه با ایران را در برنامه خود قرار داده بودند و برای نفوذ در ساختار امنیتی کشور، تمرکز خود را در شرق بر سیستان و بلوچستان و در غرب نیز در کردستان و کرمانشاه تعریف کردند. گروهی مانند کتائب کردستان در سال های 1389 با وابستگی به القاعده فعالیت های تبلیغی و رسانه ای در این منطقه داشتند. شکل گیری گروهی مانند توحید و جهاد در سال های 1387 و افزایش اقدامات تروریستی در سال 1388، الهام گرفته از اندیشه ها و فعالیت های تکفیری القاعده در افغانستان و عراق بوده است. 

کردهای سنی یا تکفیری های تروریست؟

با اعدام تنی چند از اعضای گروه تروریستی توحید و جهاد در روز سه شنبه، بسیاری از رسانه های غیرهمسو با جمهوری اسلامی ایران، در تیتر اخبار مربوط به این اعدام ها از اصطلاح کردهای سنی مذهب یا مخالفان اهل سنت استفاده کردند. این تحریف آشکار واقعیت در حالی صورت می گیرد که اقدامات و فعالیت های این گروه بر اساس تصاویر و فیلم های موجود کاملا محرز است و تمامی آنها بر اقدامات تروریستی خود اعتراف کرده اند، اعترافی که بر پایه واقعیت های غیرقابل انکار شکل گرفته است. 

منتقد، مخالف و دگراندیش دانستن تکفیری های سلفی اعدام شده، طنز تلخی است که از سوی مخالفان و دشمنان جمهوری اسلامی دنبال می شود. اما آنچه باعث شده تا مخالفان، بر طبل سنی مذهب بودن اعدام شدگان روز سه شنبه بکوبند، تحریک افکار عمومی اهل سنت در کشور است. حال آنچه مشخص است یکی از اهداف اصلی گروه توحید و جهاد، ترور رهبران و افراد سنی مذهب در کردستان و کرمانشاه بود و ماموستا شیخ الاسلام و ماموستا برهان عالی، دو تن از علمای بزرگ اهل سنت، از قربانیان این گروه بودند. هدفی که کادر رهبری توحید و جهاد از ترور افراد سنی مذهب پیگیری می کردند، نسبت دادن این کشتارها به عوامل امنیتی و اطلاعاتی کشور بود تا حساسیت ها میان مردم اهل سنت این مناطق علیه حکومت شکل بگیرد و افزایش یابد. 

در یادداشتی با عنوان «از محاربه تا مجازات شیعه‌گریزی» که در سایت بی بی سی فارسی منتشر شده، به گونه ای اعدام برخی از اعضای گروه تکفیری توحید و جهاد به دگراندیشی و اندیشه مخالف شیعیان نسبت داده شده و آن را مساوی با حذف منتقدان دانسته است: "آیا صرف دگراندیشی، چه دگراندیشی دینی و مذهبی و چه فرهنگی یا سیاسی، می‌تواند موجب مجازات مرگ شود؟ در هیچ جای قانون کشور ایران دگراندیشی و متفاوت بودن باور و نظر، جرم تعریف نشده و برای آن مجازاتی در نظر گرفته نشده است. اما تعیین کردن و رسمیت دادن و محدود کردن حقوق انسانی و شهروندی به ادیان ابراهیمی در عمل سلب این حقوق از سایر ادیان، مذهب‌ها یا دین/خداناباوران را به دنبال داشته است و تبعیض‌های فراوانی را به آنها تحمیل کرده است. اما در برخی موارد این تحدید در حد تبعیض نمانده و مجازاتهایی سخت و حتی اعدام رسمی یا غیر رسمی را نیز به دنبال داشته است."

محیط بانان قربانی گروه تروریستی توحید و جهاد

در گزارشی دیگر، خبرگزاری هرانا که خود را ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران معرفی کرده و از سوی سرویس های اطلاعاتی غربی و عربی تغذیه و پشتیبانی می شود، اطلاعیه ای را از کارزار لغو گام به گام مجازات اعدام «لگام» منتشر ساخته که در آن نیز تروریست های سلفی گروه توحید وجهاد را اهای سنی مذهب کردستان نامیده است!: " خبرفجیع اعدام بیست نفر ازهموطنان اهل سنت مان ما ر اتکان داده است. اینان، بنا به گفته ی خودشان، و بنا به گفته وکلای مستقلی که با آنان سروکار داشته اند و همچنین همبندی های آنان که با آنها نیز همفکر نیستند اما ماهها و سالها از نزدیک با آنها زندگی کرده اند، پس از تحمل مدتها فشار و شکنجه ی طاقتفرسا، قربانی سناریوهای امنیتی شده اند. اینان، بدون رعایت اصول اولیه دادرسی عادلانه و قانونی به صورت فله ای و در بیدادگاهی پنج دقیقه ای محکوم به اعدام شده اند و احکامشان نیز دستمایه ی اهداف سیاسی شده است تا هرچندگاه بار دیگر عده ای از ایشان را به قربانگاه ببرند و جان شیرینشان را بگیرند و خانواده هایی را داغدار عزیزانشان کنند. صدور حکم اعدام برای هموطنان کرد سنیمان که همه از اقلیتهای مظلوم و محروم جامعه مان اند در شماردردناک ترین احکام اعدام است. اینان، خواهان آزادی عقیده و تبلیغات دینی خود هستند. هر پرونده دراین رابطه نیز باید درهمین چارچوب بررسی شود." 

ماموستا برهان عالی 

چنین اطلاعیه ها و روایت برعکس اخبار مربوط به مبارزه ایران با اقدامات تروریستی، رویه ای است که همواره تکرار شده و واقعیت ها کاملا نادیده گرفته می شود. در این راستا، محاکمه افراد و اعضای گروه های تروریستی با وجود مدارک و مستندات محکم، حذف مخالف و ضد حقوق بشر توصیف می شود!! حال آنکه امنیت و ثبات فعلی کشور ایران، ماحصل اقدامات مستمر و قاطعانه ای  است که نهادهای نظامی، امنیتی و اطلاعاتی ایران در طول چند دهه اخیر، علیه گروه های تروریستی و تکفیری انجام داده اند که هر گونه مصلحت اندیشی و مماشاتی در مقابل آنها می توانست یک فاجعه انسانی و ملی را به دنبال داشته باشد. در پرونده مربوط به گروه توحید و جهاد بر اساس اطلاعیه دادستان کردستان و وزارت اطلاعات، بیش از 6 سال روند این پرونده برای مراعات و رعایت حقوق شهروندی محکومان به درازا کشیده شده بود. 

اندیشه جهادی تروریست های تکفیری که در سال های اخیر، منطقه را به آتش کینه و جنایت کشانده است، با هر گونه مماشاتی در مقابل آن، ریشه و بنیاد امنیت را در کشورهای منطقه، تهدید جدی می کند. تروریست های تکفیری برای انجام ماموریت های تعریف شده خود، هیچ گونه ملاحظه ای را در کشتار افراد جامعه در نظر نمی گیرند  و عدم اقدام قاطعانه با آنها و تفکریی که آنها نمایندگی می کنند، یک خطای غیرقابل جبران است که تاوان آن را در کشورهای مختلفی در منطقه مشاهده می کنیم.

سازمان های مدعی حقوق بشر؛ وکیل مدافعان شیاطین

اما آنچه پیرامون محاکمه اعضای گروه تکفیری توحید و جهاد روی داد، محدود به رسانه های بیگانه نبود و سازمان ها و نهادهای بین المللی حقوق بشری نیز از قافله انتقاد از ایران عقب نماندند و در همین زمینه به واکنش پرداختند. رفتارهای گزینشی و کاملا سیاسی نهادهای بین المللی حقوق بشر در برخورد با نقض حقوق بشر در جهان، به گونه ای است که آنها را کاملا به ابزاری برای فشار بر کشورهای خاصی تبدیل کرده است. زمانیکه عربستان سعودی به عنوان ریئس شورای حقوق بشر سازمان ملل در شهریور 1394 برگزیده شد، باید به بی اعتباری چنین نهادهایی بیشتر پی برد. به هر روی، زمانیکه مبارزه با تروریسم و افراطی گری در جهان به عنوان یک ضرورت در نظر گرفته شده، اقدام ایران در محاکمه تروریست ها، به یک اقدام ضد حقوق بشری توسط نهادهای مدعی حقوق بشر تعبیر می شود! 

زید رعد حسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل با انتشار بیانیه‌ای اعدام بیست نفر را در ایران  «بی‌عدالتی فجیع» خواند و درباره عادلانه بودن محاکمه آنها ابراز تردید جدی کرد. در این بیانیه آمده است که این افراد به اتهام جرائم تروریستی محکوم به اعدام شده‌اند اما "اگر نه همه، بیشتر آنها از یک اقلیت سنی کرد بوده‌اند."
 
ماموستا شیخ الاسلام 
 
مارک تونر، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز به اعدام ترویست های گروه توحید و جهاد واکنش نشان داد و با اعلام نگرانی از وضعیت حقوق‌بشر در ایران، رسیدگی عادلانه و شفاف به پرونده‌ها در دستگاه قضایی ایران را خواستار شد. وی همچنین گفت که واشنگتن کماکان از به رفتار حقوق‌بشری ایران نگرانی دارد. او  مدعی شد که یکی از کارهایی که آمریکا در برابر این اقدامات ایران می‌تواند انجام دهد، اطلاع‌رسانی از وضعیت حقوق‌بشر در ایران است که این کار با انتشار گزارش‌های سالانه انجام می‌شود
 
 فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق‌بشر هم با انشتار اعلامیه ای، اعدام تروریست ها در ایران را محکوم کرد! این اعلامیه نیز اعدامی ها را "ده‌ها زندانی اهل سنت" نامید که به "شدیدترین وجهی" اعدام شده اند.  

در همین رابطه مریم رجوی، سرکرده گروه منافقین نیز به اعدام و محاکمه اعضای گروه توحید و جهاد اعتراض و آن را محکوم کرد. همراستا شدن اعلامیه های حقوق بشری و اعتراض بسیاری از مخالفان و دشمنان جمهوری اسلامی در اعدام تروریست های تکفیری در ایران، نشانگر، اوج کینه و نفرت آنها نسبت به وجود ثبات و امنیت در کشور است. پروژه شهید سازی از ترروریست های تکفیری در ایران، واقعیت ها را تغییر نمی دهد و حمایت های مختلفی که از آنها در منطقه و جهان می شود، گویای شکست پروژه های ناامن سازی در ایران است. 

مریم رجوی، سرکرده گروه ترویستی منافقین در کنار تصاویری از اعضای گروه تروریستی - سلفی توحید و جهاد

مبارزه ایران با تروریسم در سال های گذشته، نشاندهنده هوشمندی نهاد های امنیتی در ریشه کن کردن نطفه های شکل گیری گروه های تکفیری در داخل ایران است. گروه توحید و جهاد در سال های 87 و 88 فعالیت داشت این در حالیست که گروه های تکفیری هرچند در سال های ابتدایی دهه 1380 در افغانستان در اوج قدرت قرار داشتند، اما در چند سال اخیر است که عراق و سوریه را زیر چکمه های خود به خاک و خون کشیده اند. گروه تروریستی مانند داعش در زمانی بیش ازنصف خاک سوریه و یک سوم خاک عراق را به اشغال درآورد که دولت های مرکزی این دو کشور تضعیف شدند و دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی آنها توان برخورد با این تروریست های شیطان صفت را نداشتند.جنایت هایی که گروه های تروریستی تکفیری در کشورهای منطقه و به ویژه عراق، سوریه، افغانستان، یمن، لیبی و نیجریه رقم زده اند، شنیع ترین و بدترین جنایت ها علیه بشریت بوده است. تصاویر و کلیپ های موجود از جنایات تکفیری ها نشان می دهد که آنها هیچ محدودیتی در کشتار افراد بیگناه قائل نیستند. 

اعلامیه گروه تروریستی داعش در پی اعدام تروریست های گروه توحید و جهاد در ایران

خطر گروه های تروریستی و اندیشه های سلفی و تکفیری برای صلح و ثبات جهان، با وقوع سلسله عملیات های داعش در بسیاری از نقاط جهان برای همگان ثابت شده است. در منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا، رشد و گسترش تروریسم تکفیری با حمایت یا بی توجهی برخی از کشورهای منطقه و فرامنطقه ای، آینده ثبات و امنیت منطقه را به نابودی کشانده و برآورد مشخصی نیز برای نابودی آن وجود ندارد. یکی از اهداف عمده اندیشه های تکفیری جهادی، حمله و تهاجم به منافع شیعیان است و ایران را به عنوان مرکز اصلی تفکر شیعی یک هدف بالقوه ارزیابی می کنند. در صورتیکه اقدامات اطلاعاتی، امنیتی و نظامی نیروهای نظامی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی با قاطعیت در دو دهه اخیر برای مقابله با خطر تروریسم تکفیری صورت نمی گرفت، بدون شک، امنیت کنونی ایران، به آرزویی بزرگ برای بسیاری از هموطنان تبدیل می شد. 

اما آنچه به عنوان فریادها و ناله های رسانه های بیگانه و سازمان های بین المللی حقوق بشر درباره اعدام چندنفر از اعضای گروه تروریستی توحید و جهاد به آسمان بلند شده،  از سر پیگیری حقوق شهروندی برای اعدام شدگان نیست بلکه مستمسکی است برای فشار رسانه ای و حقوق بشری بر ایران و قرار دادن نام کشور در لیست ها و گزارش های سالانه حقوق بشری به عنوان کشور ناقض حقوق بشر! 

 عبدالحمید اسماعیل‌زهی،  امام جمعه اهل سنت شهر زاهدان

نکته پایانی آنکه با وجود محرز بودن جنایت های گروه تکفیری توحید و جهاد حتی علیه افراد سنی مذهب، برخی از علما و رهبران اهل سنت در کشور پرچم تظلم خواهی برای این تروریست ها را بالا برده اند و با اظهارنظر متعصبانه خود، راه را برای سواستفاده دشمنان گشوده اند. عبدالحمید اسماعیل‌زهی،  امام جمعه اهل سنت شهر زاهدان  روز جمعه طی سخنانی به اعدام چند تروریست در زندان رجایی‌شهر انتقاد کرده و به طور کلی صورت مساله را تغییر داده است.  عبدالحمید درباره اعدام تعدادی تروریست در زندان رجایی‌شهر، از عبارت «اعدام اهل سنت» استفاده کرد و آن را مساله‌دار تفسیر کرد. وی گفت: "در موضوع اعدام‌های اخیر عده‌ای از هموطنان کرد اهل‌سنت ما در زندان رجایی‌شهر کرج مسائل زیادی مطرح است... دیدگاه و برداشت فقهی اهل‌سنت در رابطه با موضوع اعدام این است که شریعت و فقه اسلام درباره اعدام بسیار جانب احتیاط را مدنظر قرار داده است. اعدام تبعات منفی بسیار زیادی دارد. با اعدام یک نفر، علاوه بر اینکه زن و فرزندانش بی‌سرپرست می‌شوند و مشکلات زیادی برای آنان به‌وجود می‌آید، سبب ایجاد کینه و کدورت در دل‌ها نیز می‌شود البته اعدام‌ها تبعات منفی دیگری نیز دارند که بیان همه آنها در این فرصت ممکن نیست. درباره مساله اخیر نیز گلایه‌ای که ما داریم این است که در آن، شرایط حساس منطقه در نظر گرفته نشده است.  شرایط فعلی شرایط بسیار حساسی‌ است و دشمنان همواره دنبال سوءاستفاده و ایجاد اختلاف و ناامنی هستند. علاوه بر استکبار جهانی، برخی از کشورهای منطقه نیز به امنیتی که در جمهوری اسلامی ایران وجود دارد حسادت می‌ورزند و به هر قیمتی می‌خواهند این امنیت را از بین ببرند. لذا دست‌اندرکاران باید دوراندیشی و سعه‌صدر را مراعات می‌کردند.  توصیه ما به اهل‌سنت بالاخص کسانی که در این مساله متألم شده‌اند، آن است که احساسات خود را کنترل و آرامش‌ خودشان را حفظ کنند تا به دشمنان قسم‌خورده که دنبال منافع خود هستند فرصت سوءاستفاده داده نشود. "

ساده انگاری چنین مساله ای توسط برخی از افراد شناخته شده و قرار دادن نام چند تروریست تکفیری در کنار هموطنان اهل سنت، خطا  و اشتباهی است که می تواند باعث تهییج و برداشت های غلط در میان افکار عمومی اهل سنت در کشور و در برخورد با پدیده تروریسم شود. حال آنکه دشمنان تمامی امکانات خود را برای القای حس نابرابری و عدم رعایت حقوق شهروندان اقلیت های مذهبی و گروه های قومی در ایران به کار بسته اند و این گونه اظهارات به نوعی آب در آسیاب دشمن ریختن محسوب می شود. تجربه تروریسم تکفیری سلفی در عراق و سوریه نشان می دهد که سنی مذهبان در این کشورها بیشتر زیان ها و خسارات را از موج تروریسم سلفی دیده اند. هوشیاری و آگاهی مردم سنی مذهب کشور برای گرفتار نشدن در تله مظلوم نمایی تروریست های تکفیری امری ضروریست که  بی مبالاتی در مقابل آن بهای سنگینی چون از دست رفتن کالای گرانبهای امنیت خواهد بود. 


منبع: فرهنگ

کد مطلب: 17952

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر