الیاس رشیدی

برنامه هسته ای ایران، چالشی برای اقتدار و مشروعیت غرب

نیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل درباره برنامه هسته ای ایران هراس آفرینی می کند تا به دستاوردهای سیاسی خودش برسد.

برنامه هسته ای ایران، چالشی برای اقتدار و مشروعیت غرب

گیلان خبر: تحلیلگران، دیپلمات ها و کارشناسان در این باره تردیدی ندارند که اسراییل پس پرده تقریبا همه دروغ گویی ها علیه برنامه هسته ای ایران ایستاده است. با وجود اینکه همه جهان این موضوع را می دانند ولی باز می بینیم که این دروغ ها جدی گرفته می شود و امریکایی ها تلاش می کنند آنها را به عنوان «نگرانی های جامعه بین المللی» مطرح کنند.
رئیس سابق برنامه هسته ای اسرائیل اخیرا گفته است بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل درباره برنامه هسته ای ایران هراس آفرینی می کند تا به دستاوردهای سیاسی خودش برسد. این سخنان مقام سابق اسرائیلی، برای نتانیاهو نابود کننده است. فردی با این مقام و این اطلاعات ، وقتی چنین سخنانی به زبان می آورد برای نتانیاهو بسیار گران تمام می شود. نکته جالب توجه اینکه چنین سخنانی از زبان یکی از مقامات بلندپایه سابق اسرائیلی مطرح می شود. باید توجه داشت که چندی پیش هم سیمور هرش روزنامه نگار معروف آمریکایی مقاله مفصلی در این زمینه نوشت. گارت پورتر تحلیلگر آمریکایی نیز کتاب بسیار جالب توجهی در این زمینه به رشته تحریر درآورده است. به راحتی می گفت باوجود گستره فعالیت ماشین تبلیغاتی در جهان، بازهم حقیقت راه خودش را پیدا می کند و بیان می شود.


بسیاری از کارشناسان مستقل جهانی باور دارند نگاه منطقی به سیاستهای ایران به گونه ای نیست که در حال حاضر وجود دارد. باید به واقعیتهای عینی توجه داشت و اینکه اسرائیل تسلیحات هسته ای دارد. هزینه نظامی اسرائیل دو برابر ایران است حال آنکه جمعیت ایران هفت برابر اسرائیل است.
می توان دید که نتانیاهو به صورت فزاینده ای هم در داخل اسرائیل و هم در عرصه بین المللی بدنام شده است. البته این سخن به معنای آن نیست که حرکت ماشین تبلیغاتی اسرائیل علیه ایران متوقف خواهد شد. اگر اسرائیل احساس کند که انزوایش در عرصه بین المللی بیشتر و بیشتر شده است ممکن است کارهایی از روی استیصال انجام بدهد که خطرناک باشد. اما این نکته را هم از نظر نباید دور داشت که بسیاری از اختلاف های امریکا و اسراییل درباره برنامه هسته ای ایران در واقع نوعی تقسیم کار است.
بحث هایی هم میان کمیته امور عمومی آمریکا - اسرائیل که لابی اصلی طرفدار اسرائیل در آمریکا است با تل آویو شروع شده است. در این میان باید توجه داشت که کشورهای حوزه خلیج فارس با هدایت عربستان سعودی پیشنهادی برای نظامی کردن کل مسئله مطرح کرده اند. کسانی که هرچه خواسته اند تاکنون درباره برنامه هسته ای ایران به رسانه های غربی گفته اند و به چالش کشیده نشده اند حالا می بینند که جهانیان گفته های آن ها را باور نکرده اند. جهان غرب برتری نظامی دارد اما مشروعیت خودش را در سراسر جهان از دست می دهد. بحران سوریه و اوکراین به روشنی موید همین مسئله است. همین وضع برای نتانیاهو نیز پیش آمده است. در واقع می توان گفت که ایران با برنامه هسته ای اش علاوه بر اقتدار غرب مشروعیت آن را هم به چالش کشیده است.
بی تردید، شماری از کشورها و گروههایی تندرو در غرب به دنبال تشدید تحریمهای ایران هستند و حتی کسانی درون دولت امریکا هم همین باور را دارند و به همین دلیل است که دیده این پس از توافق ژنو چه تعداد تحریم های جدید علیه ایران اعمال شده است. این ساده اندیشانه است که کسی تصور کند دولت اوباما واقعا مخالفت تحریم ها علیه ایران است. درست این است که اینگونه بیندیشیم که دولت امریکا فقط می خواهد فاز تحریم ها را تغییر بدهد نه اصل آنها را.

 

کد مطلب: 382

  • حسین
    0
    0
    پاسخ

    سلام من نویسند وبسایت مادر هستم شما رو لینک کردم اگه میشه شما هم لینک کنید

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر