امیرعبدللهیان:

عربستان سعودی هیچ گزینه‌ای جز بازگشت به روابط عادی با ایران ندارد

دستیار ویژه رئیس مجلس و امور بین‌الملل گفت: عربستان سعودی درنهایت هیچ گزینه‌ای جز بازگشت به روابط عادی با جمهوری اسلامی ایران ندارد.

عربستان سعودی هیچ گزینه‌ای جز بازگشت به روابط عادی با ایران ندارد

گیلان خبر: حسین امیرعبدللهیان با اشاره به وضعیت روابط ایران و عربستان، گفت: در ارتباط با مناسبات تهران و ریاض در سال‌های آتی فکر می‌کنم با وضعیتی که در عربستان سعودی وجود دارد و با توجه به اینکه بحران در حاکمیت عربستان سعودی جدی است رویکرد عربستان بر ایجاد تنش و تشدید تفرقه و حمایت از تروریست‌ها در قبال تحولات منطقه‌ای کماکان وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: در سال‌های اخیر و بویژه در ماه‌های اخیر عربستان سعودی از فاز همکاری و ارتباط پنهان با رژیم صهیونیستی به مرحله آشکار خود با این رژیم رسیده است.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل اظهار داشت: هرچند این مرحله از روابط آشکار به دلیل مجموعه شرایط در جهان اسلام این اجازه را به عربستان سعودی نمی‌دهد که تبدیل به یک روابط دیپلماتیک رسمی شود اما متاسفانه روابط امنیتی،‌ همکاری‌های نظامی و همکاری عربستان سعودی علیه مردم مظلوم فلسطین از شاخصه‌های بارز این مساله است.

امیرعبدللهیان خاطرنشان کرد: به دلیل این سردرگمی و دشمنی که حتی با جهان اسلام در رفتار دولتمردان سعودی مشاهده می‌شود پیش‌بینی اینکه عربستان یک رفتار سازنده داشته باشد و این رفتار سازنده به بازگشت روابط تهران و ریاض به حالت عادی کمک کند دشوار به نظر می‌رسد.

وی افزود: البته من شخصاً معتقدم که محمد بن سلمان چنانچه بتواند پایه‌های قدرت خود را در عربستان تثبیت کند و در رأس حاکمیت در عربستان سعودی قرار بگیرد به دنبال بهبود روابط عربستان با کشورها همسایه خواهد بود.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل در پایان گفت: جمهوری اسلامی ایران یک کشور بزرگ،‌ مهم و تاثیرگذار در منطقه و جهان اسلام است و یک کنشگر فعال در موضوع مبارزه با تروریسم و یک بازیگر فعال در کمک به مردم منطقه و کشورهای جهان اسلام شناخته می‌شود و عربستان سعودی درنهایت هیچ گزینه‌ای جز بازگشت به روابط عادی با جمهوری اسلامی ایران را نخواهد داشت.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 36606

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر