رئیس مجمع نمایندگان مردم کردستان:

نمایندگان مجلس از عملکرد وزیر علوم راضی نیستند

رئیس مجمع نمایندگان مردم کردستان در مجلس گفت: نمایندگان مجلس از عملکرد وزیر علوم، تحقیقات و فناوری راضی نیستند و در چنین شرایطی، استیضاح وزیر موضوع عجیبی نیست.

نمایندگان مجلس از عملکرد وزیر علوم راضی نیستند

گیلان خبر: منصور مرادی با بیان اینکه برخی از نمایندگان استان کردستان طرح استیضاح وزیر علوم، تحقیقات و فناوری را امضا کرده‌اند؛ اظهار کرد: یکی از دلایل تصمیم به استیضاح وزیر علوم، مشکلاتی است که در دانشکده‌های فنی‌وحرفه‌ای وجود دارد و نمایندگان مجلس چند ماه گذشته از وزیر خواستند این موضوع را پیگیری و رفع کند ولی عدم توجه وزیر علوم نسبت به این مسائل موجب نگرانی نمایندگان و البته تصمیم به استیضاح وی شده است.

رئیس مجمع نمایندگان مردم کردستان در مجلس شورای اسلامی گفت: نمایندگان مجلس از عملکرد وزیر علوم، تحقیقات و فناوری راضی نیستند و در چنین شرایطی، استیضاح وزیر موضوع عجیبی نیست که امیدواریم بهترین تصمیم که به نفع کشور و نظام است، گرفته شود.

مرادی اضافه کرد: به نظر من با توجه به انتخاباتی که در پیش داریم، بهتر است که تعامل بین نمایندگان مردم و دولت بیشتر شود، چراکه هرچه جبهه‌گیری‌ها بیشتر باشد موجب کندی در پیشبرد اهداف خواهد شد.

وی در ادامه بومی‌گزینی در تعیین اولویت دانشجویان در دانشگاه‌ها را از مهم‌ترین مشکلات حوزه آموزش عالی در کشور دانست و خاطرنشان کرد: طرح بومی‌گزینی دانشگاه‌ها به ضرر دانش‌‌آموزان مناطق کمتربرخوردار کشور است.

به گفته رئیس مجمع نمایندگان مردم کردستان در مجلس، براساس این قانون، اولویت در پذیرش به دانشجویان بومی داده شده و دانشجویان مناطق کمتر برخوردار نمی‌توانند به دانشگاه‌های بزرگ راه پیدا کند و همین امر موجب ایجاد یک بی‌انگیزگی در دانشجویان شده است.

مرادی اظهار کرد: طرح بومی‌گزینی موجب شده که دانش‌آموزان مناطق کم برخوردار کشور از جمله کردستان فرصت تحصیل در دانشگاه‌های مطرح کشور را از دست بدهند و این در حقیقت نوعی بی‌عدالتی آموزشی است

وی با بیان اینکه شانس ورود به دانشگاه‌های دولتی معتبر کشور برای دانش‌آموزان غیربومی حدود 20 تا 30 درصد است، گفت: دانشجویان سایر نقاط کشور تمایلی به تحصیل در دانشگاه‌های استان ما ندارند و از سوی دیگر خیلی از دانشجویان مستعد کردستان نیز از تحصیل در دانشگاه‌های مطرح محروم می‌مانند.

وی با اشاره به اینکه به لحاظ زیرساختی طی سال‌های گذشته اقداماتی در دانشگاه کردستان انجام گرفته است، اظهار کرد: اما با توجه به جمعیت دانشجویی استان، دانشگاه کردستان هم به لحاظ زیرساختی و همچنین هیأت علمی نیاز به توجه بیشتر دارد.

«نوبخت» وعده‌هایش در خصوص دانشگاه کردستان را عملیاتی نکرد

مرادی خاطرنشان کرد: آقای نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در سفر به کردستان قول‌هایی برای رفع مشکلات و کمبودهای دانشگاه‌ کردستان داد ولی متاسفانه هیچکدام محقق نشده است.

وی افزود: نیروی تحصیلکرده زیادی در استان کردستان وجود دارند که بازار کار برای آنها فراهم نیست و ما به عنوان نماینده مردم کردستان در مجلس، انتظار داریم، دولت به تعهدات خود عمل کند چرا که کردستان استانی کم‌برخوردار و نیازمند توجه ویژه است.

رئیس مجمع نمایندگان مردم کردستان در مجلس شورای اسلامی گفت: با وجود اینکه سالانه تعداد قابل‌توجهی دانشجو از دانشگاه‌های دولتی، آزاد و علمی‌کاربردی در مقاطع مختلف فارغ‌التحصیل می‌شوند، اما متاسفانه بازار کار برای جذب آنها در کردستان وجود ندارد و روز به روز به آمار تحصیل‌کرده‌های بیکار در این استان افزوده می‌شود.

موقعیت شغلی برای فارغ‌التحصیل دانشگاهی کردستان وجود ندارد

مرادی خاطرنشان کرد: یک دانشجو برای رسیدن به این سطح از تحصیلات هزینه و زمان زیادی را صرف می‌کند ولی هیچ بستری برای جذب آن بعد از اتمام تحصیلات، وجود ندارد.

وی گفت: پرداخت تسهیلات کم‌بهره به فارغ‌التحصیلان دانشگاهی کمکی برای راه‌اندازی یک کسب و کار است اما اگر تسهیلات به این افراد پرداخت نشود، قرار است که آموخته‌های خود را کدام کارخانه صنعتی و یا کدام شغل اداری بکار بگیرند.

رئیس مجمع نمایندگان مردم کردستان در مجلس، با یادآوری سفر وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به استان کردستان، گفت: معاون وزیر باید بصورت رسمی مجمع نمایندگان را دعوت می‌کرد اما دعوت رسمی از ما نشده است.

وی خاطرنشان کرد: دانشگاه کردستان از نمایندگان برای این سفر دعوت کرده است که تعدادی در استان حضور ندارند اما یکی از همکاران به نمایندگانی از بقیه در برنامه‌های سفر وزیر علوم شرکت خواهد کرد.

نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس در پایان به برگزاری نشستی با معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با حضور رئیس پارک علم و فناوری کردستان و رئیس بنیاد نخبگان استان طی هفته گذشته اشاره کرد و گفت: در این نشست قول اختصاص یک میلیارد تومان برای تکمیل پروژه پارک علم و فناوری و تجهیزات آن داده شد.


منبع: فارس

کد مطلب: 20577

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر