مسکو: اگر آمریکا حملات سوریه را افزایش دهد، پاسخ می‌دهیم

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفته است اگر واشنگتن حملات علیه سوریه را افزایش دهد، مسکو نیز به همان نسبت پاسخ خواهد داد.

مسکو: اگر آمریکا حملات سوریه را افزایش دهد، پاسخ می‌دهیم

گیلان خبر: «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه امروز تأکید کرد، چنانچه آمریکا حملات خود علیه سوریه را افزایش دهد، روسیه نیز به همان نسبت پاسخ خواهد داد.

بنا بر گزارش خبرگزاری «اسپوتنیک»، زاخارووا در کنفرانس خبری امروز پنج‌شنبه خود تأکید کرد، ادعاهای تحریک‌آمیز آمریکا درباره حمله شیمیایی ادعایی در سوریه تنها علیه دمشق نیست بلکه مسکو را نیز هدف گرفته است.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه ادامه داد، این ادعاها نشانگر یک مداخله تازه است.

بنا بر این گزارش، اوایل هفته جاری سخنگوی کاخ سفید مدعی شده بود که آمریکا «آماده سازی احتمالی رژیم بشار اسد برای حمله شیمیایی جدید در سوریه را تحت نظر دارد».

زاخارووا با اشاره به این ادعاها گفت، ادعاهای مطرح شده در واشنگتن مسئله جدیدی نیست و تازگی ندارد.

وی افزود: «متأسفانه، واشنگتن اتهامات بی‌اساس جدیدی علیه رهبری سوریه مطرح کرده مبنی بر اینکه دمشق در حال طراحی یک حمله شیمیایی جدید است. ما درباره این اظهارات این را می‌دانیم که مقامات واشنگتن نتوانسته‌اند هیچ مدرکی درباره این ادعاهایشان ارائه دهند».

سخنگوی وزارت خارجه روسیه ادامه داد: «و ما نمی‌دانیم که از چه اطلاعاتی برای گرفتن چنین نتیجه‌هایی استفاده شده است. اوضاع فعلی اینطور به نظر می‌رسد که یک تحریک گسترده هم در سطح نظامی و هم اطلاعاتی باشد که نه تنها علیه دولت سوریه بلکه علیه روسیه هدف‌گذاری شده است.»

زاخارووا در ادامه حادثه شیمیایی خان شیخون را یادآوری کرد و گفت که در تاریخ 4 آوریل، ائتلاف ملی نیروهای معارض سوریه مدعی شدند که 80 نفر در این حادثه کشته و 200 نفر نیز در این حمله شیمیایی مشکوک زخمی شده‌اند و دولت سوریه را مقصر اعلام کردند. در حالی که دمشق این اتهامات را رد کرده و گفته است که شبه‌نظامیان و گروه‌های مسلح مسئول این حادثه شیمیایی بوده‌اند.

«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه روز گذشته اعلام کرد که با وجود گذشته تقریبا سه ماه از این حادثه، روسیه هنوز سعی دارد تا سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی را متقاعد کند تا کارشناسان خود را به خان شیخون اعزام کنند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در ادامه کنفرانس خبری امروز، به خبرنگاران یادآوری کرد که چطور به دنبال حادثه شیمیایی خان شیخون، کمپین اطلاعاتی گسترده ای در رسانه‌های جریان مسلط غرب برای مقصر جلوه دادن دولت سوریه به راه افتاد. وی تأکید کرد که ادعای اخیر کاخ سفید نیز به دنبال این است تا کمپین مشابهی را به راه اندازد.

وی ادامه داد، تمام ابزار ممکن از جمله مواد شوینده خانگی نیز استفاده کردند تا مثلا ثابت کنند که در خان شیخون از تسلیحات شیمیایی استفاده شده است و تنها دلیل آن هم این بود که هیچ تحقیقات موثقی درباره حوادث ادلب صورت نگرفت.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 28444

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر