ساعتی پیش اتفاق افتاد

بازگشت 3 صیاد بوشهری زندانی در عربستان سعودی به ایران

سه صیاد بوشهری به نام‌های مجید ماهینی، وحید و سعید خسروی که در تیرماه سال گذشته در آب‌های سرزمینی عربستان سعودی دستگیر شده بودند پس از آزادی از زندانی در عربستان ساعتی پیش وارد بوشهر شدند.

بازگشت 3 صیاد بوشهری زندانی در عربستان سعودی به ایران

گیلان خبر: سه صیاد بوشهری که در تیرماه سال گذشته در آب‌های سرزمینی عربستان سعودی دستگیر شدند پس از آزادی از زندانی در عربستان، ساعتی پیش وارد بوشهر شدند.

براساس این گزارش، مجید ماهینی، وحید و سعید خسروی که سال گذشته به دلیل خرابی قایق صیادی خود، وارد آب‌های سرزمینی عربستان سعودی شده بودند توسط گارد ساحلی این کشور دستگیر و به بهانه واهی به زندانی در این کشور منتقل شدند.

پس از پیگیری‌های دیپلماتیک از طرف وزارت امور خارجه و همچنین نماینده مردم بوشهر در مجلس شورای اسلامی، این سه صیاد بوشهری امروز از زندانی در عربستان آزاد و قریب یک ساعت پیش وارد آب‌های سرزمینی ایران شدند.

بعد از ظهر امروز نیز دو صیاد گناوه‌ای به نام‌های عبدالغنی و اکبر رحیمی که پدر و پسر بودند با دریافت حکم آزادی از زندانی در عربستان آزاد شده و به کانون خانواده‌هایشان بازگشتند که جرم این دو نیز ورود به آب‌های سرزمینی عربستان سعودی اعلام شده است.

بر اساس اصول پذیرفته شده بین کشورهایی که دارای مرز مشترک آبی هستند، چنین رویدادهایی که معمولا با خرابی  شناورهای طرفین سبب ورود صیادی به آب‌های سرزمینی همدیگر شده به دیده اغماض نگاه می‌شود و پس از بررسی‌های اولیه زمینه آزادی صیادان در کمترین زمان ممکن انجام می‌شود.

جمهوری اسلامی ایران با این نگاه و احترام به همسایگان خود، موارد مشابه فراوانی را در طی سال‌های گذشته بدین سو، مشاهده کرده است که سبب ورود صیادان کشورهای همسایه از جمله صیادان عربستانی به آب‌های ایران شده اما با حفظ احترام و پس از بررسی‌های لازم در کوتاه‌ترین زمان، زمین بازگشت آنها را به کشورشان ایجاد کرده است.

در خردادماه امسال نیز گارد ساحلی عربستان سعودی به قایقی از صیادان بوشهری که به دلیل خرابی وارد آب‌های سرزمینی آن کشور شده بود اقدام به تیراندازی کرد که سبب کشته‌شدن یک صیاد ایرانی غیرمسلح شد اما فرزندش توانست جان سالمی از این مهلکه برده و جسد پدرش را با خود به بوشهر بازگرداند.

این در حالی است که از سرنوشت سه صیاد دیگر بوشهری که همراه با این صیادان بودند و گفته می‌شود در اسارت عربستان هستند خبری تاکنون دریافت نشده است.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 28505

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر