واشنگتن اسپکتیتر :

رهبر ایران در صورت بد عهدی آمریکا توافق را به آتش می‌کشد

وبگاه آمریکایی نوشت: تمدید زمان تحریم‌ها بیش از اکتبر سال 2023 یا افزودن تحریم‌های جدید، از سوی ایرانیان چنین برداشت می‌شود که کنگره آمریکا جدیتی درباره توافق با ایران ندارد.

رهبر ایران در صورت بد عهدی آمریکا توافق را به آتش می‌کشد

گیلان خبر: وبگاه «واشنگتن اسپکیتیتر» در مطلبی پیرامون «آینده توافق هسته‌ای ایران با آمریکا» نوشت: «دونالد ترامپ» نامزد جمهوریخواه ریاست جمهوری آمریکا از زمانی که مبارزات انتخاباتی خود را آغاز کرده، بارها متعهد شده است این توافق را که موجب مسدود کردن تلاش‌های ایران در جهت ساخت بمب اتمی شده را متوقف خواهد کرد.

بر  این اساس، ترامپ در سخنرانی‌های اخیرش اعلام کرد: «اولویت نخست من توقف توافق فاجعه آمیز با ایران است.»

 این در حالی است که «آیت الله خامنه‌ای» رهبر ایران نیز در ماه ژوئن در تهدیدی به سخنرانی‌های ترامپ هشدار داد: «ما توافق را نقض نمی‌کنیم اما در صورتی‌که طرف مقابل توافق را نقض کند، ما نیز این توافق را به آتش خواهیم کشید.»  

به نوشته این وبگاه آمریکایی، مشخص نیست که ترامپ می‌داند توافق انجام شده توسط اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد، آمریکا، چین، روسیه، فرانسه، انگلیس، به اضافه  آلمان به امضا رسیده است یا نه، اما به نظر می‌‌آید که او درکی از سیاست‌های خارجی و تبعات این توافق بر اقتصاد آمریکا نداشته باشد.

واشنگتن اسپکتیتر در ادامه نوشت: توافق با ایران بر اساس یک پیش فرض ساده بر این مبنا است که ایران برنامه هسته‌ای خود را کاهش داده و ما نیز تحریم‌ها را رفع نماییم اما به نظر می‌رسد که جمهوریخواهان در آمریکا بر تحریم‌های ایران بیافزایند یا زمان آن را تمدید کنند. در این زمان که روز گذار نامیده شده است، اگر آژانس بین‌المللی اتمی که فعالیت‌های ایران را نظارت می‌نماید، بیانیه‌ایی صادر کند که بر اساس آن برنامه هسته‌ای ایران سالم است، آنگاه تمامی تحریم‌های مرتبط با امور هسته‌ای رفع خواهند شد.

«باربارا اسلیوین» تحلیلگر مشهور آمریکایی در این رابطه اظهار داشت: «تمدید زمان تحریم‌ها بیش از اکتبر سال 2023، روز گذار یا افزودن تحریم‌های جدید، از سوی ایرانیان به عنوان پیامی برداشت می‌شود که کنگره آمریکا جدیتی را درباره توافق مذاکره شده دولت این کشور با ایران ندارد.»

وبگاه یاد شده سپس نوشت: ایران تاکنون به تعهداتش پایبند بوده و هیچ تخلفی از سوی آژانس بین‌المللی اتمی یا از سوی آمریکا و نهادهای اطلاعاتی اروپایی گزارش نشده است. دو گزارش اخیر آژانس بین‌الملی اتمی نیز تاکید کرده‌اند ایران به طور کامل پایبند به تعهداتش بوده است. بنابراین، تنها باید نگاه‌‌ها به اعضای جمهوریخواه کنگره باشد که می‌توانند در آینده این توافق را برهم زنند.

در انتهای این مطلب آمده است: اگر اعضای کنگره آمریکا با اصلاح قوانین و تصویب آن در پی متوقف ساختن توافق باشند، آنگاه باید نگاه‌ها در پی آیت الله خامنه‌ای باشد که این توافق را به آتش خواهد کشید.


منبع: فارس

کد مطلب: 18386

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر