رئیس انجمن نارسایی قلب ایران مطرح کرد

لزوم توجه سازمان‌های بیمه‌گر به تامین هزینه‌های قلب مصنوعی

رئیس انجمن نارسایی قلب ایران با اشاره به جایگاه استفاده از قلب مصنوعی در درمان بیماران نیازمند پیوند قلب گفت: به دلیل بالا بودن هزینه تامین قلب مصنوعی لازم است سازمان‌های بیمه‌گر این خدمت درمانی را تحت پوشش قرار دهند.

لزوم توجه سازمان‌های بیمه‌گر به تامین هزینه‌های قلب مصنوعی

گیلان خبر: احمد امین رئیس انجمن نارسایی قلب ایران در نشست خبری ششمین کنگره مشترک قلب و عروق ایران اظهار داشت: خوشبختانه طی سال‌های گذشته همکاری تنگاتنگی بین بیمارستان قلب شهید رجایی و پژوهشگاه رویان وجود داشته است و با همکاری این مؤسسه استخراج سلول‌های مغز استخوان توسط پژوهشگاه رویان انجام شده و به وسیله متخصصان قلب و عروق به به قلب بیماران تزریق شده که برای حدود 140 الی 150 بیمار این روش مورد استفاده قرار گرفته است.

وی گفت: باید به این نکته بسیار مهم توجه داشته باشیم که استفاده از سلول‌های بنیادی در سراسر دنیا در مرحله تحقیقات بوده و توصیه‌های ما در زمینه درمان به وسیله سلول‌های بنیادی همان توصیه‌های مجامع بین‌المللی است.

امین در خصوص استفاده از قلب مصنوعی برای درمان بیماران توضیح داد. بحث قلب مصنوعی یک مبحث قدیمی بوده که می‌تواند جایگزین مناسبی در پیوند برای بیمارانی باشد که کاندیدا مناسبی نیستند.

وی افزود: سالانه 25 درصد از بیمارانی که نیاز به پیوند قلب دارند و سرلیست انتظار هستند جان خود را از دست می‌دهند به دلیل اینکه قلب مناسبی برای آنها پیدا نمی‌شود.

رئیس انجمن نارسایی قلب ایران با بیان اینکه بحث پیوند قلب مصنوعی باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: استفاده از این دستگاه در کشورهای پیشرفته وجود دارد اما در کشور ما مورد توجه سازمان‌های بیمه‌گر قرار نگرفته است. به طوری که جای خالی استفاده از قلب مصنوعی هنوز در بین خدمات قلب و عروق برای بیمارانی که نارسایی قلبی دارند حس می‌شود.

امین با بیان اینکه در دسترس بودن قلب مصنوعی می‌تواند باعث نجات جان بسیاری از بیماران شود، گفت: البته باید توجه کنیم استفاده از این قلب مانند پیوند با عوارضی همراه است اما مهمترین مسئله این است که برای عمل پیوند به یک دهنده قلب نیاز بوده که دچار مرگ مغزی شده باشد.

وی در پایان گفت:‌ هزینه تامین قلب مصنوعی به نسبت سایر خدمات درمانی در کشور ما بالا است که بیمه‌ها می‌توانند با تحت پوشش قرار دادن این خدمت کمک زیادی در بهبود بیماران نیازمند به پیوند قلب ایفا کنند.


منبع: فارس

 

 

 

 

کد مطلب: 41744

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر