در یادداشتی در روزنامه واشنگتن‌پست:

جان کری: نظارت‌های برجامی بر برنامه هسته‌ای ایران، هرگز منقضی نمی‌شود

وزیر خارجه سابق آمریکا در یادداشتی در روزنامه واشنگتن‌پست به دفاع از توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ پرداخته است.

جان کری: نظارت‌های برجامی بر برنامه هسته‌ای ایران، هرگز منقضی نمی‌شود

گیلان خبر: جان کری، وزیر خارجه سابق آمریکا در یادداشتی روز جمعه به انتقادات درباره توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ پاسخ داده و نوشته است نظارت‌های بی‌سابقه بر برنامه هسته‌ای این کشور هرگز منقضی نمی‌شوند. 

کری در یادداشتی در روزنامه واشنگتن‌پست نوشته است: «در صورتی که ایالات متحده آمریکا با عدم تأیید پایبندی ایران به برجام راهش را از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، 6 طرف دیگر [در این توافق] و جمع‌بندی وزارت خارجه خودمان جدا کند، سرنوشت این توافق طبق مفاد قانون 'بررسی توافق هسته‌ای ایران' به دستان کنگره خواهد افتاد.»

او نوشته، چنین تصمیمی نه یک همه‌پرسی درباره «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور فعلی آمریکا یا «باراک اوباما»، رئیس‌جمهور سابق این کشور، بلکه تصمیمی درباره امنیت آمریکا خواهد بود. 

کری نوشته به عنوان سناتوری که به ده‌ها توافق کنترل تسلیحاتی رأی داده معتقد است که ملاک قضاوت درباره چنین توافق‌هایی بی‌نقص بودن آنها نیست، بلکه این است که آمریکا با وجود آنها در وضعیت بهتری قرار دارد یا خیر. 

او نوشته است: «وقتی که من اولین بار در سپتامبر ۲۰۱۳ وزیر خارجه ایران را ملاقات کردم، ایران به چرخه کامل سوخت هسته‌ای دست پیدا کرده و زرادخانه‌ای از اورانیوم که قابل غنی‌سازی برای ساخت ۱۰ تا ۱۲ بمب بودند ساخته بود و در سطحی که اندکی پایین‌تر از سطح تسلیحاتی بود، غنی‌سازی می‌کرد.»

کری، همچنین خاطرنشان کرده که «تحریم‌های فلج‌کننده علیه ایران» سرعت حرکت ایران از یکصد سانتریفیوژ به هزاران دستگاه را متوقف نکرده بود. او نوشته است: «تنها مذاکره می‌توانست این برنامه را متوقف کرده و آن را به عقب برگرداند.»

مقام سابق آمریکایی در پاسخ به انتقاداتی مبنی بر اینکه چرا در برجام اشاره‌ای به اختلافات با ایران در موضوع‌های غیرهسته‌ای مطرح نشده نوشته است: «دنیا، تنها در یک موضوع متحد بود: توانمندی‌ هسته‌ای ایران. در صورتی که سایر موضوعات را اضافه می‌کردیم نمی‌توانستیم نظام تحریم‌ها را حفظ کنیم یا به مواضع واحد برسیم. اما باورمان این بود که حل سایر اختلافات با تهران، اگر در آن واحد درگیر مناقشه با یک حکومت هسته‌ای نبودیم، آسان‌تر می‌بود.»

وزیر خارجه سابق آمریکا در پاسخ به اظهارات مقام‌های دولت ترامپ مبنی بر اینکه برجام امتیازات را پیشاپیش به ایران اعطا کرده نوشته است: «چه دستاوردی داشتیم؟ بر خلاف برخی گزارش‌ها، این ایران بود که مجبور بود پیشاپیش، [امتیازاتش را] پرداخت کند. قبل از برخورداری ایران از اولین دلار تخفیف‌ تحریم‌ها، آژانس تأیید کرد که این کشور ۹۷ درصد از ذخایر اورانیوم خود را نابود، قلب رآکتور عراق را تخریب و غنی‌سازی اورانیوم در سایت فردو را متوقف کرده است و بیش از ۱۳۰۰۰ سانتریفیوژ را برچیده،  و برنامه‌اش را در معرض نظارت شدید قرار داده است.»

کری در بخش دیگری از یادداشت خود در واشنگتن‌پست به انتقادات رژیم صهیونیستی و مقام‌های دولت ترامپ درباره انقضای برخی محدودیت‌های برجام پاسخ داده است. 

او نوشته است: «تقریباً تمامی توافقات در زمینه کنترل تسلیحات شامل محدوده‌های زمانی هستند و به همین دلیل هم هست که بسیاری از آنها بعد از اعتمادسازی میان طرفین به حصول توافق‌های بعدی منجر می‌شوند.»

وی می‌افزاید: «ما آسوده‌خاطر بودیم زیرا سقف مربوط به ذخائر اورانیوم کم‌غنای ایران تا سال ۲۰۳۰ دوام می‌آورند.»

کری می‌نویسد: «ما همچنین آسوده خاطر بودیم زیرا نظارت‌ بی‌سابقه و تدابیر راستی‌آزمایی که ما به آنها دست پیدا کردیم هرگز منقضی نمی‌شوند. اگر ایران آنقدر حماقت به خرج بدهد که به دنبال دستیابی به بمب باشد، دنیا به خاطر بازرسی‌های دائمی آژانس از آن خبردار خواهد شد.»

وزیر خارجه سابق آمریکا هشدار داده لغو توافق هسته‌ای با ایران، اوضاع را به ما قبل برگردانده و باعث منزوی شدن آمریکا، نه ایران، خواهد شد. 

او نوشته است: «غیرمنطقی است که با تمرکز وسواسی روی گسترش احتمالی برنامه هسته‌ای ایران در یک دهه بعد از توافقی که امروز کارگر است خارج شویم، آن هم وقتی که اگر ما توافق را باطل کنیم، چنین توسعه‌ای می‌تواند همین فردا به وقوع بپویندد. به نقطه‌ای که قبلاً قرار داشتیم، با شرایطی به مراتب بدتر که در آن آمریکا منزوی است، نه ایران، عقب‌گرد می‌کنیم.»

جان کری خاطرنشان کرده که وزرای خارجه کشورهای اروپایی به او گفته‌اند در صورت ماندن آمریکا در برجام با این کشور برای مقابله با آنچه سایر «رفتارهای نادرست ایران» خوانده شده، همراهی خواهند کرد.     


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 35026

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر