معارض عربستانی

ریاض در فاجعه منا مقصر اصلی بود/ گذر زمان ننگ را از پیشانی آل‌سعود پاک نمی‌کند

معارض عربستانی گفت: عربستان فاجعه منا و قربانیان آن را فراموش کرده که در آن رژیم ال‌سعود مقصر اصلی کشتار حجاج بی‌گناه بیت الله الحرام بود.

ریاض در فاجعه منا مقصر اصلی بود/ گذر زمان ننگ را از پیشانی آل‌سعود پاک نمی‌کند

گیلان خبر: آیة الله السید جعفر الموسوی ، معارض عربستانی در واکنش به هشتگی که عربستان در خصوص سانحه آتش سوزی ساختمان پلاسکو در تهران علیه ایران در فضای مجازی به راه انداخته گفت: ما به مقامات سعودی یاد آور می شویم که مسلمانان هرگز فاجعه منا و سقوط جرثقیل بر سر زائران خانه خدا را فراموش نمی کنند.

وی افزود: ما از رژیم آل سعود می خواهیم که احترام خود را نگه دارد و مراقب خانه سست و عنکبوتی خودش باشد.

الموسوی گفت: ساختمان تجاری پلاسکو در تهران در حالی بر اثر آتش سوزی فروریخت که عمر آن به اندازه شاه آلزایمری سعودی بود و ساختمان قبل از ریزش تخلیه شده بود و هیچ کس در سقوط آن مقصر نبود.

معارض عربستانی گفت: گویی عربستان فاجعه منا و قربانیان آن را فراموش کرده که در آن رژیم ال سعود مقصر اصلی کشتار حاجیان بی گناه بیت الله الحرام بود تا بزرگ ترین لکه ننگی بر پیشانی این رژیم پدید آید.

وی با بیان اینکه عربستان با دروغ پردازی در خصوص سانحه ساختمان پلاسکو تهران به دنبال تحریف افکار عمومی کشورش از ناکامی های داخلی و خارجی خویش است، افزود: گذر زمان ننگ و عار را از پیشانی یک انسان فاسق و بدکاره پاک نمی کند و رژیم آل سعود قبیح تر از یک فاسق و نجس تر از هر مخلوقی است.

الموسوی تصریح کرد: آل سعود در فسق و فجور و کودنی تا حدی پیش رفته که هر خبری درباره آن مشمئز کننده و توئیت های آن تهوع آور و سخنان آن منزجر کننده است و نام کشورش با نام تروریسم، خونریزی و سرکوب و نقض آزدی ها و حقوق بشر همراه است.

معارض عربستانی با بیان اینکه نام حکام و شاهزاده های سعودی نیز با فسق و فساد و بی پروایی و بی احترامی و شرم و تمسخر همراه است، گفت: آل سعود هیچ جایگاه و احترامی در نزد جهانیان ندارد و تعارفی که با این رژیم دارند به خاطر دارایی و دلارهای نفتی کشورش است اما روزی خواهد بود که به زباله دان تاریخ خواهد پیوست.

وی افزود: باید از رژیم آل سعود پرسید آیا شمار قربانیان توطئه هایتان در عراق  را برآورد کرده و یا آیا از شمار سعودی هایی که خود را در بازارها، محله ها، کوچه ها و حسینیه ها منفجر می کنند خبر دارد؟ آیا شمار خودروهای بمب گذاری شده ای که به عراق اعزام کرد تا مبالغی را که برای کشتار ملت عراق اعم از زنان کودکان، جوانان و سالخوردگان آن هزینه کرد، می داند.

الموسوی خطاب به آل سعود گفت: آل سعود چرا آمارهای سازمان ملل درباره جنایاتی که در یمن به بار آورده را نمی بیند و صدها نفری که در حملات جنگنده های ائتلاف عربی علیه یمن قربانی می شود .

معارض عربستانی با بیان اینکه همه گزارش ها و تحلیل های خبری در رسانه های منطقه و جهان دسیسه های پلید آل سعود در سوریه، بحرین، لبنان، فلسطین، لیبی و هر نقطه ای از کره زمین تایید می کنند، گفت: جنایات رژیم آل سعود قابل شمارش نیست اما چون این رژیم چیزی از اخلاق، شرافت، وجدان و تعهد نمی شناسند بی شرمانه به جنایات خود ادامه می دهد.

به گزارش فارس، فاجعه منا در 2 مهر 1394 برابر با 24 سپتامبر 2015 میلادی و 10 ذیحجه 1436 قمری همزمان با عید قربان در مراسم رمی جمرات در «خیابان 204» نزدیک تقاطع آن با «خیابان 223»، در منطقهٔ منا، شهر مکه، عربستان سعودی رخ داد.

ازدحام حجاج باعث کشته شدن دست‌کم 2٬236 نفر شد، هنوز آمار دقیق تلفات این حادثه رسماً اعلام نشده است. مقامات رسمی عربستان 2 روز پس از وقوع حادثه تعداد جانباختگان را 769 نفر اعلام کردند. بر اساس مجموع آمار استخراج‌شده از گزارش‌های جداگانهٔ کشورها، تعداد فعلی جانباختگان 2٬431 نفر است.

بسیاری منابع، حرکت کاروان محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد سعودی، پسر شاه و وزیر دفاع سعودی در مرکز مِنا، علت احتمالی تغییر حرکت زائران کعبه در سرزمین مِنا اعلام کردند.

حادثه در خیابانی که عمدتاً ایرانی‌ها، افریقایی‌ها، هندی‌ها و پاکستانی‌ها به سمت جمرات حرکت می‌کنند کاملاً وضعیت غیرعادی محسوس بوده و به‌هم‌خوردن حال حجاج از ازدحام، ترافیک، نبودِ آب آشامیدنی و بسته‌بودن راه‌های خروجیِ خیابان به‌سمت جمرات شرایط مرگ حجاج را رقم زد.


منبع: فارس

کد مطلب: 22364

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر