تاکتیک این روزهای اصلاح طلبان

احمدی نژاد را به جان اصولگرایان بنداز!

سیاست تفرقه بیانداز و حکومت کن. امری که در قبال آیت الله مصباح یزدی پیگیری شد تا وی را به عنوان بزرگترین و عمده ترین روحانی بلندپایه طرفدار احمدی نژاد به چالش بکشند. درگیری طرفداران آیت الله و طرفداران احمدی نژاد و در ابعاد بزرگتر، درگیری اصولگرایان و احمدی نژادی ها، می تواند بستر مناسبی را فراهم کند تا اصلاح طلبان از این آب گل آلود ماهی خود را بگیرند.

احمدی نژاد را به جان اصولگرایان بنداز!

گیلان خبر: سیاست تفرقه بنداز و حکومت کن در حال حاضر به سرفصل سیاست های اصلاح طلبان در عرصه سیاسی تبدیل شده و سعی می کنند تا به جای گلاویز شدن با اصوگرایان و نیروهای انقلابی آنها را به جان یکدیگر بیاندازند.

 

نگاهی به تیترها و سوژه های یک ماه اخیر رسانه های اصلاح طلب و گفتارهای فعالین این جریان نشان می دهد که آنها به طور عمد به دنبال تیره کردن شرایطی هستند تا با فکت های خود اصولگرایان میان آنها تفرقه بیاندازند. در این میان کنش های اخیر احمدی نژاد و حلقه انحرافی این بهانه را برای اصلاح طلبان فراهم ساخته با بزرگ جلوه دادن آن و معرفی کردن اصولگرایان به عنوان بانیان اصلی اوج گیری احمدی نژاد به اهداف مختلف خود در این ماجرا دست پیدا کنند.

 

در ابتدای شکل گیری تحرکات یاران احمدی نژاد در تقابل با قوه قضاییه، فعالین اصلاح طلب و روزنامه های این طیف سخن از چرایی سکوت اصولگرایان در مقابل این رفتارها سخن می گفتند. مروری بر تیترها روزنامه های اصلاح طلب نشان می دهد «سکوت اصولگرایان»، شاه بیت ثابت آنها بود. این رفتار به آن جهت صورت می گرفت که از یک سو اصولگرایان را مسئول اصلی ظهور احمدی نژاد معرفی کنند و به این خاطر می بایست در قبال سخنان و هجمه های وی پاسخگو باشند و از سوی دیگر، باعث تحریک اصولگرایان به موضع گیری شوند.

 

به هر حال اظهارات برخی از نیروهای اصولگرا و مقامات دستگاه قضا در مقابل تحرکات احمدی نژاد به سرعت به تیتر یک رسانه های اصلاح طلب تبدیل شد. به نظر آنها منتظر همین سخنان بودند و با برجسته کردن واکنش اصولگرایان آن ر به عنوان برگ برنده بازی جدید خود رو کردند.

 

روزنامه های اصلاح طلب در روزهای اخیر بیشتر صفحه نخست خود را به احمدی نژاد و پاسخ اصولگرایان به تحرکات وی اختصاص داده اند. اگر در هفته های پیش از این، اظهارات اصلاح طلبان درباره احمدی نژاد در این صفحات جای می گرفت، اینک کفه ترازو به سمت اصولگرایان سنگینی می کند.

 

مهم ترین دلیل این امر، همان سیاست تفرقه بیانداز و حکومت کن، است. همان امری که در قبال آیت الله مصباح یزدی پیگیری شد تا وی را به عنوان بزرگترین و عمده ترین روحانی بلندپایه طرفدار احمدی نژاد به چالش بکشند. درگیری طرفداران آیت الله و طرفداران احمدی نژاد و در ابعاد بزرگتر، درگیری اصولگرایان و احمدی نژادی ها، می تواند بستر مناسبی را فراهم کند تا اصلاح طلبان از این آب گل آلود ماهی خود را بگیرند.

 

اصلاح طلبان قصد دارند تا به این وسیله، پیش از همه احمدی نژاد را به عنوان عامل اصلی فتنه 88 و زمینه ساز آن معرفی کنند و در نتیجه خود را از بار مسئولیت ها و آن گناه نابخشودنی رها سازند. برای نمونه روزنامه آرمان با نقل قول گفته های جعفری ایمن آبادی، نماینده عضو لیست امید مجلس، احمدی نژاد را عامل فتنه 88 معرفی کرده است: «این موضوع که آقای احمدی‌نژاد منشأ بسیاری از گرفتاری‌ها در کشور بوده است و در سال88 عامل بسیاری از اتفاقات بود فراموش نمی‌شود؛ من انتظار داشتم آقای دادستان و آقای اژه‌ای که امروز از تخلفات احمدی‌نژاد سخن می‌گویند، درمورد نقش او در حوادث‌88 هم بگوید؛ چه زمانی می‌خواهند بگویند عاملیت فتنه از سوی او بوده است؛ آن‌هم زمانی که مردم را خس‌وخاشاک خواند و آنها را عصبانی کرد یا فضاسازی‌هایی که در جریان مناظره‌ها ایجاد و توهین‌هایی که هدفمند برای به‌آشوب‌کشاندن کشور نسبت به هاشمی و دیگر شخصیت‌ها مطرح کرد تا جو کشور را به ‌این سمت پیش ببرد.»

 

همچین روزنامه های اصلاح طلب بخشی از سخنان ذوالنور نماینده مردم قم در مجلس را با گزاره مصرف روانگردان توسط احمدی نژاد، در روز قبل آن به تیتر نخست خود تبدیل کردند. سیاست اصلاح طلبان در بزرگ نمایی و غوغاسالاری در ماجرای احمدی نژاد نه از روی دلسوزی برای نظام، مردم و منافع ملی بلکه دقیقا برعکس آن است. آنها قصد دارند تا به این وسیله،  بازگشت تدریجی خود را به قدرت سرعت ببخشند و بدنام کردن و تخریب همه جانبه رقیب به وسیله احمدی نژاد بهترین فرصت را در اختیار آنها قرار داده است. فرصتی که بتوانند خود را به عنوان نیروهای قابل اتکا و مطمئن برای نظام و مردم جا بیاندازند!

 

صورت دیگر ماجرا، روشنگری در فضای سیاسی و رسانه ای است. در طول 4 دهه اخیر برخی از نزدیکان انقلاب و عوامل مسئول در نظام جمهوری اسلامی  از جناح های مختلف از قطار انقلاب پیاده شدند و در مقابل آن قرار گرفتند، ضربه زدن به منافع مردم و منافع ملی منجر با برخورد نظام با این عوامل می شد و خواهد شد و سواستفاده های جناحی با این برخوردها نیز ثمر چندانی برای جریان های سیاسی نداشته و اصلاح طلبان می بایست به این عامل توجه کنند. این جریان نمی تواند در میان مدت از کنش های احمدی نژاد به نفع خود بهره ببرد و اصولگرایان و نیروهای انقلابی با وجود حمایت از احمدی نژاد در انتخابات دو دوره، از اولین نیروهایی بودند که در مجلس هشتم و نهم در مقابل قانون گریزی های وی موضع گیری کردند و حتی پرونده های مربوط به مسئولان دولت سابق با پیگیری نیروهای اصولگرا در دادگاه ها و مجلس به ثمر نشست. روشنگری در این زمینه در میان افکار عمومی می تواند کمک شایانی به شفاف شدن فضا بکند و مانع سواستفاده اصلاح طلبان برای تفرقه افکنی گردد


منبع: جهان

 

 

کد مطلب: 38810

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر