روحانی در همایش بین‌المللی وحدت اسلامی:

از گروه‌های تروریستی نمی‌توان به عنوان ابزار برای منافع خود استفاده کرد

رئیس جمهور گفت: این چه فاجعه بزرگی است که به جای اینکه کینه استعمارگران و رژیمی که بزرگترین خطر منطقه است و منطقه را به اختلاف و نزاع خود کشانده، کینه همدیگر را به دل بگیریم.

از گروه‌های تروریستی نمی‌توان به عنوان ابزار برای منافع خود استفاده کرد

گیلان خبر: حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان صبح امروز با حضور در سی‌امین همایش بین‌المللی وحدت اسلامی که در سالن اجلاس سران برگزار شد، اظهارداشت: پیامبر اسلام تاثیرگذارترین اسلام در تاریخ بشر است و ایشان پیام‌آور توحید، اخلاق و رهایی از بت‌ها و استکبار بود.

وی در ادامه تصریح کرد: توحید به معنی وحدت جامعه زیر پرچم لا اله الا الله است. رسول گرامی اسلامی، احترام به همه ادیان ابراهیمی را به ما آموخت. اسلام مکمل ادیان گذشته است و توصیه پیامبر وحدت مسلمانان و زندگی مسالمت‌آمیز با سایر ادیان بود. اسلام ما فرمان وحدت با همه ادیان توحیدی را داده است.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد:  چه شده است ما را که به جای وحدت با همه ادیان آسمانی و توحیدی، امروز حتی برای مذاهب و تفکرات مختلف اسلامی هم می‌خواهیم فضایی باقی نگذاریم. هیچ چیز بدتر از انحصار و جمود نیست. آنانی که در تفکر صحیح خود هم حتی اگر منجمد باشند جامعه را دچار اشکال می‌کند تا چه رسد آنانی که افکار انحرافی منجمد را پیش روی خود قرار داده‌اند.

روحانی با بیان اینکه روزی بود که جهان اسلام گرفتار استعمار استعمارگران و قدرت‌های متجاوز خارجی بود، گفت: مسلمانان در برابر این معضل بزرگ با جهاد، اجتهاد و وحدت استقلال خود را در برابر استعمارگران به دست آوردند. مگر حوزه علمیه نجف نبود که برای استقلال لیبی و مبارزه مردم در برابر استعمار ایتالیا فتوا داد؟ و در برابر تجاوز قدرت شمالی ایران برای ملت ایران فتوا داد؟ و همزمان برای ملت عراق در برابر استعمار انگلیس فتوا داد؟

وی اضافه کرد: این افتخار حوزه علمیه نجف است که در زمان واحد در 3 موضوع مهم دنیای اسلام و علیه استعمار خارجی فتوای جهاد صادر می‌کند. ما به آن جهادی افتخار می‌کنیم که طبق منطق قرآن باشد و مگر جهاد و جنگی جز به مفهوم دفاع در اسلام می‌شناسیم؟

رئیس جمهور در ادامه سخنان خود اظهارداشت: جهاد به معنای ایستادگی در برابر ظلم است، جهاد در اسلام به معنای ایستادگی در برابر تجاوز و دفاع از عزت و استقلال مسلمانان است. از چه زمانی جهاد به معنای کشتن مسلمانان در برابر مسلمانان، جنگ مسلمانان در برابر مسلمانان آن هم با اشاره قدرت‌های بزرگ که رؤسای آنان تربیت شده استعمار آنان و مستبدین بزرگ تاریخ هستند، شده است!

روحانی با طرح این سوال که آیا می‌توان خشونت را با خشونت و خون را با خون شست، گفت: مگر می‌توان با خونریزی و کشتن بیگناهان به پیامبران، اسلام و قرآن نزدیک شد؟ سنت و کلام پیامبر در کنار عشق به پیامبر و آل پیامبر است و این دو هرگز از یکدیگر جدا نخواهند شد.

وی  در ادامه خاطرنشان کرد: مسلمانان در شرایطی که توانستند در برابر استعمار خارجی پیروز شوند و در شرایطی که توانستند در برابر استبداد داخلی برخی کشورهای اسلامی مقاومت کنند و کشور خود را از فساد و تباهی، ظلم و دیکتاتوری نجات دهند، معضل سومی پیش پای مسلمانان گذاشته شد که ظاهرش نه استعمار است و نه استبداد اما باطنش هم استعمار است و هم استبداد و هم بدتر از هردوی اینها.

رئیس جمهور تصریح کرد: این چه فاجعه بزرگی برای دنیای اسلام است که دشمنان اسلام توانستند گروه‌هایی از مسلمانان را جذب اندیشه‌های انحرافی کنند و آنان را در مسیری قرار دهند که بنیان‌های فکری باطل را در ذهن آنان القا کنند.

روحانی ادامه داد: این چه فاجعه بزرگی است که به جای اینکه کینه استعمارگران و کینه آنانی که قرن‌ها منابع مسلمانان را غارت کردند و به جای کینه رژیمی که به عنوان بزرگترین خطر منطقه حدود 7 سال است که منطقه را به اختلاف، جنگ، نزاع و تجاوز خود کشانده و به جای کینه دشمنان اسلام، کینه همدیگر را به دل گرفتیم.

وی با بیان اینکه ما مسلمانان در اصول در کنار هم هستیم و در کنار بسیاری از فروع نیز همانند هم می‌اندیشیم گفت: ما مسلمانان که روزی وحدت و قدرت ما کاخ‌های استبداد و استعمار جهان را به لرزه درآوردیم امروز خواب راحت خودمان را از ما گرفته‌اند و چگونه شده که برای دشمنان اسلام روزها و ساعات راحت و خشنودی فراهم کردیم.

رئیس جمهور ادامه داد: آیا در عراق، سوریه، یمن، افغانستان، پاکستان و لیبی توسعه‌ای را برای مردم به ارمغان آورده‌اند؟ و یا اختلاف را به ارمغان آورده‌اند؟ فقر و بیچارگی را کاستند؟ در علم و دانش جوانان افزودند؟ علم و فناوری را برای مسلمانان آفریدند یا جویبار خون به راه انداختند؟ حلب زیبا و موصل زیبا را ویران کردند. بسیاری از مردم بیگناه را سر بریدند و از خانه‌هایشان آواره کردند. گناه این بر گردن کیست البته در قدم اول گناه آن بر عهده استعمارگران بزرگ قدرت‌های غربی و اشغالگران در این منطقه است که به این گروهک‌ها راه ترور را آموخته و سلاح ترور را به آنان دادند و نفت دزدی را از دست آنان خریدند و آثار فرهنگی موزه‌های ویران شده را در بازار غرب فروختند.

روحانی ادامه داد: البته که آنان بزرگترین مسئول این جنایت هستند اما استبدادگران در برخی کشورهای اسلامی و حامیان منطقه‌ای قدرت‌های غربی که به این گروهک‌ها پول و سلاح می‌دادند مسئول دوم هستند.

وی با اشاره به مسئولیت علمای اسلام در خصوص موضوعات جهان اسلام گفت: مگر برخی از افکار منحرف دنیای امروز در برخی مدارس دینی پرورش پیدا نکردند؟ خشونت ضد اسلام است چه از شیعه باشد چه از سنی. آدم‌کشی ناروا و مردود است، از سوی هرکسی باشد. 

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه از گروه‌های تروریستی نمی‌توان به عنوان ابزار برای منابع خود استفاده کرد، گفت: اگر قدرت‌های غربی و برخی استبدادگران در برخی کشورهای اسلامی حس کردند با این گروهک‌ها می‌توانند منافعشان را در منطقه تثبیت کنند در خطای بزرگی به سر می‌برند. برخی کشورهای اسلامی دیکتاتور و وابسته به حکومت‌های بزرگ فکر کردند با این گروهک‌های تروریستی می‌توانند برای سلطه خود در منطقه اقدام کنند، آنان هم اشتباه کردند.

روحانی ادامه داد: خوب است به یاد آورند که فلوجه آزاد شد، دیروز نیز حلب آزاد شد و به یاد آورند همه سوریه و عراق از دست تروریست‌ها آزاد خواهد شد. قطعاً با وحدت و تمسک به سیره پیامبر به روزی که همه مسلمانان منطقه دشمن بزرگ منطقه را رژیم صهیونیستی بدانند، برمی‌گردیم. همچنین به روزی که شاهد برادری و وحدت میان همه کشورهای اسلامی باشیم، به روزی که مردم یمن عزت و آزادگیشان را همراه با توسعه شاهد باشند و به روزی که آنانی که با سلاح و پول به تروریست‌ها در منطقه کمک کردند در برابر امت اسلام شرمنده باشند، بر می‌گردیم.

وی در ادامه اظهار داشت: ما آن روزی می‌توانیم امت واحده باشیم که خدا رب ما باشد و نه آمریکا و نه انگلیس و ما آن روزی می‌توانیم امت واحده باشیم که خدا رب ما باشد و نه سلاح تروریست‌ها. ایستادگی و مقاومت ما مسلمانان می‌تواند امت واحده را برای ما بسازد.

رئیس جمهور با اشاره به این موضوع که امروز چراغ امید در پیش روی جوانان مسلمان روشن شده است، گفت: اگر قدرت‌های بزرگ و صهیونیستی که تلاش می‌کنند امید را نابود کنند و گروهک‌ها را به کشتار مسلمانان آوردند تا جوانان ما از اسلام و جهاد فاصله بگیرند و اگر فکر کردند با بساط خونی که در منطقه راه انداخته‌اند امید را از جوانان می‌گیرند، بدانند ناامیدی و یأس به زودی دامن خودشان را فرا خواهد گرفت و علمای اسلام نسل جوان ما را با تمام قدرت به اسلام واقعی و اخلاق محمدی دعوت خواند کرد.

روحانی در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد: ما در سایه اسلام و عشق به پیامبر، سنت و اهل بیت و خاندان رسالتمان مسیر ابراهیم در تاریخ را و پیامبر اسلام را که ادامه دهنده راه انبیاء و مکمل راه آنان بود، طی خواهیم کرد.

وی با تاکید بر اینکه ظرفیت‌های بزرگی در دنیای اسلام وجود دارد، گفت: ما نباید بگذاریم دشمنان اسلام این ظرفیت‌های بزرگ را از ما بگیرند و نابود کنند و فاصله‌ها را میان مسلمانان زیادتر کنند.

رئیس جمهور ادامه داد: همه ما سالها در کنار هم زندگی می‌کردیم، یکدیگر را با احترام می‌خواندیم، به بزرگان مذاهبمان توهین نمی‌کردیم، به همه صحابه احترام می‌گذاشتیم و به اهل بیت پیامبر احترام می‌گذاشتیم. این شیعه نیست که در برابر سنی ایستاده و بالعکس. امام (ره) فرمودند این اسلام آمریکایی است که در برابر اسلام ناب محمدی ایستاده است.

روحانی با تاکید بر اینکه هم هلال شیعی و هم مثلث سنی سخن ناروا و غلطی است، گفت: سنی و شیعه برادر و پیرو راه قرآن و سیره پیامبر هستند. باید جوانان را بیدار کنیم و بذر وحدت را بیافشانیم.


منبع: فارس

کد مطلب: 21237

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر