دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران در عرصه های مختلف؛

استقلال روح هویت انقلاب اسلامی

در حالی که برخی اندیشمندان و متفکران غرب بر این عقیده اند که مفهموم استقلال و نفی سلطه ی بیگانگان امری منسوخ شده است که اهمیت راهبردی و ارزشی خود را در ادبیات سیاسی کنونی از دست داده اما الگوپذیری ملت های زیر سلطه ی استبداد و دیکتاتوری از بیگانه ستیزی و استقلال طلبی انقلاب و اهمیت استراتژیک نفت و انرژی در آینده اقتصاد و توسعه در آینده نشان می دهد که حقیقت هویت مستقل و مبارزه با استعمار و استثمار بیگانگان انگیزه ای پایان ناپذیر است. دستاورد استقلال انقلاب اسلامی شاخص ترین و سرنوشت ساز ترین دستاورد در حوزه های مختلف انقلاب بود.

استقلال روح هویت انقلاب اسلامی

گیلان خبر: در ارزیابی و تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی در هر سطح و مقیاسی همواره باید این موضوع را مدنظر قرار داد که چرا انقلاب کردیم؟ اصطلاحا فقدان چه چیزی منجر به اعتراض و نارضایتی مردمی شد و ضرورت تحقق این انقلاب را انکار ناپذیر کرد؟ به شکل معمول هر انقلابی به منظور رسیدن به اهداف و آرمان هایی رخ داده است. قطعا انقلاب اسلامی نیز ایدئولوژی و اهداف خاصی را دنبال می کرد.

تا پیش از انقلاب، کشور ایران با  تاریخ و تمدنی کهن و منابع و ثروتی بی نظیر در کلیه ابعاد به خارج و کشورهای غربی متکی بود.در نظام سیاسی ما قبل انقلاب اسلامی خصوصا در زمان محمدرضا شاه کنترل وضعیت اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جامعه از حوزه ی اختیار مدیران سیاسی و نخبگان کشور خارج شده بود. یک اقتصاد کاملا وابسته که در بالاترین رده های تصمیم گیری هم قادر نبود با زاویه ای متفاوت از خواست و اراده ی آمریکا و دیگر قدرت های اروپایی عمل کند. فرهنگ غربی بود که ترویج می شد و مجلس و سیاست گذاران ما خارج از منافع خارجی ها از جمله آمریکا برنامه و مشی و راهبردی را نه در سیاست داخلی و نه در سیاست خارجی اقدام نمی کردند به نوعی در همه ی ابعاد وابسته ی مطلق به سلطه و استکبار بود.

با تقویت روح مبارزه، مقاومت و ایستادگی در مقابل نفوذ سلطه اخرین حلقه ی نارضایتی های مردم و جامعه که از سالهای مشروطه آغاز شده بود در انقلاب ۵۷ به ثمر نشست. انقلابی که نفی سلطه و خود بیگانگی فرهنگی را فریاد زد. از همان روزهای پر تلاطم و پر آشوب مردم به دنبال تحقق گمشده ای بنام استقلال می گشتند. به دنبال بازیابی هویت مستقل و فراموش شده، تحقق انقلاب تحقق احیای یک هویت از دست رفته بود و شاخص و دستاورد مهم استقلال، روح حاکم بر این هویت بود که در پرتو تعالیم والای اسلام در تلاش بود دست نفوذ، استعمار و استبداد به منافع ملی را قطع کند.   

به یمن برکت انقلاب اسلامی کشور ایران وجهه ی حقوقی مستقلی در عرصه ی بازیگری نظام ژئوپلیتیکی جهان پیدا کرد به همین خاطر به جرات می توان گفت بعد از اسلام سیاسی و حکومت ولایت فقیه، بارز ترین و شاخص ترین دستاورد انقلاب اسلامی در مقیاس ملی همین استقلال است.

امام خمینی(ره) در خصوص چالش وابستگی به غرب چنین بیان می کنندکه مملکتی که استقلال نداشته و وابسته به غیر است به این نمی توان گفت یک مملکت متمدن (۱) استبداد ستیزی و استعمار ستیزی تنها ارمغان ارمان استقلال به معنی حفظ حاکمیت سیاسی در مقابل سلطه جویان نبود. آرمان استقلال طلبی الزام آور همت و تلاشی ست مداوم در سایه اتکای به تعالیم اسلام و راهنمایی ولایت، برای ملت آزاده که در همه ی عرصه ها ی خرد و کلان اقتصادی، فرهنگی و فکری مستقل و خودکفا شوند.قدرت های سلطه گر شرق و غرب پس از انقلاب به شدت دچار چالش و بحران اقتصادی شدند. بدیهی ست که استقلال محوری چیزی نیست که برای انها قابل تحمل باشد به همین خاطر در همان اغازین روزهای انقلاب دست به اعمال شدیدترین و بزرگترین تحریم ها علیه ملت و انقلاب اسلامی زدند که مردم را مقابل حکومت قرار دهند ابزار و توطئه ای که حفظ و تداوم استقلال خواهی جامعه ی انقلابی را نشانه رفته و در این مسیر مشکلات و مرارت های فراوانی را نیز بر ملت تحمیل کرده است. اما اراده ی پولادین و انقلابی مردم سست نشده است.

 امام خمینی(ره) بر این موضوع تاکید داشتند که باید تلاش کرد در زمینه ی اقتصادی مستقل و خودکفا شد این توصیه ی مهم سال ها بعد در گفتار رهبر معظم انقلاب اسلامی تحت عنوان گفتمان و الگوی اقتصاد مقاومتی طرح و مورد تاکید قرار گرفت(۲) به عنوان تنها راهی که می توان با عزت، شرافت و استقلال در برابر تلاطم تحریم های ظالمانه مقابله کرد. تقابل با غرب و سازش نکردن با انها بی شک در کوتاه مدت سختی و مشقت هایی دارد اما در دراز مدت شیرینی و لذت آن به مراتب بیشتر و پایدارتر است.  


منبع: البرزبان

 

 

کد مطلب: 29003

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر