ابطحی :

بانک مرکزی حدود 10 میلیون سپرده گذار را بد بخت کرد

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عملکرد بانک مرکزی در خصوص موسسات مالی- اعتباری زیر سوال است، گفت: بانک مرکزی حدود 10 میلیون سپرده گذار را بد بخت کرد و پاسخگو هم نیست.

بانک مرکزی حدود 10 میلیون سپرده گذار را بد بخت کرد

گیلان خبر: سید محمد جواد ابطحی نماینده خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکلات موسسات مالی - اعتباری گفت: مدیریت بانک مرکزی در این زمینه زیر سوال است و آقایان باید پاسخگوی عملکرد خود باشند.

 

وی  با بیان اینکه به دلیل سوء مدیریت بانک مرکزی ما امروز شاهد مشکلاتی برای سهامداران برخی از موسسات اعتباری مانند کاسپین، آرمان، ثامن‌الحجج و غیره هستیم، گفت: ریشه اصلی مشکلات بوجود آمده در نحوه مدیریت و سوء مدیریت بانک مرکزی است.

 

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس با بیان اینکه در این زمینه علاوه بر بانک مرکزی، قوه قضائیه و مجلس هم مقصر است، گفت: طبق قانون موسسات مالی - اعتباری باید با مجوز قانونی، فعالیت کنند. اگر این موسسات مجوز نداشتند، چرا این نهادها و مسئولین آنها سکوت کردند.

ابطحی با بیان اینکه در حال حاضر حدود 10 میلیون سپرده گذاری در اضطراب و استرس قرار دارند، گفت: بانک مرکزی حدود 10 میلیون سپرده گذار را بد بخت کرده است و مسئولین آن پاسخگو هم نیستند.

وی با تاکید بر اینکه عملکرد بانک مرکزی زیر سوال است، گفت: با این اقدامات بانک مرکزی اعتماد مردم به موسسات مالی - اعتباری خدشه دار شده است. وقتی اعتماد مردم از دست برود به راحتی قابل برگشت نیست و در آن صورت سنگ روی سنگ بند نمی شود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی افزود: تعجب ما این است که چرا مسئولین بانک مرکزی به داد مردم نمی رسند و به راحتی از خود سلب مسئولیت می کنند.

ابطحی با بیان اینکه نمایندگان در همین زمینه از رئیس جمهور در مجلس سوال کردند، در خصوص لایل مطرح شدن سوال از رئیس جمهور در مجلس گفت: از آنجا که رئیس کل بانک مرکزی به مجلس پاسخگو نیست و از طرف دیگر وزیر اقتصاد مسئولیت را به گردن بانک مرکزی می اندازد و می گوید که مسئولیت با ما نیست، از رئیس جمهور سوال شده است.

وی با بیان اینکه توضیحات رئیس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد در خصوص مشکلات این موسسات برای نمایندگان قانع‌کننده نبوده، افزود: ما نمی توانیم ساکت باشیم تا حقوق مردم ضایع شود.

این نماینده امضا کننده طرح سوال از رئیس جمهور گفت: آقایان که در دوره ریاست جمهوری احمدی نژاد با طرح سوال از وی می گفتند باید تابوی سوال از رئیس جمهور بشکند و از وی در صحن مجلس در خصوص برخی مشکلات در کشور سوال کردند، حال که این تابو شکسته شد، باید روحانی با حضور در صحن مجلس در خصوص مشکلات موسسات مذکور و بدبختی 10 میلیون نفر به نمایندگان توضیح دهد.

سوال از رئیس‌جمهور هفته گذشته در مجلس تهیه شده، به امضای 85 نماینده رسیده و قرار است یکشنبه 11 تیر ماه تحویل هیئت رئیسه مجلس شود.

حداقل امضا برای طرح سوال از رئیس جمهور 73 امضا است.

متن کامل این طرح به شرح زیر است:

هیئت‌رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی

به استناد اصل 88 قانون اساسی، سوال ذیل از رئیس‌جمهور با امضای نمایندگان تقدیم می‌شود، مستدعی است اقدام مقتضی و قانونی انجام شود.

نظر به مشکلاتی که برای سهامداران برخی از موسسات اعتباری مانند کاسپین، آرمان، ثامن‌الحجج و غیره در چند سال اخیر پدید آمده و ریشه اصلی آن نقص در نظارت بانک مرکزی بوده است و از طرفی مجلس نمی‌تواند از رئیس بانک مرکزی سوال کند و توضیحات و رفتار ایشان نیز قانع‌کننده نبوده است و از طرف دیگر حقوق مردم نیز در حال ضایع شدن است، لذا از رئیس محترم جمهور تقاضا داریم پاسخ قانع‌کننده‌ای به نمایندگان ارائه نمایند، گرچه قبول داریم که نقطه آغازین این مشکل قبل از دولت فعلی بوده است.


منبع: افکارنیوز

 

 

کد مطلب: 27839

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر