طهماسب مظاهری:

دولت روحانی در مدیریت اقتصادی نمره قابل قبولی نگرفته

رئیس‌کل پیشین بانک مرکزی گفت: با یک تصمیم شبانه دو ساعته و رأی‌گیری بین خودشان دلار را تک‌نرخی می‌کنند و با حراج ذخایر ارز و طلای مملکت فکر می‌کنند بحران ارزی را مهار کرده‌اند.

دولت روحانی در مدیریت اقتصادی نمره قابل قبولی نگرفته

گیلان خبر: طهماسب مظاهری رئیس کل پیشین بانک مرکزی طی گفت‌وگویی به ریشه برخی اختلاف نظر درباره التهابات ارزی پرداخته است که در ادامه بخشی از آن می‌آید:

سوال: اختلاف نظر آقای آخوندی و سیف که هر دو عضو شورای پول و اعتبار هستند بر سر ریشه التهابات ارزی را ناشی از چه می‌دانید؟

مظاهری: اختلاف نظر در مورد بحث‌های اقتصادی امری طبیعی است و به دیدگاه کارشناسی صاحبنظران و سیاست‌گذاران اقتصادی برمی‌گردد آنچه مهم بوده این که چرا این اختلافات به این شکل در سطح جامعه منعکس می‌شود و به تصمیم‌گیری‌ها و سیاست‌‌های غلط منجر می‌شود. این  امر به ضعف مدیریت دولت برمی‌گردد و به نظرم آنچه مشخص بوده مدیریت اقتصادی دولت نتوانسته موفق عمل کند و سیاست‌های صحیح، اصولی و مبتنی بر علم اقتصاد در مهار بحران ارزی به کار گیرد.

نتیجه آن می‌شود که رئیس‌کل بانک مرکزی به جای بحث سیاست‌های پولی در دیگر امورات دخالت کند و به مردم بگوید نباید زیاد سفر بروید آن وقت وزیر راه و شهرسازی مقاله بنویسد و نسبت به عواقب سیاست‌های پولی تذکر بدهد. تمامی این موارد نشانه ضعف مدیریت اقتصادی دولت است و باید آقای روحانی از 5 سال گذشته سیاست‌های اقتصادی دولت خود و 8 سال گذشته دولت‌های آقای احمدی‌نژاد درس بگیرد و از ادامه راه خطایی که در پیش گرفته بازگردد تا بتواند سامانی به اقتصاد کشورمان دهد وگرنه تا این جای کار دولت آقای روحانی در مدیریت اقتصادی نمره قابل‌قبولی نگرفته است.

سوال: با توجه به توضیحات شما اگر سیاست‌گذار پولی از این تحلیل‌های غیرکارشناسی یا تحلیل‌های سیاسی ـ امنیتی نتیجه بگیرد که تصمیمات اقتصادیش هیچ ایرادی نداشته اثر چنین نتیجه‌گیری بر تصمیمات امروز و آینده چه خواهد بود و چه تبعاتی دارد؟

مظاهری:‌ به طور کلی سیاست‌های پولی و مالی خطا و اظهارات غیرکارشناسی و افراط در اعمال افکارهای امنیتی باعث می‌شود ذخایر ارزی و طلای کشور کمتر از قیمت واقعی توسط دولت و بانک مرکزی حراج شود تا از این طریق بتوانند قیمت‌ها را کنترل کنند غافل از اینکه فقط برای مدت کوتاهی قیمت‌ها پایین نگه داشته می‌شوند و پس از مدتی دوباره قیمت‌ها با شدت  بیشتری افزایش می‌یابد. از طرف دیگر پایین نگه داشتن قیمت‌ها به شکل مصنوعی با حراج دارایی‌های سرمایه‌ کشور این تصور غلط را برای رئیس دولت و اعضای غیراقتصادی کابینه که کمتر با مسائل اقتصادی آشنایی دارند به وجود می‌آورد که با بکارگیری چنین ابزارهایی توانسته‌اند بحران را مهار کنند.

چنین تصور خطایی باعث می‌شود دولت از اینکه تدابیری برای حل مسائل به شکل صحیح، اصولی و مبتنی بر علم اقتصاد اتخاذ کند، دور بیفتد. متأسفانه ذهنیت باطلی در بین سیاست‌گذاران و مدیران دولتی شکل می‌گیرد که هر وقت بحرانی ایجاد می‌شود و به افزایش قیمت‌ها منجر می‌شود،‌ نقش سیاست‌ها و سوء تدابیر و مدیریت خود را نبینند و مسئله را به عناصر سیاسی داخلی و خارجی نسبت دهند در نتیجه چنین می‌شود که با یک تصمیم شبانه دو ساعته و رأی‌گیری بین خودشان دلار را تک‌نرخی می‌کنند و با حراج ذخایر ارز و طلای مملکت فکر می‌کنند بحران ارزی را مهار کرده‌اند.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 43918

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر