چرا انتخابات به دور دوم کشیده می شود؟

بر خلاف آنچه برداشت می شود،‌ روحانی به لحاظ سهم بیشترین سهم خود را در استانهای محروم مانند ایلام، آذربایجان و اردبیل،‌سیستان، کردستان‌ ، هرمزگان و بوشهر داشته است و در استانهای پرجمعیت مانند تهران، اصفهان و مشهد حتی نتوانست 50 درصد ارا را کسب کند.

چرا انتخابات به دور دوم کشیده می شود؟

گیلان خبر: یک:‌ در نگاهی واقع گرایانه به انتخابات 92، از دلایل اصلی پیروزی روحانی در دور اول (با اختلاف کمتر از یک درصد)،‌می توان به عوامل زیر اشاره کرد:

1) منتقد وضع موجود بودن (با توجه به اینکه مردم از دو سال آخر احمدی نژاد دل خوشی نداشتند)

2) خود را جزئی از حکومت ندانستن و انتقاد تمام عیار به راه و روش قبلی ها به خصوص در حوزه سیاست خارجه و رفع تحریم ها

3) تاکید اصلی او بر توانایی حل مشکلات اقتصادی و بیکاری کشور در کوتاه مدت (که می توان آن را مهمترین عامل دانست).

4) برتری فاحش او در مناظرات سال 92 

5) بر خلاف آنچه برداشت می شود،‌ روحانی به لحاظ سهم بیشترین سهم خود را در استانهای محروم مانند ایلام، آذربایجان و اردبیل،‌سیستان، کردستان‌ ، هرمزگان و بوشهر داشته است و در استانهای پرجمعیت   مانند تهران، اصفهان و مشهد  حتی نتوانست 50 درصد ارا را کسب کند.  

دو: اکنون چهار سال گذشته است،‌روحانی خود عامل و مدافع وضع موجود است. او دیگر نمی تواند مانند 4 سال قبل خود را جزئی از حکومت نداند. تمامی وعده های اقتصادی او با شکست مواجه شده است و از همه مهمتر با توجه به فسادهای عظیمی که در دولت او رخ داد (در مناظرات هم تایید شد)،‌دیگر اعتماد چهارسال قبل به او وجود ندارد. و شاید در خوش بینانه ترین حالت او از  5 عامل اصلی پیروزیش در سال 92،‌تنها پیروزی در مناظرات را دارد که آن هم چندان فاحش نیست (شاید 60 به 40 جلو باشد). 

سه:‌ روحانی و اصلاح طلبان رقیب هراسیشان در سال 92 برای جذب آرا اگر از امسال بیشتر نبوده است،‌کمتر هم نخواهد بود. و دیدید که با همه این تفاسیر درصد مشارکت 75 درصد بود. در حالی اگر هم قرار بود با رقیب هراسی افرادی را به پای صندوق بیاورد با مناظراتی که انجام دادن، دلایل کافی را برای تحریم کنندگان ایجاد کردن و چه بسا مشارکت بسیار پایین تر در حدود 55 درصد رخ بدهد.

چهار : نتیجه گیری بحث این است که روحانی از 5 عامل پیروزی نیم درصدی خود در سال 92، 4 عامل آن را اکنون بر علیه خود کرده است و عامل مناظرات را نیز تنها برای کاهش مشارکت  (تحریم کنندگانی که از سبد رای روحانی بوده است و نه اصولگرایان) به کار برده است. از آنجایی که عامل پیروزی او نیز استانهای محروم بود و تقریبا می توان گفت که آراء این استان ها نیز به سبد رئیسی و قالیباف  ریخته شده است،‌پس این انتخابات به احتمال زیاد و در صورت سالم برگزار شدن با اختلاف اندک به مرحله دوم خواهد رفت .


منبع: پارس

کد مطلب: 26459

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر