جبهه انقلاب به کدام سمت خواهند رفت؟

۴ نکته کلیدی درباره کناره‌گیری قالیباف به نفع «ابراهیم رئیسی»

بالاترین حد رأی روحانی در نظر سنجی های چهار گانه معتبر داخلی 33% ثبت شده است؛ یعنی با فرض 60% مشارکت (طبق نظر سنجی های معتبر) حداقل 6میلیون رأی کم دارد تا تا بتواند به حد پیروزی در دور اول دست یابد. این یعنی کار بسیار سخت روحانی برای پیروزی در دور اول.

۴ نکته کلیدی درباره کناره‌گیری قالیباف به نفع «ابراهیم رئیسی»

گیلان خبر: محمدباقر قالیباف در بیانیه خود به صراحت از حجت الاسلام رئیسی حمایت کرده است، "از همه  حامیان مردمى خویش در سراسر کشور مى خواهم، که تمام ظرفیت و حمایت خود را براى موفقیتِ برادر ارجمندمان حجت‌الاسلام و المسلمین سیدابراهیم رئیسى و به بار نشستن دولت کار و کرامت برای خدمت به مردم قرار دهند"، این جمله میتواند جهت دهی خوبی برای هواداران قالیباف برای رفتن رای به سمت رئیسی باشد.

 ظهر دوشنبه بود که محمدباقر قالیباف در اطلاعیه ای به نفع حجت الاسلام رئیسی کنار رفت. انصراف قالیباف با واکنش های مثبت و منفی روبرو شده، عده ای آن را به نفع روحانی و عده ای نیز آن را یک نقطه مثبت برای جبهه اصولگرایی عنوان کردند.

اما با نگاهی به این اطلاعیه و اتفاقاتی که طی روزهای اخیر نیز با توجه به نظرسنجی ها منتشر شده است، به نکاتی قابل تامل میرسیم.

1- بالاترین حد رأی روحانی در نظر سنجی های چهار گانه معتبر داخلی 33% ثبت شده است؛ یعنی با فرض 60% مشارکت (طبق نظر سنجی های معتبر) حداقل 6 میلیون رأی کم دارد تا تا بتواند به حد پیروزی در دور اول دست یابد. این یعنی کار بسیار سخت روحانی برای پیروزی در دور اول.

2- نکته بسیار مهم جو عمومی ایجاد شده به نفع کاندیدای جبهه انقلاب است. سونامی استقبال از کاندیداهای جبهه انقلاب بسیار سهمگین است به طوری که سبب شده است تا عملاً سفرهای روحانی بشدت به محاق برود. حال این خبر مهم به عنوان یک شوک بزرگ می‌تواند موج ایجاد شده را با یک تکانه بسیار شدید به پیش برود و اگر غربگرایان در روزهای آینده جعبه پاندورای خود را باز نکرده و وضعیت کشور را متشنج نکنند می توان نتیجه انتخابات را از هم اکنون پیش بینی کرد.

3- محمدباقر قالیباف در بیانیه خود به صراحت از حجت الاسلام رئیسی حمایت کرده است، "از همه حامیان مردمى خویش در سراسر کشور مى خواهم، که تمام ظرفیت و حمایت خود را براى موفقیتِ برادر ارجمندمان حجت‌الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسى و به بار نشستن دولت کار و کرامت برای خدمت به مردم قرار دهند"، این جمله میتواند جهت دهی خوبی برای هواداران قالیباف برای رفتن رای به سمت رئیسی باشد.

4- دو دوره ای بودن انتخابات یک سناریو بسیار محتمل است که تا قبل از انتشار این خبر با حضور سه کاندیدای اصلی تحلیل می‌شد ولی الان باید به دور اولی بودن  با حضور دو کاندیدای اصلی یعنی آقای روحانی و آیت الله رئیسی فکر کرد.


منبع: خبرنامه دانشجویان ایران

کد مطلب: 26449

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر