فضائلی

فرمان ترامپ مغایر برجام/واکنش ضعیف ایران

یک کارشناس مسائل سیاسی واکنش ایران در مقابل فرمان ترامپ در ایجاد محدودیت برای صدور ویزا را ضعیف دانست و گفت: این واکنش ضعیف این پیام را به طرف مقابل می‌دهد که می‌تواند اینگونه فشارها را بیشتر کند.

فرمان ترامپ مغایر برجام/واکنش ضعیف ایران

گیلان خبر: مهدی فضائلی کارشناس مسائل سیاسی درباره فرمان ترامپ در خصوص عدم صدور روادید برای اتباع هفت کشور مسلمان از جمله ایران برای مدت 90 روز اظهار داشت: رفتارهای ترامپ و واکنش ایران به رفتارهای وی نیازمند یک تحلیل کلی و طراحی جامع برای مقابله با رئیس‌جمهور جدید آمریکا است و اینگونه نیست که ما به صورت موردی بخواهیم تجویزی را برای اقدامی خاص داشته‌ باشیم.

وی با بیان اینکه البته می‌توان برای برخی از اقدامات طراحی خاص خودش را پیدا کرد، افزود: ما در برخورد با رئیس‌جمهور جدی آمریکا نیازمند یک طراحی جامع و سیاست کلان‌تر هستیم که ذیل آن سیاست کلان بتوانیم بدانیم که در برابر اقدامات ترامپ چه رفتاری باید داشته‌ باشیم.

* ترامپ غیرقابل پیش‌بینی و تاجر مسلک

این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: در مورد ترامپ با یک پدیده جدیدی مواجه هستیم از این بابت که رفتارهای وی غیرقابل پیش‌بینی است و این رفتارها فقط در مورد جمهوری اسلامی ایران نبوده و واکنش‌های زیادی را در سطح جهان ایجاد کرده است.

فضائلی به تاجرمسلک بودن ترامپ نیز به عنوان یکی دیگر از ویژگی‌های این فرد اشاره و عنوان کرد: ممکن است برخی تصور کنند که این ویژگی کار با وی را راحت می‌کند چون اهل معامله است و می‌شود با وی معامله کرد، اما به نظرم بحث به این سادگی نیست برخی از تجار هستند که معامله با آنها سخت است چون می‌خواهند کالای خود را گران بفروشند یا کالای طرف مقابل را خیلی ارزان بخرند و طرف مقابل را تحقیر کند.

وی تاکید کرد: صرف اینکه وی تاجر مسلک و اهل معامله است نمی‌تواند نوع تعامل با وی را راحت و مشخص کند. فکر می‌کنم تا زمانیکه وی به ثبات نسبی برسد رفتارهایی از این قبیل را از وی زیاد خواهیم دید و باید آمادگی مواجهه با چنین رفتارهایی را داشته باشیم.

* مولفه‌های رفتار ایران در مواجهه با ترامپ

این کارشناس مسائل سیاسی با مهم خواندن واکنش‌ها و رفتارهای ایران در مقابل ترامپ اظهار داشت: رفتار ما مجموعه‌ای از چند مولفه‌ است، یکی از مهم‌ترین این مولفه‌ها اقتدار است اگر بخواهیم از آغاز در مقابل وی عقب‌نشینی کنیم و وی این پیام را دریافت کند که رفتارهای بی قاعده وی و تصمیمات ناهنجارش ما را به انفعال انداخته است، حتما وی را ترغیب خواهد کرد برای اینکه چنین تصمیماتی را تکرار کند.

فضائلی با تاکید بر اینکه باید به ترامپ هشدار دهیم که تصمیمات وی بدون واکنش و بدون هزینه نخواهد بود، گفت: این اقتدار باید با هوشمندی بالایی تلفیق شود و عقلانیت بر آن حاکم باشد تا واکنش‌های درستی اتخاذ شود.

* پرده‌برداری از چهره واقعی آمریکا

وی با اشاره به برخی از اقدامات صورت گرفته توسط دولتمردان ایران در گذشته تصریح کرد: فرمانی که ترامپ امضا کرد تصمیمات اولیه در خصوص آن در دولت اوباما صورت گرفته است و این امر ناشی از برخی از سیاست‌های دولتمردان ما در گذشته است که امروز کار را سخت کرده است.

این کارشناس مسائل سیاسی افزود: این ماهیت خود آمریکا است و ربطی به ترامپ ندارد، در واقع وی از واقعیت‌های آمریکا پرد‌ه‌برداری می‌کند و آمریکای بدون روتوش و بزک را برای ما به تصویر می‌کشد.

* فرمان ترامپ نتیجه ضعف عملکرد دولت

فضائلی با بیان اینکه رفتار برخی از دولتمردان موجب شده است که دولت آمریکا اعمال فشار بر ایران را موثر بداند، این امر را ضعف در عملکرد دولت دانست و ادامه داد: برای مواجهه با هر دشمنی و دشمنی مانند آمریکا باید توانمندی‌های داخلی خود را افزایش دهیم، هرچه استحکام داخلی ما بیشتر باشد،‌ نگرانی از تاثیرگذاری رفتار خارج از قاعده ترامپ یا هر کسی دیگری کاهش پیدا می‌کند.

وی قابلیت‌های مدیریتی و توان اداری کشور و کارآمدی را به عنوان یکی دیگر از مولفه‌های استحکام کشور برشمرد و گفت: متاسفانه دولت در این خصوص در سطح پایینی قرار دارد و آثار آن را در حوزه‌های اقتصادی می‌بینیم و مردم مصائب آن را تحمل می‌کنند.

این کارشناس مسائل سیاسی واکنش ایران در مقابل فرمان ترامپ در خصوص ایجاد محدودیت برای صدور ویزا را ضعیف دانست و عنوان کرد: این واکنش ضعیف این پیام را به طرف مقابل می‌دهد که می‌تواند اینگونه فشارها را بیشتر کند.

فضائلی در خصوص اینکه آیا این فرمان می‌تواند نقض برجام محسوب شود، تصریح کرد: وضع هرگونه تحریم‌های جدید در مغایرت با برجام است.

* بهانه‌جویی‌های جدید و اعمال فشارهای جدید قابل پیش‌بینی بود

وی همچنین در خصوص اظهارات مایکل فلین مشاور امنیت ملی دولت آمریکا که گفته است واشنگتن بعد از آزمایش موشکی اخیر ایران، این کشور را از امروز «رسماً تحت نظر» قرار داده است، اظهار داشت: این امر ادامه نگاهی است که الان جدی‌تر در آمریکا در حال ایجاد شدن است و ما باید آمادگی افزایش این فشارها و برخوردهای خصمانه را داشته باشیم.

این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: بهانه‌جویی‌های جدید و اعمال فشارهای جدید قابل پیش‌بینی بود و در جریان آزمایش موشکی ایران خود را نشان داد.

فضائلی با بیان اینکه ترامپ به دنبال پاره کردن برجام نیست بلکه می‌خواهد امتیازات بیشتری را با استفاده از فرصت‌های برجام بگیرد، تصریح کرد: آمریکایی‌ها با اینگونه فضاسازی‌ها از حداکثر فرصت‌های ایجاد شده توسط برجام، که فرصت‌های کمی هم نیست، استفاده خواهند کرد تا فشار بیشتری را بر ایران اعمال و بازرسی‌های خود را تشدید کنند و محدودیت‌های را افزایش دهند.

* رفتار آمریکا انگیزه ما را برای تقویت توان موشکی و دفاعی بیشتر می‌کند

وی افزود: آمریکایی‌‌ها باید بدانند که حوزه مسائل دفاعی و موشکی متفاوت از برجام است، در موضوع موشکی کوچک‌ترین امتیازی را به طرف مقابل نخواهیم داد.

این کارشناس مسایل سیاسی تاکید کرد: با وجود دشمنی مانند آمریکا انگیزه‌های ما برای تقویت دفاعی و موشکی بیشتر می‌شود.

فضائلی در پایان خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها باید بدانند که نه تنها رفتار آنها موجب کوتاه آمدن و عقب‌نشینی ما در آزمایش‌هایی که برای تقویت توان دفاعی خود لازم می‌دانیم نمی‌شود، بلکه رفتارهای آنها ما را انگیزه‌مند می‌کند تا توان دفاعی خود را بیش از پیش تقویت کنیم.


منبع: فارس

کد مطلب: 22729

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر