منابعی در حزب الله لبنان تاکید کردند

حزب الله بیش از هر زمان دیگری به سلاحش متعهد است

منابع نزدیک به حزب الله ضمن تاکید بر تعهد این جنبش به حفظ سلاح خود گفتند، حزب الله تا ریشه کن شدن کامل تروریسم و حل ۲ پرونده باقیمانده سوریه در این کشور می‌ماند.

حزب الله بیش از هر زمان دیگری به سلاحش متعهد است

گیلان خبر: پایگاه خبری «النشره» در یادداشتی با عنوان «حزب الله عقب نشینی از سوریه را به دو موضوع ربط می‌دهد»، آورده است: به دنبال اینکه سعد الحریری، نخست وزیر لبنان توجه رسانه‌ها را طی دو هفته گذشته به خود اختصاص داده بود و این قضیه با اعلام وی درباره به تعویق افتادن استعفایش به اوج خود رسید، هم اینک نگاه‌ها بار دیگر به سمت حزب الله و تضمین‌های آن برای نجات توافق ریاست جمهوری دوخته شده است تا لبنان از بحران و تنگنای سیاسی کنونی خارج شود.

النشره ادامه داد: اگرچه برخی می‌گویند که حزب الله پیش از تصمیم حریری با ارائه ضمانت‌های شفاهی و آن هم به زبان سید حسن نصرالله دبیر کل این جنبش در نطق اخیرش خطاب به نخست وزیر وضعیت خود را مشخص کرد اما برخی منتظر اقدامات عملی حزب الله برای راضی شدن میانجی‌های منطقه و بین المللی هستند که برای فروکش کردن تنش عربستان وارد عمل شدند.

در همین زمینه منابعی از جریان 8 مارس نزدیک به حزب الله خبر دادند: اقدامات عملی قبل از تضمین‌های شفاهی و غیر مستقیم سید حسن نصر الله صورت گرفته چرا که عقب نشینی حزب الله از عراق قبل از اعلام دبیر کل حزب الله در این خصوص آغاز شده بود.

این منابع افزودند: حضور حزب الله در عراق محدود به رهبران و کارشناسان این جنبش و کسانی است که معمولا برای حضور در بسیج مردمی از آنها استفاده شده است و این مرحله به پایان رسیده و بازگشتشان به لبنان آغاز شده است.

النشره آورده است: حزب الله که به نظر می‌رسد در سخن گفتن درباره عقب نشینی کامل از عراق سخت نمی‌گیرد حاضر به تعمیم وضعیت عراق به سوریه نیست و تاکید می‌کند که ماموریتش در سوریه هنوز تمام نشده است و آن را به 2 پرونده اصلی مرتبط می‌خواند.

به گفته منابع 8 مارس این 2 پرونده شامل إدلب و مساله کُردهاست پرونده نخست که احتمالا بخشی از راه حل سیاسی باشد که محصول اجلاس سوچی ( نشست سران روسیه، ترکیه و ایران) است اما پرونده دوم که مربوط به کُردهای سوریه است کاملا مبهم و پیچیده‌تر از همه پرونده‌های دیگر تحت بررسی است.

منابع مذکور تاکید کردند:  هیچ کسی تصور نمی‌کند که بتواند حزب الله را به عقب نشینی از سوریه قبل از پایان ماموریت پایانی خود در آنجا که تثبیت پیروزی و حفاظت از آن است وادار کند بخصوص که بسیاری از گروه‌های تروریستی به هسته‌های خفته‌ای مبدل شده‌اند که ممکن است در زمان‌هایی خاص دست به حملاتی خاص بزنند.

این منابع عملکرد حزب الله در مرحله کنونی در سوریه را بسته به میزان خطر و مقتضای شرایط خواندند و افزودند: در مرحله کنونی نیاز به حزب الله در سوریه به نصف کاهش یافته است اما تا زمانی که خطر تروریسم وجود دارد این نیاز مرتفع نمی‌شود.

این منابع در خصوص موضوع سلاح حزب الله و به بحث انداختن مجدد آن گفت: آنهایی که به دنبال حذف سلاح حزب الله هستند کاملا بی عقلند چون به دنبال اتفاقات سوریه و عراق، حزب الله بیش از هر زمان دیگری به سلاح خود متعهد است و قدرت‌های بزرگ تسلیم این واقعیت شدند بر خلاف اینکه برخی در داخل هنوز غیرمنطقی و غیر واقعی در این خصوص حرف می‌زنند.

منابع 8 مارس تاکید کردند: موضع اخیر «امانوئل ماکرون»، رئیس جمهور فرانسه نشانه تغییر راهبردی موضع بین المللی در خصوص سلاح حزب الله است چرا که وی از اصطلاح امید داشتن از حزب الله برای کنار گذاشتن سلاح و احترام به حاکمیت لبنان استفاده کرد در حالی که فرانسوی‌ها و غیر آنها از اصطلاح ضرورت خلع سلاح حزب الله حرف می‌زدند.

بنابراین بار دیگر نگاه ها توجهات به سمت حزب الله دوخته شده که به یقین این حزب شیوه تعامل با آن را بلد است باید دید حزب الله در مرحله پیش رو با نپذیرفتن برخی شروط بین المللی نگاه ها را مجددا به سمت حریری می کشاند، یا با متعهد شدن به حداقل سیاست بی طرفی تصمیم به ترک مخاصمه و اعلان آتش بس می گیرد.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 38440

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر