در اجلاس فوق‌العاده شورای اجرایی سازمان منع سلاح‌های شیمیایی

ایران خواستار اعزام کمیته حقیقت‌یاب به سوریه شد

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی خواستار تشکیل یک تیم بین‌المللی حرفه‌ای و بیطرف برای انجام تحقیقات جامع و میدانی در مورد حوادث اخیر در سوریه و چگونگی ورود سلاح شیمیایی به خاک سوریه شد.

ایران خواستار اعزام کمیته حقیقت‌یاب به سوریه شد

گیلان خبر: علیرضا جهانگیری سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در اجلاس فوق‌العاده شورای اجرایی این سازمان، خواستار تشکیل یک تیم بین‌المللی حرفه‌ای و بیطرف متشکل از کارشناسان بین‌المللی برای انجام تحقیقات جامع و میدانی در مورد حوادث اخیر در سوریه و چگونگی ورود سلاح شیمیایی به خاک سوریه شد.

سفیر و نماینده دائم کشورمان در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در آغاز سخنرانی خود ضمن اعلام همدردی با مردم بیگناه سوریه و قربانیان حوادث اخیر، بیان کرد: بعد از حادثه فاجعه بار در خان شیخون جهان یکبار دیگر شاهد اقدام یکجانبه نسنجیده و خشونت‌بار مبتنی بر ادعاهای واهی در پایگاه هوایی الشعیرات بود.

جهانگیری سفیر و نماینده دائم کشورمان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان قربانی استفاده گسترده و سیستماتیک از سلاح‌های شیمیایی در جنگ تحمیلی رژیم صدام، ضمن محکوم کردن کاربرد هرگونه سلاح کشتار جمعی توسط هر کس، هر جا و در هر شرایطی، بر این اعتقاد است، استفاده از زور و حمله به یک دولت مستقل و کشتن افراد بیگناه بر اساس ادعاها و اتهامات اثبات نشده و استفاده از این رویکرد به عنوان بهانه‌ای برای اقدامات یکجانبه خطرناک، مخرب و ناقض حقوق بین‌الملل و منشور ملل متحد است.

وی این اقدامات را باعث پیچیده‌تر شدن وضعیت در سوریه و منطقه و تقویت گروه‌های تروریستی در سوریه عنوان کرد.

جهانگیری بیان کرد: جای بسی تعجب است که برخی کشورها بدون هرگونه اطلاعات فنی قابل اعتنا و اثبات شده و اسناد محکم به دست آمده از منابع موثق در مقام قضاوت نشسته و دیگر کشورها را متهم کرده و این در حالی است که مدیرکل سازمان منع سلاح‌های شیمیایی امروز به این موضوع اشاره کردند که هیچ چیز در این ارتباط مشخص نیست و هنوز در آغاز راهیم.

سفیر و نماینده دائم کشورمان تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران خواستار تشکیل یک تیم بین المللی حرفه‌ای و بیطرف متشکل از کارشناسان بین‌المللی برای انجام تحقیقات جامع و میدانی در مورد حوادث اخیر در سوریه و چگونگی ورود سلاح شیمیایی به خاک سوریه است.

وی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه به طور مشترک پیش نویس تصمیمی را به این نشست ارائه می‌کنند که در آن پیشنهاد تشکیل گروه حقیقت یاب بین‌المللی مطرح شده است.

جهانگیری در پایان سخنرانی خود همچنین خواستار انتشار بیانیه جمهوری اسلامی ایران به عنوان سند رسمی سازمان منع سلاح‌های شیمیایی شد.


منبع: فارس

 

کد مطلب: 24980

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر