فاجعه مسلمانان میانمار از مسائل دائمی میز سیاستمداران ایران است/پاسخ دو ابهام

سخنگوی وزارت امورخارجه با تشریح چرایی عدم اجازه ورود دیپلمات‌های ایرانی به کشور میانمار و همچنین چگونگی آوردن ایتام مسلمانان میانمار به داخل خاک کشورمان با مسئولیت خیرین، گفت: فاجعه مسلمانان میانمار، از مسائلی است که همیشه روی میز سیاستمداران ما است.

فاجعه مسلمانان میانمار از مسائل دائمی میز سیاستمداران ایران است/پاسخ دو ابهام

گیلان خبر: درباره ادامه مشکلات مسلمانان میانمار و اقدامات دیپلماتیک ایران برای کاهش رنج و درد این مسلمانان که براساس آمار سازمان ملل، مظلوم‌ترین اقلیت جهان نام گرفتند، اظهار داشت: بحث مسلمانان میانمار، برای ما یک بحث مهم است و در فرازهای مختلفی که در طول سالیان گذشته، آنها با فجایع و جنایات بشری سختی روبرو بودند.

سخنگوی و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه ادامه داد: ما همواره سعی کردیم با تلاش بیشتر و کار بیشتر در صحنه جهانی و بین المللی و همچنین در کمک رسانی و کمک‌های بشردوستانه در این حوزه فعال باشیم و این روند حل و فصل مسلمانان ادامه خواهد داشت.

قاسمی بیان داشت: ما تلاش خودمان را در سازمان همکاری اسلامی در میان کشورهای اسلامی و در جوامع مختلف و NGOها که در سطح جهان در این خصوص فعال هستند و می‌توانند فعال باشند و همچنین مهمترین آنها سازمان ملل است، دنبال خواهیم کرد.

قاسمی تصریح کرد: همچنین در هر اجلاسی که از گذشته در جهان و همچنین در سازمان کنفرانس اسلامی یا همکاری اسلامی وجود داشته مانند مالزی، در ترکیه و در استانبول و همچنین در اجلاس آخر که اجلاس سران کشورهای همکاری اسلامی در قزاقستان بود، حضور داشتیم و با ابتکار ریاست جمهوری محترم جمهوری اسلامی ایران، از آن فرصت هم استفاده کردیم و در واقع نشست را برگزار کردیم و خواستیم که جهان اسلام با قوّت و جدیّت بیشتری در آن خصوص فعالیّت کند و این روند را حتماً ادامه خواهیم داد و چیزی نیست که بتوانیم آن را فراموش کنیم و نادیده بگیریم.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: فاجعه انسانی مسلمانان میانمار، یکی از مسائلی است که روی میز سیاستمداران ما و وزارت خارجه همواره وجود داشته و وجود خواهند داشت و امیدوار هستم با یک واقع نگری که در مجامع بین المللی در افکار عمومی جهان و به خصوص در سازمان همکاری اسلامی و خود دولت میانمار به وجود بیاید ما شاهد باشیم که هر چه زودتر این فاجعه انسانی به پایان برسد و این حق و حقوقی که پایمال شده و پایمال می‌شود؛ مردم به شرایط عادی بازگردند.

قاسمی گفت: بهبود شرایط مسلمانان میانمار را روز فرخنده ای می‌دانیم برای مردم منطقه و برای جهان اسلام و همچنین برای دولت و مردم میانمار که فکر می‌کنیم راهی جز این ندارند که به یک زندگی مسالمت آمیز و توأم با حسن نیّت و بدون خشونت بازگردند.

 بر اساس آخرین آمارهایی که NGOها و پزشکان بدون مرز اعلام کردند بیش از چند هزار کودک یتیم زیر 5 سال الان در بنگلادش و در اردوگاههای مسلمانان میانمار آواره هستند و وقتی هم با بهزیستی موضوع این ایتام مطرح می‌شود آنها می‌گویند این ایتام هیچ هویتی ندارند و اگر وزارت امور خارجه بتواند فرایند آن را تسهیل کند خیلی از خیریّن می‌توانند این کودکان را به ایران منتقل کنند، این مسئله به چه صورت است؟ آیا برنامه ای دارید؟

قاسمی: این بحث فعلا مطرح نیست، بحث عمیق‌تر از این حرف‌ها است. به هر حال مسائلی است بین دولت بنگلادش و دولت میانمار و یک مقدار ابهاماتی وجود دارد و بهترین راهکار این است که ما بتوانیم افکار عمومی جهان را و مجامع عمومی جهان را و کشورهای منطقه را و خود دولت میانمار را به سمتی ببریم که در واقع بتوانند در این مسیر کوشا باشند و کمک بکنند.

چرا ایران نمی‌تواند وارد میانمار شویم؟

قاسمی: به هر حال دولت میانمار معضلات و مشکلات و نگرانی‌هایی دارد که همواره مورد انتقاد ما بوده و ما همواره این را پیگیری کردیم و خواستیم که در واقع هیئتی را به این کشور اعزام کنیم ولی دولت میانمار موافقت لازم را با این موضوع نداشته و ما تنها توانستیم سفیر خودمان را از تایلند به این کشور اعزام کنیم و مذاکرات مفصلی را با آنها داشته باشیم و مواضع قاطع حمهوری اسلامی ایران را به آنها اعلام کنیم و به آنها یادآوری کنیم که این وضعیت و این روند چقدر می‌تواند برای این کشور چه در عرصه داخلی و چه در عرصه بین المللی و جهانی خطرناک باشد.

سخنگوی و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه در خاتمه خاطرنشان کرد: ما این تلاش را ادامه خواهیم داد و امیدوار هستیم که یک واقع بینی و واقع نگری در دولت میانمار پیدا شود و ما شاهد یک وضعیت بهتری باشیم.

 

 

منبع:تسنیم

کد مطلب: 41911

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر