قوامی در نطق میان‌دستور:

افزایش آمار خوداشتغالی و کاهش تعداد سرمایه‌گذاران نشان‌دهنده شرایط بد اقتصادی در کشور است

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خوداشتغالی درواقع هم‌ردیف با تورم و بیکاری است،‌ گفت: افزایش آمار خوداشتغالی و کاهش تعداد کارآفرینان در ۱۱ سال گذشته نشان‌دهنده شرایط نامساعد اقتصادی در کشور است.

افزایش آمار خوداشتغالی و کاهش تعداد سرمایه‌گذاران نشان‌دهنده شرایط بد اقتصادی در کشور است

گیلان خبر: هادی قوامی در نطق میان‌دستور خود در نشست علنی امروز مجلس (یکشنبه 23 اردیبهشت 97) گفت: آمار اشتغال بین سال‌های 1384 تا 1395 از 20 میلیون و 619 هزار نفر در سال 84 به 21 میلیون و 346 هزار نفر در سال 92 و 22 میلیون و 588 هزار نفر در سال 95 افزایش پیدا کرده است و در طول این 11 سال حدود 2 میلیون نفر به آمار اشتغال کشور اضافه شده است.

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: اما در مورد آمار کارفرمایان در این 11 سال که ما به آنان اصطلاحاً کارآفرینان می‌گوییم، از یک میلیون و 233 هزار نفر در سال 84 به 812 هزار نفر در سال 95 کاهش یافته است و آمار خود اشتغالان یا کارکنان مستقل از 6 میلیون و 257 هزار نفر در سال 84 به 8 میلیون و 150 هزار نفر در سال 95 افزایش پیدا کرده است.

وی افزود: در این 11 سال حدود 421 هزار نفر از تعداد کارآفرینان کشور کم شده،‌ درست است که 2 میلیون اشتغال اضافه شده اما این 2 میلیون اشتغال بیشتر مربوط به کارکنان مستقل یا خوداشتغال‌هاست که این خود اشتغالی ناشی از فشار اقتصادی است یعنی وقتی فشار اقتصادی خراب می‌شود و محیط اقتصادی برای کارآفرینان مناسب نیست، نمودار خوداشتغالان در جامعه افزایش می‌یابد.

قوامی اظهار داشت: خوداشتغالی با تورم و بیکاری هم‌جهت است، اما کارآفرینی که موتور محرکه توسعه اقتصادی است و کارآفرینان می‌توانند بازار جدید پیدا و محصول جدید به بازار ارائه کنند، نسبت عوامل تولید را تغییر دهند، سازمان صنعتی جدیدی ایجاد کند.

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: ما دو نوع سرمایه‌گذاری داریم، یک سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذاری القایی است که ناشی از نرخ بهره است و با بالا و پایین شدن نرخ بهره سرمایه‌گذاری تغییر می‌کند و دیگری سرمایه‌گذاری مستقل ناشی از کشف منابع جدید و تکنولوژی است که این کشف منابع جدید و تکنولوژی حاصل عرضه کارآفرینان است.

وی افزود: اینکه رئیس‌جمهور می‌گوید ما 2 میلیون شغل را به آمار اشتغال اضافه کرده‌ایم، در حالی است که ما 400 هزار نفر کارآفرین را در اقتصاد کشور تخریب کرده‌ایم. امروز شرایط اجتماعی برای کارآفرینان مساعد نیست، ‌اتفاقاتی که در بازار ارز می‌افتد و اتفاقاتی که در نابرابری‌های منطقه‌ای رخ می‌دهد، همه اینها به این دلیل است که ما نتوانسته‌ایم شرایط اجتماعی را برای کارآفرینان به فراخور استعدادشان فراهم کنیم و این نامساعد بودن شرایط اجتماعی برای کارآفرینان باعث شده در 11 سال اخیر 421 هزار نفر کارآفرین در اقتصاد کشور از بین برود و اگر آمار مربوط به این حوزه در سال‌های 96 و 97 بیرون بیاید، مطمئناً شرایط بدتر شده است.

قوامی در پایان خاطرنشان کرد: وضعیت شاخص‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی و سیاسی استان خراسان شمالی بسیار نامناسب است، از دولت تقاضا داریم که وضعیت مدیریت استان را هرچه سریع‌تر مشخص کند.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 43917

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر