در کمیسیون قانون اساسی

پیش‌نویس لایحه تغییر نظام ترکیه تصویب شد

پارلمان ترکیه پیش‌نویس لایحه تغییر نظام این کشور از پارلمانی به ریاستی را تصویب کرده و در صورت تایید پارلمان، بهار سال آینده طی رفراندوم به رأی گذاشته می‌شود.

پیش‌نویس لایحه تغییر نظام ترکیه تصویب شد

گیلان خبر: کمیسیون قانون اساسی پارلمان ترکیه بعد از دریافت پیش‌نویس طرح تغییر قانون اساسی و نظام این کشور از سوی دولت، امروز (جمعه) آن را تصویب کرد.

منابع پارلمانی می‌گویند این کمیسیون در جلسه‌ای که 17 ساعت به درازا انجامید، این طرح را بررسی کرده و در بامداد روز جمعه کلیّت آن را تصویب کرد. پیش‌نویس اصلی ارائه شده دارای 21 بند بود که طرح تصویبی، به 18 بند کاهش داده شد.

مباحثه بر سر این پیش‌نویس از ماه ژانویه 2017 در صحن علنی پارلمان ترکیه آغاز خواهد شد تا در صورت موافقت، دستور برگزاری رفراندوم صادر شد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز» بعد از این رای پارلمان، دولت ترکیه احتمالا در بهار سال آینده رفراندومی را برای تغییر قانون اساسی و نظام این کشور از پارلمانی به ریاستی برگزار خواهد کرد که در صورت رای آوردن، به «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور این کشور اختیارات بیشتری اعطا خواهد کرد.

دولت اردوغان و حزب «عدالت و توسعه» به رهبری «بینالی ایلدیریم» نخست وزیر ترکیه، با به دست آوردن حمایت احزاب اپوزسیون از جمله «جمهوری‌خواه خلق» و «جنبش ملی‌گرا» توانستند پیش‌نویس تغییر نظام این کشور را به پارلمان ارائه کنند.

 


منبع: فارس

کد مطلب: 21708

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر