ترامپ برجام را حفظ و تحریم های بیشتری علیه ایران اعمال می‌کند

یک روزنامه آمریکایی نوشت رئیس جمهور این کشور با جود پایبند ماندن به برجام، تحریم های بیشتری علیه ایران اعمال خواهد کرد.

ترامپ برجام را حفظ و تحریم های بیشتری علیه ایران اعمال می‌کند

گیلان خبر: به نقل از واشنگتن پست، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا روز جمعه در مورد ادامه تحریم های اقتصادی علیه ایران به بهانه برنامه هسته ای این کشور تصمیم گیری می کند.

این در حالی است که انتظار می رود ترامپ با وجود اعلام پایبندی کشورش به برجام، تحریم های جدیدی علیه ایران اعلام کند.

ترامپ پیشتر اعلام کرده قصد دارد تحریم های بیشتری اعمال کند که خارج از چارچوب تحریم های مربوط به توافق هسته ای با ایران است. به نوشته واشنگتن پست با توجه به این امر، بعید است ترامپ به رغم مخالفت با این توافقنامه آن را نقض کند.

انتظار می رود ترامپ توصیه مشاوران ارشد خود را بپذیرد. آنها توصیه کرده اند وی تحریم های هسته ای قدیمی را معلق نگاه داشته و تحریم های جدیدی اعلام کند که دیگر جنبه های رفتار ایران همچون دستگیری ها در جریان اعتراضات ضد دولتی این ماه را هدف قرار دهد.

در همین رابطه «استیون منوچین» وزیر خزانه داری آمریکا، روز پنجشنبه از اعمال تحریم های جدید علیه ایران خبر داد اما زمان آن را اعلام نکرد.

با این حال شمار دیگری از مقامات آمریکایی پیش بینی کرده اند اعلام تحریم های بیشتر با اعلام معافیت ایران از تحریم های هسته ای، همزمان شود.

بر این اساس ترامپ روز جمعه با ضرب الاجلی از سوی کنگره مواجه است تا بگوید آیا تایید می کند که ایران به این موافقتنامه عمل کرده است و آیا همچنان به نفع آمریکا است تا به آن پایبند باشد یا خیر.

وی در ماه اکتبر با خودداری از تایید این مسئله، برجام را درگیر بلاتکلیفی کرد ولی آن را به طور کامل نقض نکرد. هیچ کشور دیگری، رهبران خود را ملزم نمی کند این موافقتنامه را هر چند وقت یکبار توجیه کنند ولی کنگره به بهانه بی اعتمادی به مقاصد ایران، طرحی را تصویب کرد که ترامپ را ملزم به انجام این کار می کند.

گفتنی است انگلیس، فرانسه، آلمان و اتحادیه اروپا روز پنجشنبه متحد شدند تا از آمریکا بخواهند به برجام پایبند بماند. قدرت های اروپایی که این موافقتنامه را امضا کردند، می گویند ایران به مفاد آن عمل کرده است و استحقاق کاهش تحریم ها را که وعده داده شده بود، دارد.

 

منبع:باشگاه خبرنگاران

کد مطلب: 40432

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر