اگر عذرخواهی نکنند؛ آمریکا کدخدا می‌ماند

بازی «کی بود کی بود من نبودم»! در پس ۵ سال سیاه‌نمایی از اوضاع کشور

رئیس‌جمهور روحانی به تازگی، هم از مذاکره با آمریکا با عنوان «دیوانگی» انتقاد می‌کند و هم از سیاه‌نمایی علیه اقتصاد و آینده کشور! اما این کافی نیست...

بازی «کی بود کی بود من نبودم»! در پس ۵ سال سیاه‌نمایی از اوضاع کشور

گیلان خبر: رئیس‌جمهور روحانی، روز سه‌شنبه گذشته، طی اظهاراتی در جلسه شورای اجتماعی کشور با بیان اینکه حفظ و ارتقای امید و نشاط عمومی مهمترین ضرورت برای کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی است اظهار داشت:

«یاس آفرینی و ناامیدکردن مردم بویژه جوانان نسبت به پیشرفت و آینده اقتصاد کشور بالاترین عامل در افزایش آسیب‌های اجتماعی است.»[1]

«رئیس‌جمهورِ اصلاح‌طلبان» کاملاً صحیح می‌گوید و ناامید کردن مردم نسبت به پیشرفت و اقتصاد کشور، سبب‌ساز آسیب‌های بزرگی است.

همانطور که تأکید بر «خالی بودن خزانه» نیز گِرا دادن به دشمن است.[2]

البته اظهارات آقای روحانی دارای سوابقی مهم است و مردم و نسل‌های فعلی و آینده ایران اسلامی باید در جریان باشند که سخن آقای روحانی درباره سیاه‌نمایی‌ها یک پیشینه غیر قابل انکار و مهم در 5 سال گذشته دارد.

پیشینه‌ای آشکار در میان صحبت‌های افرادی در دو اردوگاه متحد اعتدال و اصلاحات،‌ که به نظر می‌رسد در روزگاری که «خوشبینی به آمریکا»، دیوانگی خطاب می‌شود؛ صرفاً مورد انتقاد قرار گرفته‌اند و گرنه پیش از این گویا در مظان انتقاد نبوده‌اند.

آنچه که در ادامه می‌خوانید، بخشی از سیاه‌نمایی‌های بزرگی است که طی 5 سال گذشته از جانب متحدین اعتدالی و اصلاح‌طلب در حوزه افکار عمومی پمپاژ شد و شاید می‌رفت تا ایران اسلامی را در دوراهی «برجام یا فتنه اقتصادی» قرار دهد اما در سایه فضل الهی، درایت رهبری و تحمل و بصیرت مردم موفق نشد.

(بنا به دلایلی نام برخی گویندگان جملات ذیل را ذکر نخواهیم کرد...!)

 

_ اسحاق جهانگیری: کشور در «ته درّه» بود،‌ ما آنرا چند پلّه بالا آوردیم.[3]

 

_ عمادالدین باقی: اکنون معضل فساد پابه‌پای سایر معضلات سیاسی و اجتماعی، بهمن‌وار در مسیر تبدیل شدن به یک بحران امنیتی عظیم هستند.

 

_ رمضان‌زاده، جلایی‌پور، نیلی: ایران در حال تبدیل شدن به ونزوئلا بود!

 

_ مرحوم هاشمی و سیدرضا صالحی امیری: اگر برجام نبود به سیاست «نفت در مقابل غذا» می‌رسیدیم.[4]

 

_ (...): ایران در خطر جنگ قرار داشت و رفع سایه جنگ بزرگترین دستاورد برجام است!

 

_ مرحوم هاشمی: تحریم‌ها استخوان مردم را خرد کرده است![5]

 

_(...): آب خوردن مردم مشکل دارد و برجام باید بیاید تا این مشکل رفع شود.

 

_محسن رهامی: تحریم‌ها اقتصاد ایران را خرد کرده است.

 

_ حسام‌الدین آشنا: کشورهای غربی می‌خواهند به ما کمک کنند.

 

_ محسن صفایی‌فراهانی: بانک‌های ایرانی فلج و نیمه‌ورشکسته‌اند![6]

 

_ جواد اطاعت: جواد اطاعت: ایران در شاخص‌های منفی از میانگین کشورهای همسایه نیز وضع بدتری دارد...متاسفانه ما در شاخص‌های منفی مثل اعتیاد، بیکاری و تورم از میانگین کشورهای همسایه نیز اوضاع نامناسب‌تری داریم.

 

_ مرتضی الویری: ‌به نظر من در حوزه اقتصادی به دلیل گستردگی تحریم‌ها و عمق مشکلات مدیریتی دولت عملا اقدام موثری نمی‌تواند در کوتاه مدت صورت دهد.

 

_ مصطفی معین: دچار بحران اقتصادی و اجتماعی هستیم![7]

 

_ حسین مرعشی: اصلاح‌طلبان می‌خواهند حکومت را از بحران خارج کنند.

 

_ محمدرضا خاتمی: مردم صبح که از خواب بیدار می‌شوند یکباره می‌بینند اجناس گران‌تر شده، امیدی به آینده بچه‌هایشان ندارند، سیل مهاجرت را ببینید، این ‌همه متخصص بیکار و تحصیل کرده بیکار داریم، سرمایه‌گذاری می‌کنند، کار می‌کنند، یک‌شبه همه چیز به هم می‌ریزد. با دنیا روابط خوبی نداریم ما با دنیا یک جوری شدیم که به حق یا ناحق ما یک طرفیم همه دنیا یک طرف دیگر است، این برای مردم عادی که می‌خواهند زندگی کنند پیام امیدبخشی ندارد که در آینده سرنوشت‌شان بهتر از این خواهد بود. برای همین ناراضی هستند...متأسفانه این افق برای مردم ما امروز روشن نیست مردم ثبات را حس نمی کنند چه برسد به بیشرفت و بهبود اوضاع!

 

_ هادی غفّاری: قشرهای ضعیف جامعه در مرز انفجارند.[8]

 

_ ابراهیم اصغرزاده: وظیفه مبرم نظام در شرایط فعلی خارج کردن عرصه‌های سیاسی و فرهنگی از فضای امنیتی، خشکاندن زمینه‌های تحقیر و تبعیض میان آحاد شهروندان در بهره‌گیری از فرصت‌ها، شفاف‌سازی بازگرداندن نظم و دیسیپلین به اقتصاد ملتهب، شفاف‌سازی حوزه‌های خاکستری و زیرزمینی اقتصاد و کوتاه کردن دست گنگ‌ها و تبهکاران اقتصادی است!... کسی از انتقام قربانیان در امان نخواهد ماند.[9]

 

***

*5 سال آزگار سیاه‌نمایی از اوضاع کشور روی دست اعتدالیون و اصلاح‌طلبان

آنچه که اشاره شد تنها بخشی از اسناد سیاه‌نمایی‌ اعتدالیون و اصلاح‌طلبان است که طی 5 سال گذشته درباره آینده ایران اسلامی و اقتصاد کشور روا داشته شد و به قاعده ذره‌ای هم درست نبود.

تحلیلگران معتقدند این صحبت‌ها با این نیت خواسته یا ناخواسته صورت گرفت که جای بیشتری برای «برجام روحانی» در کشور باز شود.

توافقی نهایی که خیلی‌ها معتقدند هدف و مصالحه‌ای بالاتر از مسائل اقتصادی در آن مد نظر بود...

برخی محافل نیز معتقدند سیاه‌نمایی‌های گسترده از کشور و مهم شدن یکباره چیزی به نام تحریم‌ها، که هیچگاه اثری بیش از 30 درصد بر اقتصاد کلان کشور نداشته‌اند؛ بخشی از پازل دشمن بود برای ایجاد «فتنه اقتصادی» اوکراینیزه کردن ایران و ناآرام کردن خیابان‌های کشور به بهانه دروغی به نام شیوع فقر و احتمال قحطی غذا![10]

مسئله‌ای که البته چندین مرتبه مورد اشاره رهبر معظم انقلاب نیز قرار گرفت.

هرچه بود اما حالا به دورانی رسیده‌ایم که همان سیاه‌نمایی‌ها، از سوی افرادی از همان سمت، «گِرا دادن به دشمن» اطلاق می‌شود.

حالا زمانی رسیده است که حامیان مذاکره به مذاکره می‌گویند: «دیوانگی»!

و اکنون زمان معهودی فرا رسیده است که اصلاح‌طلبان ستادی منکر هرگونه ائتلافی با رئیس‌جمهور روحانی شده‌اند[11] و در حالی که روحانی هیچ تغییری نسبت به دولت اول خود نداشته است اما آنها از این می‌گویند که روحانی «بی‌عدالتی»! می‌کند، تغییر کرده و اگر مختار باشد؛ اصلاح‌طلبان را رها می‌کند.

اما همانطور که محرز است، قرار نیست با حلوا حلوا گفتن دهان کسی شیرین شود...

به این معنی که دولت و اصلاح‌طلبان باید به جای این حرف‌های بی‌فائده و ناکامل، راه «عذرخواهی» را برگزینند تا مواضع جدیدشان برای مردم قابل باور باشد.

بدون عذرخواهی رسمی از مردم و نظام بابت آنهمه خوشبینی، سیاه‌نمایی، تلف کردن فرصت‌های کشور و حتی گره زدن سرنوشت اقتصاد مقاومتی به برجام؛ آمریکا همچنان کدخدا خواهد ماند...

 

***

 

1_http://www.jamaran.ir/fa/tiny/news-778999

2_http://www.javanonline.ir/fa/news/876999

3_http://fararu.com/fa/news/218853

4_ http://fna.ir/GGP5M3

5_ http://www.farsnews.com/13940804001697

6_ http://www.farsnews.com/13940804001697

7_ http://www.jamaran.ir/fa/tiny/news-768284

8_ http://www.armandaily.ir/fa/news/main/202404

9_ mshrgh.ir/790005

10_http://fna.ir/a1k4uf

11_ http://fna.ir/a1zs9q

 


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 37579

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر