حجت‌الاسلام صدیقی در خطبه‌های نمازجمعه تهران:

قوه قضائیه پیگیر مسائل حقوقی بین‌المللی باشد

امام‌جمعه موقت تهران گفت: امروز متاسفم که برخی مسئولان ما منتظر هستند کسی چیزی بگوید، تحمل ندارند و زود باید پاسخ بگویند و اقدام و حذف کنند.

قوه قضائیه پیگیر مسائل حقوقی بین‌المللی باشد

گیلان خبر: حجت‌الاسلام والمسلیمن کاظم صدیقی خطیب نمازجمعه این هفته تهران در خطبه دوم نمازجمعه با اشاره به ایام 7 تیر و روز قوه قضاییه و گرامیداشت یاد و خاطره شهید بهشتی گفت: بهشتی نه تنها در زمان خود مظلوم بود،  بعد از شهادتش هم گوهر ناشناخته‌ای بود. شهید بهشتی هیچگاه ادعای دانشمندی نداشت.با فلسفه غرب و هگل آشنایی داشت،  بسیار دغدغه فرهنگی داشتند و در این زمینه از آقای قرائتی خواسته بودند که شما به هیچ اداره‌ای نروید و همین تخته سیاه را برای جوان‌ها رها نکنید.

وی افزود: مرحوم آیت‌الله بهشتی در سعه صدر بی‌نطیر بودند؛ امروز متاسفم برخی مسئولین ما منتظر هستند، کسی چیزی بگوید، تحمل ندارند و زود باید پاسخ بگویند و اقدام کنند و بیرون کنند و حذف کنند. بهشتی همه مخالفان خود را تحمل می‌کرد و در برابر آن همه تهمت و جوسازی برای دفاع از خودش لب باز نمی‌کرد و این عظمت آقای بهشتی بود. بنی‌صدر و ملی‌گراها و گروه‌های مخالف دین علیه ایشان که خوار چشم دشمنان بود جمله‌ای از خود دفاع نکرد. آیا امروز چنین کسی مثل بهشتی سراغ داریم، نمی‌دانید چه از ما گرفتند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با اشاره به دیدار مسئولین قضایی  با رهبر انقلاب و بیانیات رهبری در این دیدار اظهار داشت: دستگاه قضایی در همه جا بر اساس اختیاراتی که قانون اساسی داده است دستش باز است، نظارت بر اجرای قانون با داشتن بازوی مهم بازرسی کل کشور در تمام وزارتخانه‌ها چترش باید باز باشد و پیشگیر یکند.

حجت‌الاسلام صدیقی ادامه داد: توقع از آیت‌الله آملی رئیس محترم قوه قضاییه این است که این قوه تقویت شود و جایگاه واقعی خود را باز کند و نسبت به اموری که حضرت آقا تذکر دادند، بخصوص در مسئله بورسیه‌ها که سالها گذشت و تعدادی از این افراد مظلوم بودند و مکرر پیش ما آمدند ولی تاکنون اقدام موثری در این زمینه اقدامی نشده است،‌ امیدواریم قضات ما بدانند در لبه آتش هستند. آنجا جای جهت‌گیری و پارتی‌بازی و ملاحظه این و آن نیست و هم  از نظر اشراف به قانون وهم رعایت اخلاق بدانند خدا بشر را تکریم کرده است.

وی با اشاربه وضعیت مردم یمن تصریح کرد: یمن تحت سخت‌ترین فشارهای اقتصادی نظامی و وضعیت وخیم زندگی هستند، آنجا را  آل‌سعود ویران می‌کند و انسانیت مدفون شده و وضعیت یمن نشان می‌دهد که حقوق بشر اینها قلابی و حامی ظالم و مظلوم‌کش است و ما به اینها نفرین می‌کنیم وبرای نجات مظلومین یمن همه باید تلاش کنند.

خطیب نماز جمعه تهران اضافه کرد: در داخل کشور عربستان در شهرهای شیعه نشین با حمایت آمریکا چه می‌گذرد؟  در آذربایجان می‌بینیم که مردم اجازه گرامیداشت مراسن‌های نذهبی را ندارند، در هیچ کشوری سراغ نداریم که مثل همین آذربایجان مردم  در مراسم مذهبی آزاد نباشند، در کشورهای کفر هم این کار را نمی‌کنند که در این کشورها صورت می‌گیرد و مجامع حقوق بشری خفه خون گرفتند و کاری نمی‌کنند.

حجت‌الاسلام صدیقی در ادامه پیگیری بین‌المللی جنایت‌های بشری را یکی از وظایف دستگاه قضایی دانست و افزود: یکی از مطالباتی که مقام معظم رهبری داشتند و البته متوجه معاونت فرهنگی و حقوق بشر قوه قضاییه است که باید از انصاف هم نگذشت که قدمهای خوبی برداشته شده ولی تا حد مطلوب فاصله داریم، پیگیری حقوقی و قضایی مسائل بین‌المللی از جمله حمایت از مظلومین است. آیت‌الله زکزاکی به چه جرمی زندن است؟ علمای آذربایجان به چه جرمی در زندان هتسند؟ و باید این  مسائل در چارچوب حقوقی پیگیری شود.

صدیقی در خطبه اول نماز جمعه نیز با اشاره به اهمیت تقوا در جامعه اسلامی گفت: مومن، دوستی حرام ندارد. کسی که خودش را تحت نظر می‌بیند و آزاد نمی‌بیند و خود را بنده می‌داند و اگر در کسی این حالت ایجاد شد و فهمید مالک دارد و مخلوق است و خالق او همراه اوست لذا هیچگاه به خود اجازه نمی‌دهد کار خلاف کند.


منبع: تسنیم

 

کد مطلب: 28997

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر