محسن رضایی:

برخی می‌خواهند دفاع مقدس، امام(ره) و انقلاب را تحریف کنند

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: امروز دارند هشت سال دفاع مقدس، امام (ره) و انقلاب را تحریف می‌کنند؛ می‌گویند امام (ره) گفته است من حرفی ندارم با آمریکا رابطه برقرار شود، کی امام(ره) اینگونه فرموده‌اند؟!

برخی می‌خواهند دفاع مقدس، امام(ره) و انقلاب را تحریف کنند

گیلان خبر: محسن رضایی بعد از ظهر امروز در اولین نشست نخبگان و فعالان فرهنگی بسیج سراسر استان همدان با عنوان «هیأت اندیشه ورز اصحاب عشق»، با تبریک هفته دولت و گرامیداشت یاد و خاطره اولین دولت اسلامی و شهید رجایی و باهنر، اظهار کرد: استان همدان یکی از کانون‌های تولید فرهنگی انقلاب اسلامی بوده و هست.

وی با بیان اینکه استان همدان در زمینه آفرینش حماسه جزء استان‌های اول انقلاب و ایران بوده است، ادامه داد: استان همدان در آفرینش معنویت، ادبیات و فرهنگ انقلابی جزء استان‌های اول بوده و هست.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: فرماندهان شهید، علمای شهید، رزمندگان بسیجی و شهید، بسیجیان استان همدان و 8 هزار شهید استان همدان بعد فرهنگی دارند و با قرآن و نهج‌البلاغه مأنوس بوده و در حماسه‌آفرینی، شجاعت و انس با خدا سلامت و پیشتاز بودند.

وی با تأکید بر اینکه امروز در شرایطی در کشور قرار داریم که نخبگان، خبرگان، علما و اندیشمندان باید به کمک انقلاب بیایند و از نظر فرهنگی خلأهای فرهنگی را پر کنند، افزود: این افراد باید در مقابل هجمه‌ها یأس، تردید و خستگی‌های داخل خلأها را پر کنند.

رضایی با اشاره به نیاز به خلاقیت فرهنگی در کشور، تبیین کرد: روشنفکران دینی اسلامی، علمای متعدد و رزمندگان جبهه فرهنگی باید به جبهه بیایند و در جهات بزرگ فرهنگی شرکت کنند؛ استان همدان می‌تواند کارنامه موفقی در این خصوص از خود ارائه دهد و آتش به اختیار را باید از این جهت ببینیم.

وی با بیان اینکه گذشته تاریخی نشان می‌دهد سرچشمه‌های فرهنگسازی در ایران کجاست، ادامه داد: از یکصد سال پیش دو اندیشه در پاسخ به یک سؤال بزرگ در ایران به وجود آمد و آن هم این بود که چرا عقب هستیم و چطور می‌شود در ایران پیشرفت کنیم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: عوامل مختلف دست به دست هم داد که دو سؤال تاریخی و ملی، دو نگاه، دو رویکرد و دو فکر، یکی از بیرون به داخل و یکی از داخل به بیرون ایجاد شد.

وی به نگاه از بیرون وارد شده اشاره کرد و یادآور شد: برخی با آن مشکلات کشور را می‌دیدند و تحلیل می کردند، اسمش تجددخواهی بود که در زمان رضاشاه تبدیل به غرب‌زدگی و همراه با سکولاریسم شد و در زمان محمدرضاشاه با لیبرالیسم مخلوط شد.

رضایی، نگاه تجددخواه غرب‌زده را تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی یک اندیشه بسیار قوی که بر تمام جنبه‌های زندگی ما تأثیرگذار بود دانست و خاطرنشان کرد: این نگاه بر موسیقی، ادبیات، فرهنگ و... زندگی ما تأثیر داشت.

وی با بیان اینکه اندیشه دوم اسلام سیاسی و اسلام انقلابی بود، مطرح کرد: دغدغه این اندیشه نیز همان سؤال که چرا عقب هستیم و پیشرفت نمی‌کنیم بود اما راه دیگری را پیش روی مردم می‌گذاشت و روش دیگری را پیشنهاد می‌داد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار کرد: این اندیشه در حکومت، اداره کشور و اقتصاد حرف دیگری داشت؛ گاه دو اندیشه دست به دست هم می‌داد همچون زمان مشروطه و کار که تمام می‌شد هرکدام یک حرف می‌زدند که با دیگری متفاوت بود.

وی به زمان ملی شدن صنعت نفت اشاره کرد و افزود: در آن زمان و 22 بهمن نیز دو اندیشه دست به دست هم دادند و اما پس از آن حرف‌ها با هم یکی نبود؛ یکصد سال است در درون جامعه ایران با یک درگیری فکری، اعتقادی و اندیشه‌ای برای سامان دادن زندگی، موسیقی، اقتصاد و ... مواجه هستیم.

رضایی با بیان اینکه همیشه دو نسخه نوشته می‌شد تا اینکه در بخشی از زندگی اندیشه غلبه کرد و امنیت، دفاع و سیاست با غلبه اسلام، انقلاب اسلامی سیاست را به دست گرفت، تصریح کرد: با غلبه اسلام انقلاب جمهوری اسلامی و مردم‌سالاری دینی به وجود آمد، اما جنگ در اقتصاد و فرهنگ ادامه دارد.

وی با تأکید بر اینکه یک مبارزه نیز از بیرون داریم، ادامه داد: آمریکایی‌ها اکنون بزرگترین مشکلشان مبارزات درونی خودشان در خصوص مالیات، تأمین اجتماعی و ... است، البته تمام آنها در اصول سرمایه‌داری و دموکراسی توافق دارند، اما در اداره اقتصاد با هم مشکل دارند و از بیرون کسی با آنها کاری ندارد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد: اولین بار است که مطرح شده روس‌ها از بیرون در انتخابات آمریکا دخالت دارند، اما ما طی یکصد سال غیر از مبارزه در داخل یک مبارزه جدی هم از بیرون از مرزها در بعد سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و ... داشتیم.

وی با بیان اینکه مردم ما در دو صحنه در درون و بیرون از خانه می‌جنگند، یادآور شد: یک مبارزه در داخل خانه این است که تفکرات متفاوتی وجود دارد و نمی‌گذارد انقلاب در تمام ابعاد مسیر خود را طی کند.

رضایی با اشاره به یک مبارزه در بیرون از مرزها با سرمایه‌گذاری‌های وسیع آمریکا، صهیونیست‌ها و انگلیس، خاطرنشان کرد: هیچ جامعه‌ای اینگونه فشار از بیرون بر آن نیست و این مبارزه اکنون در حوزه فرهنگ و اقتصاد است؛ در سایر حوزه‌ها دست و پا می‌زنند اما نمی‌توانند کاری کنند.

وی با تأکید بر اینکه امروز مبارزه فرهنگی ما با لیبرال‌ها، غرب‌زده‌ها و آنهایی که می‌خواهند با عینک بیرونی فرهنگ، معماری و ادبیات ایران را نگاه کنند، است، گفت: این یک صحنه مبارزه است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تبیین کرد: صحنه دوم مبارزه این است که این گروه حامیانی در خارج دارند که با تمام ظرفیت با میدان آمده‌اند و امروز ابزار آنها از 10 سال پیش بسیار زیادتر شده است.

وی با بیان اینکه در گذشته می‌گفتیم ماهواره مشکل ماست، اما امروز فضای مجازی ابزار بسیار قدرتمندی در دست آنهاست، افزود: در چنین شرایطی وظیفه نیروهای انقلاب، تعیین برنامه و اولویت‌های جبهه فرهنگی است.

رضایی با تأکید بر اینکه با چند جبهه مواجه هستیم که خلأهایی را ایجاد کرده و آتش به اختیار یعنی پر کردن این خلأ ها، بیان کرد: رهبر معظم انقلاب از نیروهای انقلابی خواستند محکم به صحنه بیایند.

وی، یأس، تردید و خستگی را  سه خلأ موجود دانست و ادامه داد: یکی از تعاریف من برای همدان تردیدشکنی در جنگ است، زمانی در اداره جنگ و آمدن نیرو به جنگ مسائلی پیش آمد، شهید صوفی را خواستم و گفتم ما نمی‌خواهیم مانور نیرو در تهران بدهیم، بلکه می‌خواهیم همدان را نمایش قدرتی بدهیم که تردید را بشکنیم و آن لشکر که درست شد تردید را شکست.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: امروز روز تردیدشکنی، یأس‌شکنی و خستگی‌ناپذیری است، این موارد مورد نیاز امام جامعه، جامعه و مردم است؛ آتش به اختیار یعنی تردیدشکنی، خستگی‌ناپذیری، زدودن یأس‌ها، روحیه دادن، امید دادن، تحرک بخشیدن و تشویق کردن.

وی با اشاره به پیشامد مسائل مختلف در دوران دفاع مقدس، متذکر شد: بارها در جبهه‌های جنگ سکوتی در خط مسلط می‌شد، یک بسیجی با آرپی‌چی بالای خاکریز می‌رفت، تانک دشمن را می‌زد، بچه‌ها حمله می‌کردند، غلبه صورت می‌گرفت و جبهه عوض می‌شد.

رضایی با بیان اینکه بعضی وقت‌ها دشمن این طور نشان می‌دهد که همه چیز از جمله ارزش‌ها از دست رفته، انقلابیون منهدم شده‌اند و ...، خاطرنشان کرد: باید یأس‌شکنی شده، تردیدها زدوده و خستگی‌ها کنار برود.

وی، مشکل دیگر را هجمه طرف مقابل از داخل و بیرون دانست و ادامه داد: امروز دارند هشت سال دفاع مقدس، امام(ره) و انقلاب را تحریف می‌کنند؛ می‌گویند امام(ره) گفته است من حرفی ندارم با آمریکا رابطه برقرار شود، کی امام(ره) اینگونه فرموده‌اند؟!

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: دارند چهره انقلاب، هشت سال پرافتخار، وضعیت رهبری، نیروها و ارزش‌های انقلاب را تخریب می‌کنند؛ آن زمان می‌گفتند چماق به دست الان می‌گویند خشونت‌طلب.

وی با تأکید بر اینکه اکنون در مقابل تخریب‌ها و تحریف‌ها خلأ وجود دارد، عنوان کرد: آتش به اختیار یعنی باید با این خلأها مبارزه کرد؛ صحنه‌هایی در جبهه خالی است و دشمن دارد می‌آید، باید آن صحنه‌ها را پر کرده و مبارزه کرد.

رضایی با اشاره به انواع آتش به اختیار در سه نوع تاکتیکی، عملیاتی و راهبردی، اظهار کرد: در آتش به اختیار تاکتیکی کارهای بسیاری می‌شود کرد، باید دید رهبر معظم انقلاب اولویت اصلی را در آتش به اختیار کجا می‌بینند.

وی با بیان اینکه در آتش به اختیار تاکتیکی یعنی روش‌ها و روش تبلیغی را نو کنید، افزود: در کالبدشکافی نوع تاکتیکی یعنی شکل، نحوه ارتباط گیری با مردم و جوانان را باید به‌روز کرد؛ ارتباط‌گیری، روش‌های تبلیغی و تصویرسازی از نظر تاکتیکی به معنی آتش به اختیار تاکتیکی است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: آتش به اختیار عملیاتی سطح دوم راه است، یعنی یک هدف فرهنگی را تعیین می‌کنید و بسیج می‌شوید، هدف را تأمین کنید؛ طی دو سال اخیر رهبر معظم انقلاب گفتند دشمن دارد نفوذ می‌کند، برای عملیات فرهنگی باید یک عملیات فرهنگی صورت گیرد و تقسیم کار شود.

وی ادامه داد: یک گروه از ناحیه شعر و ادبیات و...، عده‌ای تئاتر، سینما و... اما یک هدف مشترک داشته باشید.

رضایی، آتش به اختیار راهبردی را بالاتر از دو سطح دیگر دانست و تصریح کرد: این امر مقداری مسائل، باورها، اعتقادات و ارزش‌ها برمی‌گردد؛ نمی‌توانیم از مستضعفین و عدالت حرف بزنیم و به گونه‌ای دیگر عمل کنیم.

وی با تأکید بر اینکه ارزش‌های انقلاب در خود جبهه انقلاب ضعیف شده است، بیان کرد: نمی‌توانیم از ارزش‌های انقلاب سخن بگوییم و خلاف آن عمل کنیم، در گذشته انقلابی‌گری و شهادت‌طلبی بود، هرکسی را فرمانده می‌کردیم اول جانشین خود را انتخاب می‌کرد، اما الان به سر جانشینان خود می‌زنیم و نمی‌گذاریم رشد کنند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: باید صادقانه به ارزش‌ها برگردیم به لذت شهادت‌طلبی و انس با قرآن برگردیم، اگر به اینها برنگردیم خلأ راهبردی را نمی‌توانیم پر کنیم.

وی با بیان اینکه در آتش به اختیار تنها این نیست شعار بدهیم، البته این هم هست، گفت: مقام معظم رهبری کار سطح پایین را طرح نمی‌کنند. یعنی در سه سطح باید کار را انجام دهیم؛ سه سال پیش که دوباره لباس سپاه به تن کردم گفتم برای احیای ارزش‌های انقلاب آمده‌ام.

رضایی با تأکید بر اینکه قدرت ما از یک سرچشمه جوشانی برمی‌خیزد که اسمش اسلام انقلابی است که همه چیز را زنده می‌کند، تشریح کرد: اگر اسلام انقلابی ضعیف شود قدرتمان را از دست می‌دهیم؛ امروز باید نیروهای فرهنگی به طور جدی یک تعهد و تصمیم بر یک حرکت جدید به طور کوبنده در بعد عملیاتی، راهبردی و تاکتیکی داشته باشند.

وی با بیان اینکه کار فرهنگی را نمی‌توانیم بدون روحیه جهادی انجام دهیم، افزود: در رابطه با کنسرت‌ها، نظام شهری و شهرسازی چه پیشنهادها و الگوهای غربی به جوانان ما می‌دهند؛ در اسلام انقلابی سینما، تئاتر، فرهنگ، ادبیات و ... برای زندگی مردم ما حرف دارد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به سخنان، رهنمودها و سیاست‌های کلی رهبری در مورد آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها، خاطرنشان کرد: این سیاست‌ها نوشته شده، اما عمل نمی‌شود، چراکه برخی می‌خواهند نسخه دیگری بنویسند و عمل کنند.

رضایی در پایان با تأکید بر اینکه امروز به جهاد و نهضت فرهنگی نیازمندیم، اضافه کرد: آتش به اختیار یک جهاد و نیاز فرهنگی براساس شرایط ماست؛ امروز نیروهای انقلاب باید لبیک‌گوی رهبر معظم انقلاب باشند و مردم و انقلاب را از سختی‌ها عبور دهند.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 32233

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر