حجت الااسلام قائم مقامی:

حضور 20 میلیونی مردم در مراسم اربعین بعد از تهدید تکفیری‌ها اتفاق افتاد

در روایتی خواندم که حضرت جبرئیل به حضرت محمد (ص) درباره امام حسین (ع) می گوید کسانی که به زیارت فرزند شما حسین می آیند، برخی از فرشتگان مامور هستند صورت های آنان را علامت می گذارند تا مشخص شود این فرد زائر امام حسین (ع) است تا. در روز قیامت من به همراه مکائیل و حضرت محمد (ص) زائران امام حسین (ع) را از سایر افراد جدا می کنیم و آنها از هراس روز آخرت در امان هستند.

حضور 20 میلیونی مردم در مراسم اربعین بعد از تهدید تکفیری‌ها اتفاق افتاد

گیلان خبر: سومین قسمت از برنامه «مخاطب خاص» با حضور محمود پارچه باف، رئیس سابق ستاد بازسازی عتبات عالیات و آیت الله قائم مقامی به روی آنتن شبکه سوم سیما رفت. 

 

در این برنامه پارچه باف، درباره ساخت ضریح امام حسین (ع) گفت: عمده هزینه ساخت این ضریح را مردم طبقه سوم و چهارم تامین کرده اند.

 

پارچه باف با بیان اینکه کار ساخت ضریح را با اجازه از مراجع تقلید آغاز کردیم، گفت: قبل از آغاز ساخت ضریح نزد مقام معظم رهبری رفتیم. رهبری در آن دیدار فرمودند انشالله این کار شیرین در قالب کاروان موفقی به کربلا برسد و نصب شود. ما فکر می کردیم این موفقیت یعنی ضریح صحیح به کربلا برسد، ولی بعد متوجه شدیم که موفقیت این نیست؛ موفقیت یعنی اینکه در طول 20 شبانه روز و در طول مسیر هزار و 100 کیلومتری 7 میلیون نفر ضریح را بدرقه کردند.  

 

مثلا در مسیر کربلا زمانی که به روستای سیدان رسیدیم، اهالی روستا درخواست کردند که نیم ساعت وقت بدهیم تا در کنار ضریح عزاداری کنند ولی. در جواب به آنها گفتیم که چون برنامه ریزی کرده ایم نمی توانیم توقف داشته باشیم؛ اما ناگهان دینام تریلی حامل ضریح در جلوی روستا خراب شد و ما بیش از دو ساعت درآنجا توقف کردیم و اهالی روستا که همگی از سادات بودند، شروع به عزاداری کردند. 

 

محمود پارچه باف افزود: تمام مراجع قبل از حرکت ضریح امام حسین (ع) به سمت عراق، به کارگاه ساخت ضریح آمده و متوسل می شدند.

 

وی ادامه داد :ما 60 شبانه روز در کنار مرقد امام حسین (ع) مهمان بودیم و فیلم هایی که در زمان نصب ضریح داریم اگر در اختیار صدا وسیما قرار دهیم صندوقچه ای از عتیقه خواهد بود که قطعا این کار را در زمان خودش انجام می دهیم .

 

در ادامه برنامه حجت الااسلام قائم مقامی گفت: در روایتی خواندم که حضرت جبرئیل به حضرت محمد (ص) درباره امام حسین (ع) می گوید کسانی که به زیارت فرزند شما حسین می آیند، برخی از فرشتگان مامور هستند صورت های آنان را علامت می گذارند تا مشخص شود این فرد زائر امام حسین (ع) است تا. در روز قیامت من به همراه مکائیل و حضرت محمد (ص) زائران امام حسین (ع) را از سایر افراد جدا می کنیم و آنها از هراس  روز آخرت در امان هستند.

 

وی ادامه داد: مهمترین مسئله ای که امروزه وجود دارد موضوع حضور انسان ها در گرداگرد ولی خدا است، اتفاقی که در روز کربلا رخ نداد و باعث فاجعه روز عاشورا شد.

 

 یکی از حکمت های خداوند این است که دیگر عاشورا رخ نمی دهد و ما هر چه جلوتر می رویم حضور مردم در گرداگرد امام حسین (ع) بیشتر می شود. 

 

حجت الااسلام قائم مقامی درباره حضور پرشور مردم در مراسم اربعین افزود: زمانی که تکفیری ها در سال 93 به عراق حمله کردند، در کربلا حضور داشتم و بعد از اینکه تکفیری ها اعلام کردند می خواهند حمله کنند و عتبات را با خاک یکسان کنند، شاهد بودیم که حضور زائران در اینجا به حد انفجار رسید؛ به عبارت دیگر از ماه صفر 1393 شاهد حضور بسیار گسترده مردم در مراسم اربعین هستیم، در حالی که شاید در گذشته جمعیتی بالغ بر 1 تا 2 میلیون نفر به این مراسم می آمد، بعد از این اتفاق شاهد حضور جمعیت 20 میلیون نفری هستیم و این مسئله بسیار بامعنا است. 

 

وی بیان داشت: حضور گسترده مردم در مراسم اربعین حسینی نشان می دهد که دیگر زمان تنها ماندن ولی خدا گذشته و امروزه عصر حمایت از اولیای خدا است.

 

 حجت الااسلام قائم مقامی افزود :اینکه تکفیری ها اعلام کردند می خواهند کربلا را تصرف کنند بدین دلیل بود که آنها به خوبی می دانند آزاد بودن شهر کربلا چه معنی دارد؛ چرا که کربلا مرکز نجات انسان ها و آزادی جهان است. 

 

این کارشناس مسائل دینی در ادامه ی صحبتهایش گفت :انسانی که به زیارت امام حسین (ع) می آید از عالم بالا و خداوند به وی خطاب می شود که فرد گناهکار، زشت و بدی نیست که توانسته در حرم امان قرار بگیرد و امام حسین (ع) بدی های این فرد را نمی بینند، البته این به معنی تکذیب زشتی و بدی فرد نیست، بلکه برای از بین بردن بدی هایش است. 

 

در حقیقت امام حسین (ع) عکس زائرش را بدون عیب و آنچه که باید باشد، می بیند نه اینکه آن فرد گناهی ندارد و همین مسئله باعث می شود که انسان از وضعیت فعلی اش خجالت کشیده و تلاش کند خود را اصلاح کند.

 

گفتنی است، پخش سخنرانی رهبری درباره پیاده روی اربعین و همچنین پخش پیام های صوتی مخاطبان از بخش های دیگر این برنامه بود.


منبع: عصرامروز

کد مطلب: 20531

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر