دبیرکل جنبش «صابرین» در گفت‌وگو با «الاخبار» :

ایران در رأس محور مقاومت و حامی گروه‌های فلسطینی است

دبیرکل جنبش صابرین در مصاحبه‌ای به بیان دیدگاه‌ها و مواضع این جنبش پرداخت و ایران را در رأس محور مقاومت توصیف کرد و روابط این جنبش با جهاد اسلامی و حماس را خوب دانست.

ایران در رأس محور مقاومت و حامی گروه‌های فلسطینی است

گیلان خبر: «هشام سالم» دبیرکل جنبش صابرین در باریکه غزه در گفت‌وگویی با «الاخبار» به آخرین وضعیت این جنبش پرداخت.

وی در این گفت‌وگو تأکید کرد ایران حامی تمامی گروه‌های فلسطینی و در رأس محور مقاومت است .

او سپس روابط صابرین با حماس و جهاد اسلامی را خب توصیف کرد و افزود هدف آنها مشترک است.

هشام سالم سپس تأکید کرد «صابرین» یک جنبش فرقه‌گرا نیست آنگونه که برخی تلاش می‌کنند آن را اینگونه جلوه دهند.

وی آزادسازی حلب را یک پیروزی برای محور مقاومت و گامی در راه آزادسازی فسلطین توصیف کرد.

بخشی از این مصاحبه در زیر آورده شده است:

روابطتان با ارکان اساسی محور مقاومت در خارج از فلسطین یعنی حزب‌الله، ایران و سوریه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

* ما خود را بخشی از محور مقاومت می‌دانیم که از آرمان فلسطین، ملت آن و مقاومت حمایت می‌کند و با تمام قوا برای آزادی فلسطین تلاش می‌کند؛ امروز می‌بینیم که ایران در رأس محور مقاومت قرار دارد و از تمامی گروه‌ها با هدف آزادسازی فلسطین حمایت می‌کند؛ امیدواریم بین ما و تمامی طرف‌های محور مقاومت «روابطی قوی» باشد.

حجم بسیار زیادی از گزارش‌های اسرائیلی، عربی و بین‌المللی درباره شماست و هاله‌ای در اطراف شما شکل گرفته که تکذیب آن مشکل است؛ آیا ماهانه دهها میلیون دلار به شما می‌رسد آنگونه که یک مجله آمریکا گفته است؟ آیا شما جانشین ایران در  نوار غزه هستید؟

* رسانه‌ها درباره حجم جنبش صابرین و میزان حمایت از آن بسیار افراط کرده‌اند خصوصا این دروغ‌ها که ما ماهیانه دهها میلیون دلار بازی می‌کنیم یا اینکه جانشین ایران در فلسطین هستیم . اینها دروغ‌هایی بی‌اساس است، ما یک جنبش کوچک و نوپا هستیم ؛ جانشین هیچ کسی نبوده و نخواهیم شد بلکه برای همه احترام قائلیم . بر اساس اطلاعات ما ، تمامی گروه‌های فلسطینی ارتباطاتی قوی و محکم با جمهوری اسلامی ایران دارند و همه از ایران حمایت و کمک دریافت می‌کنند زیرا تنها کشور در جهان است که از فلسطین مشخصا در زمینه نظامی حمایت می‌کند.

اینکه می‌گویند شما جنبشی مشتق از جهاد اسلامی، یعنی به وجود آمده از این جنبش هستید را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

* ما از جهاد اسلامی به وجود نیامده‌ایم بلکه یک جنبش کاملا مستقل با دیدگاه‌ها، مواضع، رهبران و نیز کادر مستقل هستیم. ما به جهاد اسلامی به عنوان یک جنبش پیشرو در کار مقاومتی در فلسطین نگاه می‌کنیم که فداکاری‌های بسیاری در این راه داشته است. در بسیاری مواضع با یکدیگر اشتراک داریم و چه بسا احیانا و در برخی اوقات با یکدیگر اختلاف داشته باشند .

اینکه می‌گویند شما جنبشی مشتق از جهاد اسلامی هستید را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

* ما از جهاد اسلامی به وجود نیامده‌ایم بلکه یک جنبش کاملا مستقل با دیدگاه‌ها، مواضع، رهبران و نیز کادر مستقل هستیم. ما به جهاد اسلامی به عنوان یک جنبش پیشرو در کار مقاومتی در فلسطین نگاه می‌کنیم که فداکاری‌های بسیاری در این راه داشته است. در بسیاری مواضع با یکدیگر اشتراک داریم و چه بسا احیانا و در برخی اوقات با یکدیگر اختلاف داشته باشند .

روابطتان با حماس چگونه است؟

* اعضای حماس ، برادران ما هستند، ما  و آنها و دیگر گروه‌ها در قبال وطن مسئولیت داریم ؛ درست است که در برخی مواضع و نظرات با یکدیگر اختلافاتی داریم اما به هیچ کسی اجازه نمی‌دهیم که روابط بین ما و حماس را در این چارچوب خراب کند.

اما درباره تعداد بازداشتی‌های ما در داخل زندان‌های حماس باید بگویم فقط یک نفر از اعضای ما در داخل این زندانهاست  و آن هم به خاطر برخی نوشته‌ها در شبکه‌های اجتماعی است.

اتهام اساسی علیه شما این است که می‌گویند جنبش صابرین به دنبال انتشار تشیع در نوار غزه است؛ آیا شما یک جنبش شیعی فرقه‌گرا هستید؟

* بارها و بارها گفته‌ایم ما یک جنبش مقاومتی فلسطینی هستیم که جهادش از درک جامعش از اسلام و احساس مسئولیت بالایش در قبال ملت و آرمان فلسطین سرچشمه گرفته است؛ ما ابدا یک جنبش فرقه‌ای نیستیم و سخن گفتن فرقه‌گرایانه را به شدت رد می‌کنیم؛ موضوعی که جز به نفع دشمنان ما نیست؛ ما تلاش‌های برخی برای گنجداندن ما در این دایره را مردود می‌دانیم.

اینکه می‌گویند ما اعضای صابرین، شیعه مذهب‌هایی هستند که هیچ شخص سنی مذهبی را نمی‌پذیرند دروغ محض است و تمام واقعیت‌های کنونی، عکس این موضوع را ثابت می‌کند.

گستره کار اساسی شما در مقابله با رژیم صهیونیستی کجاست؟

* ما معتقدیم که تمام فلسطین از بحر تا نهر ، گستره مبارزه ماست و ما هیچ اقدامی خارج از این محدوده نخواهیم داشت ؛ امیدواریم که در تمامی میدان‌های مقاومت در داخل فلسطین اشغالی حضور داشته باشیم.

آنچه که شما درباره حلب نوشتید منجر به بازداشت‌ها اخیر اعضای شما و تحریکاتی علیه شخص شما شد آیا پشیمان نیستید؟

* ما آزادسازی حلب را یک پیروزی برای محور مقاومت و شکستی برای آمریکا و اسرائیل و متحدانش و نیز گامی در راستای آزادسازی فلسطین اعلام کردیم.این موضع ما با حماس اختلاف داشت و برگرفته از دیدگاه کامل ما درباره طبیعت درگیری‌ها در سوریه و منطقه و ارتباط آن با فلسطین داشت .

از آغاز حوادث سوریه ، دیدگاه ما این بود که آنچه در سوریه در حال رخ دادن است؛ توطئه‌ای علیه ملت سوریه است ملتی که در کنار فلسطین، ملت آن و مقاومتش ایستاده است. آنکه پشت این ماجراست آمریکا، واشنگتن و تل‌آویو و نیز برخی کشورهای منطقه‌ای و عربی هستند تا به زعم خودشان سوریه را مجازات کنند و پشت مقاومت در فلسطین و لبنان را بشکنند و سپس به تجزیه کل منطقه روی بیاورند.

ما برای ریخته شدن هر قطره خون ملت سوریه گریه می‌کنیم و ناراحت می‌شویم، این موضعی انسانی است و ایستادن در کنار بیگناهان و یاری مظلومان وظیفه‌ای دینی و انسانی است.

آخرین خبرها از تلاش‌ها برای ترور شما و تحقیقات در این زمینه چیست؟ آیا باز هم توطئه‌ای برای ترور شما انجام شده است؟

* در خصوص نتایج تحقیقات حمله به من با چاقو در بیش از یک سال پیش و نیز انفجار در مقابل منزل من ، تا کنون دستگاه‌های امنیتی هیچ نتیجه‌ای اعلام نکرده‌اند؛ اما در خصوص اینکه آیا تلاش‌های دیگری برای ترور من وجود داشته یا نه؛ بله طی ماه‌های گذشته هم قصد ترور من را داشته‌اند اما علنی نشد.

هشام سالم بیش از 20 سال است که تحت تعقیب رژیم صهیونیستی است و از آغاز انتفاضه دوم (سال 2000) چندین بار از توطئه ترور جان سالم به در برده است.

«صابرین» دو ماه پیش از تجاوز 12 ژوئن 2014 میلادی رژیم صهیونیستی به نوار غزه به صورت رسمی موجودیت خود را اعلام و تاکید کرد که این جنبش را یک فرد یا افراد خاص تاسیس نکرده اند، بلکه صابرین زاییده تلاش گروه بزرگی از رزمندگان و مجاهدان فرهیخته است که ایمان دارند، مقاومت در برابر اشغالگران صهیونیست فریضه‌ای واجب است و به همین دلیل مهمترین اصل اعتقادی این جنبش را مقاومت در برابر اشغالگران صهیونیست و آزادسازی سرزمین‌های اشغالی تشکیل می دهد.


منبع: فارس

کد مطلب: 21706

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر