چه کسی پیگیر برخورد با مرتضوی بود؟/ ظریف هم معجزه قرن شد!

چه کسی پیگیر برخورد با مرتضوی بود؟! و اسب تک‌شاخ و ربط آن به تهمت «ارتجاع» از جمله مطالبی هستند که در خاصّه‌خوانی امروز فارس به آنها اشاره شده است.

چه کسی پیگیر برخورد با مرتضوی بود؟/ ظریف هم معجزه قرن شد!

گیلان خبر: رسانه‌های اصولگرا و اصلاح‌طلب کشور در سرمقاله‌های خود، خوانش‌های مختلفی را از اوضاع روز کشور ارائه می‌کنند.

آنچه که در ادامه می‌خوانید گشت و گذار روزانه فارس در لابه‌لای این تحلیل‌ها در روز چهارشنبه (97/2/5) و نقل آنها برای شماست:

 

***

 

(روزنامه‌های اصولگرا)

 

اسب تک‌شاخ و ربط آن به تهمت ارتجاع!

کیهان: محمد صرفی در سرمقاله کیهان به مبحث شایعه اشاره کرده و با برشمردن مثال‌هایی مثل «دیوار کشیدن رقبای روحانی در پیاده‌روها» می‌نویسد: قرار بود شبکه‌های اجتماعی راهی برای از میان برداشتن موانع و مرزها و اتصال آدم‌ها از سراسر جهان به یکدیگر باشند اما امروزه کار به جایی رسیده است که پیش‌رو‌ترین کشورها در عرصه دیجیتال، «وزارت امور تنهایی» تاسیس کرده‌اند و به قول «بیونگ‌چول هان» فیلسوف آلمانی (اصالتاً اهل کره جنوبی) ما امروز به‌جای عشق، «لایک» را داریم!

او همچنین می‌گوید: مسائل اساسی و حیاتی کشور کم نیستند اما به لطف گوشی‌های هوشمند، همه دنبال آنند که بدانند بالاخره مومیایی رضاخان در شاه عبدالعظیم(ع) پیدا شده است یا خیر! برای آنان که از روبرو شدن با پرسش‌های اساسی و سخت‌گریزانند چه بهتر که مردم سرگرم پیدا شدن اسب تک شاخ در ماه و مومیایی در شاه عبدالعظیم باشند. هرکس هم با این لذت جمعی مخالفت کند، مرتجع و واپسگرا و ضد نظر و خواست مردم است. این شعبده بازی مدرن و هوشمندانه، لایک ندارد؟![1]

 

 

چه کسی پیگیر برخورد با مرتضوی بود؟!

صبح نو: این روزنامه به مسئله عدالت و دستگیری مجرمین دانه‌درشت اشاره کرده و در سرمقاله خود می‌نویسد: برخورد با «دانه‌درشت‌ها» وعده‌ای بود که سال‌ها از زبان مسوولان قضایی، دولتی و حقوقی شنیده می‌شد و گویا هدفی دست‌نیافتنی بود؛ موضوعی که روند تحولات سال‌های اخیر نشان می‌دهد به شکل قابل‌توجهی تغییر‌یافته، اما هنوز در بین اذهان عمومی این یافته، جا نیفتاده است. پسر و دختر رییس سابق مجمع تشخیص مصلحت، برادر رییس‌جمهوری فعلی، معاون اول دولت پیشین، رییس‌دفتر و معاون اجرایی دولت قبل، برادر معاون اول کنونی و... نمونه‌های رسانه‌ای شده است از رسیدگی به پرونده جمعی از دانه‌درشت‌ترین چهره‌های سیاسی-اقتصادی ایران که البته در برخی موارد هنوز حکم دادگاه اعلام یا مجازات اجرایی نشده است. در تازه‌ترین نمونه، دادستان سابق تهران -که شاید بتوان گفت پرقدرت‌ترین مقام قضایی در سطح ملی به‌شمار می‌رود- بازداشت و روانه زندان شد.

صبح نو تصریح می‌کند:

«در همه این موارد، جریان حامی دولت وقت یا دوم خردادی‌ها، نه تنها مشارکتی در فرایند پیگیری نداشتند که بعضاً با اعلام مواضع خاص به قصد بهره‌برداری سیاسی، حتی بر روند دادرسی‌ها اثر منفی می‌گذاشتند و در مقابل، این جریان انقلابی بود که با جدیت پرونده‌ها را افشا و رسیدگی به آن را مطالبه می‌کرد. خوشبختانه عملکرد مستقل و فعال قوه‌قضاییه توانست آرزوی نشدنی‌ای را شدنی کند، آن هم در شرایطی که به‌عنوان نمونه هفت‌ماه است جلسات ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی برگزار نشده ولی مقابله با آن، وارد فازهای جدیدی شده است».[2]

 

 

دقیقاً چرا آقای روحانی؟!

رسالت: سرمقاله این روزنامه به قلم سردبیر آن یعنی محمدکاظم انبارلویی نوشته شده است.

او با توضیح مؤلفه‌های «حکمرانی خوب»، به صحبت‌های اخیر رئیس‌جمهور روحانی در جلسه هم‌اندیشی با مدیران اشاره می‌کند و می‌گوید:‌ رئیس جمهور در این نشست دستگاه‌های نظارتی را ناقص‌العقل خواند و گفت: «آقای دستگاه نظارتی! عقل تو که مبنا نیست. به تو چه ربطی دارد که دخالت می‌ کنی؟ تصور می‌کنند چون دستگاه نظارتی هستند باید نوع هواپیما و خودرو و دارویی را که می‌خواهیم خریداری کنیم آنها مشخص کنند، در صورتی که اگر تخلفی بر مبنای قانونی دیدند باید اعلام کنند...» حمله به دستگاه یا دستگاه‌های نظارتی توسط رئیس جمهور، آن هم در یک چنین نشستی معقول نیست. اگر قوه مجریه در قانون اساسی وظیفه اجرا را به عهده دارد ده‌ها دستگاه نظارتی در مجلس، قوه قضائیه و حتی خود دولت وظیفه نظارت بر حسن انجام کار دولت را به عهده دارند. آنها فقط وظیفه اعلام تخلف را ندارند، آنها مخبر و گزارشگر نیستند، آنها وظیفه برخورد را هم دارند. الان رئیس دفتر رئیس جمهور و سرپرست نهاد ریاست جمهوری و معاون اول رئیس جمهور قبلی به چه دلیل در زندان هستند؟ اگر نظارت نبود که سنگ روی سنگ بند نبود. ناقص العقل خواندن دستگاه نظارتی با  منطق و ادب و آداب حکمرانی خوب نمی‌خواند. ناقص العقل خواندن دستگاه نظارتی، پنجاه و پنجمین توهین و ناسزای رئیس جمهور به منتقدین است که این بار نصیب منتقدینی شده است که در حاکمیت هستند و وظیفه نظارتی طبق قانون اساسی دارند.

در بخش دیگری از یادداشت انبارلویی همچنین می‌خوانیم:‌ امسال، سال حمایت از تولید ملی، عملیاتی کردن قانون حمایت از تولید ملی، قانون اجرای سیاست های اصل 44 ، قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار و ده ها آیین نامه ای است که دولت برای این قوانین تصویب کرده است. امسال، سال تعیین تکلیف نهایی برجام است. امسال، سال مقابله با توطئه های آمریکا در حوزه معیشت مردم است. امسال، سال پاسخ رئیس جمهور به مطالبات مردم در حوزه های اجتماعی، معیشتی و اقتصادی است. امسال، سال رعایت ادب، آداب و میزان حکمرانی خوب و اثبات کارآمدی دولت است. چرا از رئیس جمهور، قول و فعلی صادر می شود که با این مناسبت ها نسبتی ندارد؟[3]

 

 

نخبه در جاسوسی و وطن‌فروشی!

سیاست روز: این روزنامه در سرمقاله خود به قلم سیاوش کاویانی نوشته است: این همه که دل برخی برای نخبگان فراری، خائن و جاسوس می‌سوزد، به حال نخبگان درون کشور می‌سوخت، اکنون وضعیت علمی و فناوری ایران به مراتب بهتر بود.

او در ادامه تأکید می‌کند: نخبه‌ای که دل در گرو وطن داشته باشد همه سختی‌ها، ناملایمتی‌ها و کمبودها را تحمل می‌کند و پای کار می‌ماند، تعهد او به میهن، مردم و انقلاب اجازه بیراهه رفتن را نمی‌دهد، آن نخبه‌ای که می‌گریزد و تن به ذلت بیگانه می‌دهد، نخبه در جاسوسی، وطن‌فروشی و خودفروشی است.[4]

 

***

 

(روزنامه‌های اصلاح‌طلب)

 

زمزمه برای شهردار شدن گزینه‌ای خارج از فهرست 7 نفره

شرق: سرمقاله این روزنامه را احمد شیرزاد نوشته است.

او با اشاره به ماجرای انتخاب کاندیداهای شهرداری در شورای تهران نوشته است: ممکن است برخی افراد خارج از این فهرست، (فهرست 7 نفره نامزدهای شهرداری) توانمندی بیشتری نسبت به گزینه‌های پیشنهادی داشته باشند، اما این تنها شرط نیست و توافق بر سر آنان، مهم‌تر است. نباید گرد و خاک بی‌جهت به پا کرد که حالا که نظرات فلان حزب تأیید نشده، کل فرایند انتخاب گزینه‌ها زیر سؤال است. دوستان اصلاح‌طلبی که دچار برخی دلخوری‌ها به سبب انتخاب‌نشدن نامزد مورد نظرشان شده‌اند، بهتر است با تأمل بیشتری با مسئله منافع شهروندان تهرانی برخورد کنند و با همدلی و طرح دیدگاه‌های کارشناسی به‌جای کلی‌گویی و گله‌گزاری، می‌توانند گره مسائل را باز کنند. اصرار بر برخی نظرها می‌تواند فرایند تصمیم‌سازی جمعی را با بن‌بست مواجه کند.[5]

 

 

ظریف هم معجزه قرن شد!

ایران: فردی به نام مهراوه خوارزمی، طی یادداشتی در صفحه نخست روزنامه ایران با اشاره به محمدجواد ظریف، دست به تمجیدهای عجیبی از او زده و اقدامات ظریف را مساوی با «اعجاز» دانسته است.

او می‌نویسد:

دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای ایران در فراسوی مرزها طی چهار روز گذشته یکی از فعال‌ترین ادوار خود را تجربه کرد. گفت‌وگوهای ظریف با رسانه‌هایی چون «سی‌بی‌اس نیوز»، «المانیتور»، «نیویورکر» و رادیو «ان‌پی‌ار» در کنار حضور او در جمع «شورای روابط خارجی امریکا» و حتی قرار گرفتن حسین موسویان، دیپلمات سابق کشورمان در مناظره با «ترکی الفیصل» سفیر پیشین عربستان در امریکا  مجموعه‌ای از برنامه‌هایی است که می‌تواند بر درستی گزاره نخست مهر تأیید بگذارد. اما گزاره درست دیگر این است که آنچه طی روزهای اخیر و در فاصله کمتر از سه هفته به تصمیم‌گیری ترامپ درباره برجام در حال رخ دادن است، صرفاً رفتاری واکنشی، خلق‌الساعه و بی پشتوانه فکری تنها با هدف تأثیرگذاری بر آن تصمیم احتمالی نیست. فعال شدن دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای ایران که تاکنون اگر نگوییم ظریف یک‌تنه آن را به پیش برده است، باید بگوییم با توجه به توانایی‌های زبانی و مهارتش در فن مباحثه بیشترین بار آن را به دوش گرفته است؛ حاصل چیزی فراتر از این توانایی‌ها است.[6]

این یادداشت با تیتر «اعجاز دیپلماسی عمومی» منتشر شده است.

اظهارات بالا در حالی منتشر می‌شوند، که تیم دیپلماسی دولت آقای روحانی، چندیست که در مظان چرایی شکست و بی‌دستاوردی برجام قرار دارند و بایستی در این زمینه پاسخی اقناعی را به افکار عمومی بدهند.

 

 

حساسیت ایجاد می‌کنیم ولی شما حساس نشوید!

اعتماد: علیرضا رحیمی، از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس که نام او در ماجرای سلفی حقارت بر سر زبان‌ها افتاد، در سرمقاله امروز اعتماد با اشاره به گفته‌های یک فعال سیاسی مبنی بر اینکه فلانی خیال نکند، صحبت‌هایش به گوش کسی نمی‌رسد! گفته است: 

آقای ... (لیدر اصلاح‌طلبان) که امروز صحبت از شنود زندگی خصوصی و دفتر کارشان مطرح می شود، زمانی رییس جمهور این کشور بوده اند و هنوز هم با یک اشاره ایشان، سیلی از شهروندان با اعتماد تام و تمام به یک فهرست انتخاباتی رای می دهند و در شرایطی که نه فعالیت سیاسی می کنند، رکوردی را در تاریخ انتخابات کشور به ثبت می رسانند و مقدم بر آن، نرخ مشارکت در انتخابات را بالا می برند که این باید مایه مباهات و افتخار نظام باشد.[7]

لذا معتقدم تجسس و شنود در حریم خصوصی و دفتر کار آقای ... نه تنها زیبنده نیست، بلکه شرم آور و مایه تاسف، سرافکندگی و اندوه است!

میزان درستی یا غلطی اظهارات رحیمی مشخص نیست اما بیان این نکته ضروری به نظر می‌رسد که ستاد جریان سیاسی خاص متهم به فتنه، تقلا برای براندازی و عبور از خطوط قرمز نظام است و لذا وجود برخی حساسیت‌ها درباره آنها و فعالیت‌هایشان طبیعیست.

 

***

 

1_ http://kayhan.ir/fa/issue/1266/2

2_ http://sobhe-no.ir/newspaper/458/1/18203

3_ http://www.resalat-news.com/newspaper/item/18331

4_ http://www.siasatrooz.ir/vdch6knzq23nvvd.tft2.html

5_ http://sharghdaily.ir/fa/main/print/186193

6_ http://www.iran-newspaper.com/newspaper/item/464895

7_ http://magiran.com/npview.asp?ID=3734485

 


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 43446

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر