برگزاری اختتامیه پنجمین دوره سوگواره عاشورایی عکس و پستر هیات

پناهیان:باید مراجع تقلید را برای تقدیر از هنرمندان دعوت کنیم

باید وارد فضای بین‌المللی شویم، باید با انتشار آثار فاخر، امام حسین(ع) را معرفی کنیم و با حفظ هویت اسلامی خود با دیگر کشورهای مسلمان تعامل داشته باشیم. کشورهای مظلوم آفریقا و آمریکای جنوبی که از قدیم مورد ظلم مستکبران قرار دارند بسیار در سبک عزاداری به ما نزدیک هستند.

پناهیان:باید مراجع تقلید را برای تقدیر از هنرمندان دعوت کنیم

گیلان خبر: آیین اختتامیه پنجمین دوره سوگواره عاشورایی عکس و پوستر هیأت با حضور اساتید و هنرمندان هیأتی از سراسر کشور در مجتمع فرهنگی یاوران مهدی(عج) برگزار شد.

رحیم آبفروش، جانشین دبیر جامعه ایمانی مشعر با اشاره به استقبال کم‌نظیر هنرمندان و طراحان هیأتی از سوگواره عاشورایی عکس و پوستر هیأت گفت: شهادت می‌دهم کسانی که در این راه قدم برداشته‌اند درد دین دارند و انقلابی هستند و این از آثار ارسالی برای سوگواره پیداست. وی افزود: سوگواره‌های عاشورایی عکس و پوستر هیأت تجلی ظهور هیأتی‌های آتش به اختیار است و آثاری که در این 5 دوره آرشیو شده تکامل هنر هیأت را می‌رساند.

خوش‌نویسی را به عشق امام حسین انتخاب کردم

در ادامه جلیل رسولی، استاد عالی خوشنویسی که از اساتید داوری پنجمین سوگواره پوستر هیأت بود، اظهار داشت: داوری از میان آثار فاخری که از طرف هنرمندان هیأت ارسال شده بود بسیار سخت بود. وی با بیان اینکه هنر باید در شأن امام حسین(ع) باشد، گفت: هنرمند رسالتی دارد که باید با تولید آثار فاخر و زیبا و انتشار هر چه زیباتر مفاهیم عاشورایی رسالت خود را انجام دهد.

رسولی در ادامه عنوان کرد: با افتخار می‌گویم عشقم این است برای امام حسین و اهل‌بیت علیه‌السلام خط می‌نویسم، اصلاً خط را برای همین هدف انتخاب کرده‌ام. هنرمندان هیأت هم باید با اخلاص به دوام آثار هنری کمک کنند و در این راه زخم‌زبان‌ها و مشکلات را پله‌های صعود به درجات بالا تلقی کنند.

کمال‌الدین شاهرخ، استاد برجسته عکاسی گفت: هرکسی برای سوگواره‌ تلاش کرده زیر بیرق امام حسین(ع) است، باید باور کنیم که زیر خیمه اباعبدالله هستیم. وی افزود: برای کارهای بزرگ باید نیت را خالص کرد، عکس‌های ماندگار را هنرمندان ماندگار ثبت می‌کنند.

شاهرخ با اشاره به آثار ارسالی در سوگواره عکس هیأت گفت: رشد، تکامل و پختگی در آثار ارسالی عکاسان هیأت طی این 5 دوره بسیار مشهود است و این نشان از اهمیت جایگاه سوگواره در میان هنرمندان و عکاسان هیأتی دارد.

مهم‌ترین دغدغه من تشکیل جبهه هنری گرافیک انقلابی است

مسعود نجابتی، استاد عالی گرافیک، با ابراز خرسندی برای حضور در جمع هنرمندان هیأتی گفت: به شهادت داوران کیفیت آثار ارسالی نسبت به دوره‌های قبل بسیار بالا بود به‌طوری که اگر آثار دوره قبل ارسال می‌شد قطعاً رد می‌شد.

ایشان با اشاره به لزوم ایجاد جبهه هنری افزود: مهم‌ترین دغدغه این روزهای من این است که با این نسل طلایی که در گرافیک واردشده‌اند تشکیل جبهه هنری دهیم. گرافیک انقلابی، گرافیست و طراح انقلابی هم می‌خواهد و خوشحالم که این سوگواره به این سمت می‌رود. سپس منشور حضرت امام(ره) به همراه تابلوی خوشنویسی شده به‌رسم یاد‌بود توسط حجت‌الاسلام پناهیان و کمال‌الدین شاهرخ به مسعود نجابتی اهدا شد.

باید مراجع تقلید را برای تقدیر از هنرمندان دعوت کنیم

در ادامه حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان با اشاره به جایگاه هنر و لزوم پرداخت مسائل از این نگاه گفت: هنرمند وقتی هنرش را خرج جایگاه‌های روحانی و نورانی می‌کند بهترین لحظات زندگی‌اش را تجربه می‌کند.

شورانگیزترین شخصیت و جایگاه اباعبدالله است و باید به این موضوع بیش از موضوعات دیگر توجه کرد. ایشان در ادامه افزود: طراحان می‌توانند صحنه‌های شگفت‌انگیزی خلق کنند و در مقابل هجمه‌های رسانه دشمن جریان‌ساز باشند.

ایشان با اشاره بر اهمیت و لزوم تقدیر از هنرمندان هیأت گفت: تولید آثار هنری برای امام حسین(ع) هرگز نباید متوقف شود باید مراجع عظام تقلید را برای تقدیر از هنرمندان به سبک امام صادق(ع) دعوت کنیم.

حجت‌الاسلام پناهیان با اشاره بر لزوم نگاه هنری به شعائر حسینی هیآت اضافه کرد: باید آثاری زیبا و فاخر از شعائر حسینی به جهانیان نمایش داد. امام حسین(ع) زیباست و باید عزای امام حسین(ع) را هم زیبا به تصویر کشید.

ایشان با اشاره به اهمیت و ظرفیت اربعین حسینی برای خلق و انتشار آثار فاخر هنری گفت: در سفر دومی که از طرف دانشگاه هنر به اربعین داشتم استاد نجابتی هم حضور داشت. ایشان به‌طور بداهه روی پارچه‌ای سفید یک «لبیک یا حسین» بسیار زیبا و هنری نوشتند و همین شد بیرق کاروان ما، همین یک اتفاق هنری بود که در آن فضا به وجود آمد و می‌شود از آن مستند فاخری هم تولید کرد.

پناهیان افزود: باید وارد فضای بین‌المللی شویم، باید با انتشار آثار فاخر، امام حسین(ع) را معرفی کنیم و با حفظ هویت اسلامی خود با دیگر کشورهای مسلمان تعامل داشته باشیم. کشورهای مظلوم آفریقا و آمریکای جنوبی که از قدیم مورد ظلم مستکبران قرار دارند بسیار در سبک عزاداری به ما نزدیک  هستند.

کدام رهبر در جهان، صاحب نظر در موسیقی، سینما، گرافیک، عکاسی و... است؟

در ادامه نادر طالب‌زاده سخنرانی خود را با اشاره به سخنان حجت‌الاسلام پناهیان درباره لزوم پرداخت به انتشار آثار فاخر هنری از امام حسین(ع) و معرفی حضرت به مردم مظلوم جهان آغاز کرد و گفت: هیأت یکی از هسته‌های اصلی تبلیغات شیعه است و هنرمندان هیأتی رسالت تبلیغی این جریان را بر عهده ‌دارند.

ایشان افزود: باید فرهنگ اهل‌بیت و فرهنگ امام حسین(ع) را صادر کرد و اول باید از کشورهای مظلوم آفریقا شروع کرد، زیرا در آن ظرفیتی پنهان است که پیامبر اسلام آن را درک کرد و به مردم مظلوم آن مناطق محبت کرد و آنان را جذب اسلام کرد. ما هم به تأسی از پیامبر باید تلاش کنیم.

طالب‌زاده در ادامه بیان کرد: امام خمینی(ره) می‌فرمود: هنر تجلی اسلام است؛ اسلام فقرای دردمند، اسلام مستضعفین پابرهنه و باید بگویم هیچ‌کس مثل امام(ره) متوجه جایگاه هنر نبود و ایشان برای همه هنرها اعم از موسیقی، سینما، گرافیک، عکاسی و... برنامه داشت.

وی با اشاره به زبان هنر و بیان هنرمندانه افزود: دوام حرف حق با هنر است. امام(ره) هم حرف‌هایش را به هنرمندانه‌ترین شکل ممکن می‌فرمود اما برخی‌ها اصرار دارند که خود را ذلیل کنند و حاضر نیستند ظرفیت‌هایی که خداوند به آنها عطا کرده را ببینند. ایشان افزود: آقا (مقام معظم رهبری) هنرمند است، کدام رهبر در جهان موسیقی، سینما، گرافیک، عکاسی و... می‌داند و در آنها صاحب‌نظر است؟ مرتضی آوینی هم یکی از نشانه‌های خدا بود و حرف حق را زیبا بیان می‌کرد زیرا برای خدا کار می‌کرد.

در ادامه دبیرخانه سوگواره‌های عاشورایی عکس و پوستر هیأت از دبیر نهضت مردمی پوسترهای انقلاب، سیدمحمدرضا میری به پاسداشت 8 سال تلاش مجاهدانه در عرصه گرافیک و فرهنگ به نمایندگی از نهضت مردمی پوستر‌های انقلاب با اهدای منشور حضرت امام(ره) به هنرمندان توسط مسعود نجابتی، نادر طالب‌زاده و حجت‌الاسلام پناهیان تجلیل کرد.

سیدمحمدرضا میری، دبیر نهضت مردمی پوسترهای انقلابی سپس در جایگاه قرار گرفت و با معرفی نهضت مردمی پوستر افزود: بعد از فتنه 88 به این نتیجه رسیدیم که جبهه‌ای با فراخوان عمومی در حوزه گرافیک و پوستر تشکیل دهیم و با ایجاد موج هنری در قبال اتفاقات تأثیرگذار کشور مطابق منویات رهبری واکنش نشان دهیم و جریان‌ساز باشیم و خدا را شکر که تا این زمان نهضت به راه خود با قوت ادامه داده و ان‌شاءالله خواهد داد.


منبع: جهان

 

کد مطلب: 30446

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر