رئیس مجلس شورای اسلامی:

رئیس جمهور حقیقت را در خصوص بودجه بگوید

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: رئیس جمهور باید به صراحت حقیقت را در زمینه بودجه به مردم بگوید، دولت و مجلس می‌خواهند به سازمان فنی و حرفه‌ای کمک کنند، اما بودجه‌ای ندارند.

رئیس جمهور حقیقت را در خصوص بودجه بگوید

گیلان خبر: علی لاریجانی ظهر امروز در همایش مدیران ستادی و استانی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور که در سالن همایش مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) برگزار شد، با اشاره به وضعیت کشور اظهار کرد: باید در مقابل هر مهندس ده‌ها تکنسین داشته باشیم، اما اکنون ترکیب نیروی انسانی متناسب نیست و در قبال ده‌ها مهندس یک تکنسین در کشور وجود دارد.

وی ادامه داد: به جای اینکه رویکرد کشور به سمت آموزش‌های فنی و حرفه‌ای برود، به سراغ آموزش‌های کلاسیک رفته است و ما باید به سمت آموزش‌های فنی و حرفه‌ای برویم و از این آموزش‌ها حمایت کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: اکنون 90 درصد بودجه کشور بودجه جاری و تنها 10 درصد بودجه ایران برای بودجه عمرانی است، تامین بودجه عمرانی کشور هم با فروش اوراق مشارکت است و منابع درآمدی دولت از فروش نفت، گاز و مالیات کفاف بودجه جاری را نمی‌دهد.

لاریجانی با اشاره به لزوم بیان حقیقت در زمینه بودجه کشور اظهار کرد: رئیس جمهور باید به صراحت حقیقت را در این زمینه بگوید، دولت و مجلس شورای اسلامی می‌خواهند که به سازمان فنی و حرفه‌ای کمک کنند، اما بودجه‌ای ندارند.

وی ادامه داد: سیاست کشور گسترش دولت نیست، البته این سیاست تاکنون درست اجرا نشده است، باید حجم دولت را کاهش بدهیم تا بتوانیم میزان بودجه عمرانی کشور را افزایش دهیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: سیاست کشور گسترش نهادهای دولتی همچون سازمان فنی و حرفه‌ای نیست، باید بخش خصوصی را توانمند کنیم و آموزشگاه‌های خصوصی، آموزش‌های فنی و حرفه‌ای را به مردم ارائه کنند.

لاریجانی با اشاره به ضرورت واگذاری بخشی از وظایف سازمان فنی و حرفه‌ای اظهار کرد: این سازمان باید بخشی از وظایف خودش را به بخش خصوصی بدهد و سازمان فنی و حرفه‌ای باید نقش سیاستگذاری، نظارتی و ارائه بخشی آموزش‌ها را بر عهده بگیرد.

وی ادامه داد: ما باید از سازمان فنی و حرفه‌ای حمایت کنیم تا جایگاه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در کشور ارتقا پیدا کند، در برخی از این آموزش‌ها نیاز به تکنولوژی پیشرفته داریم، این مساله را در دانشگاه‌ها هم شاهد هستیم، باید آموزش‌های فنی و حرفه‌ای به روز باشد و در این زمینه نیاز به سرمایه‌گذاری داریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: می‌توانیم از صندوق توسعه ملی منابعی را برای به روز کردن تجهیزات در سازمان فنی و حرفه‌ای استفاده کنیم.

لاریجانی با اشاره به سازمان فنی و حرفه‌ای اظهار کرد: این سازمان باید از ظرفیت‌ بخش‌های دیگر در زمینه آموزش‌های مهارتی استفاده کند، همچنین در وضعیت کنونی امکان احیای دوباره صندوق کارآفرینی وجود ندارد، وضعیت بخش تولید خوب نیست و واحدهای تولیدی معوقات زیادی دارند.

وی ادامه داد: سازمان فنی و حرفه‌ای باید مرکز اصلی در زمینه آموزش‌های مهارتی در کشور باشد و پیشنهادهای این سازمان باید به گونه‌ای باشد که نیاز به گسترش دولت نباشد، منابع مالی در این زمینه نداریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: سازمان فنی و حرفه‌ای اساسنامه ندارد و این مساله عجیب است، اساسنامه سازمان فنی و حرفه‌ای باید براساس سیاست دولت و مجلس شورای اسلامی باشد.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 29407

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر