ظریف در مونیخ عنوان کرد

جهان وارد مرحله پساغربی شده و دیگر تحولات جهان توسط غرب رقم نمی‌خورد

وزیر خارجه ایران با ذکر این نکته که هیأت ایرانی شرکت کننده در کنفرانس امنیتی مونیخ با دیدگاه‌های جدیدی در این اجلاس حضور دارد، گفت: جهان وارد مرحله پساغربی شده و دیگر همه تحولات جهان در غرب و توسط آن رقم نمی‌خورد.

جهان وارد مرحله پساغربی شده و دیگر تحولات جهان توسط غرب رقم نمی‌خورد

گیلان خبر: محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که برای شرکت در چهل و سومین نشست کنفرانس امنیتی مونیخ در این شهر به سر می‌برد، در اظهاراتی عنوان کرد که ایران با دیدگاه‌های جدیدی در مونیخ حضور دارد.

وی در این باره عنوان کرد: معتقد هستیم جهان وارد مرحله پساغربی شده یعنی دیگر همه تحولات جهان در غرب و توسط غرب رقم نمی‌خورد.

ظریف در توضیح بیشتر عنوان کرد: این وضعیت با توجه به تحولاتی که در اروپا رخ داده از جمله برگزیت و خروج بریتانیا از اتحادیه و گرایش‌های ملی گرایی تند که در اروپا هست از یک طرف و تحولاتی که در آمریکا رخ داده و دولت جدید آمریکا و دیدگاه‌های این دولت و تاثیر آن از طرف دیگر، همه اینها شرایط را بسیار پیچیده کرده و نیاز به بررسی است.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: اینجا است که کشورهایی مثل جمهوری اسلامی ایران حرف جدیدی برای گفتن دارند مخصوصا درباره وضعیت در منطقه خودمان.

ظریف که روز جمعه در رأس هیأتی از جمله سید عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی و مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکای وزارت خارجه راهی مونیخ شد، در روز اول این کنفرانس با وزرای خارجه روسیه، انگلیس، فرانسه، عمان و ترکیه و همچنین فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار و گفت‌وگو کرد.

گفت‌وگو با استفان دی میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه و همچنین مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق و هیأت ریش سفیدان سازمان ملل از دیگر برنامه‌های روز اول حضور ظریف در اجلاس مذکور بود.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه کشورمان پیش از این در گفت‌وگو با خبرگزاری آنا از دیدار ظریف با وزرای خارجه انگلیس، فرانسه، آلمان، روسیه و ترکیه، یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، وزیر امور خارجه اسپانیا، نخست‌وزیر عراق، رئیس‌جمهوری اسلوونی، وزیر امور خارجه ایتالیا، وزیر امور خارجه رومانی، نخست‌وزیر سابق سوئد، رئیس‌جمهوری سابق افغانستان، وزیر امور خارجه نروژ، رئیس اقلیم کردستان عراق و برخی وزیران دفاع از جمله وزیر دفاع سنگاپور در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ خبر داد و گفت: ظریف روز یکشنبه در اجلاس امنیتی مونیخ سخنرانی خواهد داشت و همچنین دیداری با مدیران بنگاه‌های اقتصادی آلمان برگزار خواهد کرد.

به گزارش فارس، کنفرانس امنیتی مونیخ  با مشارکت قابل توجه 10 رئیس جمهور، معاون رئیس جمهور آمریکا، 8 نخست وزیر، وزرای امور خارجه  30 کشور، وزرای دفاع حدود 20 کشور و مقامات بین‌المللی شامل دبیرکل سازمان ملل متحد،دبیر کل ناتو، دبیران کل سازمان همکاری اسلامی، اتحادیه عرب، سازمان شانگهای، روسای پارلمان و شورای اروپا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، مدیران کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اینترپل، سازمان بین المللی مهاجرت و کمیسیونر عالی پناهندگان و کمیسیونرهای اتحادیه اروپا از روز جمعه تا روز یکشنبه در هتل بایریشر هوف مونیخ در حال برگزاری است.

در این اجلاس موضوعات مهم بین‌المللی از جمله آینده ناتو، نظم جهانی،  امنیت انسانی، تروریسم و افراط گرایی، مسائل منطقه‌ای شامل آسیای جنوب شرقی و شبه جزیره کره، جهان عرب، سوریه و اوکراین در قالب جلسات عمومی مورد بحث و گفت‌وگو قرار خواهد گرفت.

جلسات تخصصی ویژه هم با موضوعات امنیت سایبری، امنیت سلامت، امنیت انرژی، دفاع اروپایی و تروریسم برگزار خواهد شد.

در برنامه کاری وزیر امور خارجه کشورمان دیدار با ایرانیان مقیم و همچنین نشستی با مدیران شرکت‌های مهم صنعتی و تجاری آلمان پیش‌بینی شده است.


منبع: فارس

 

کد مطلب: 23286

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر