قدیری ابیانه:

عمل به تعهدات برجام از سوی ایران پیش از تعهدات غرب خلاف خطوط قرمز رهبری بود

کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: ایران به تمام تعهدات خود در برجام پیشاپیش عمل کرد در حالی که این روش نیز خلاف خطوط قرمزی بود که رهبری ترسیم کرده بودند.

عمل به تعهدات برجام از سوی ایران پیش از تعهدات غرب خلاف خطوط قرمز رهبری بود

گیلان خبر: محمدحسن قدیری ابیانه کارشناس مسائل بین‌الملل درمورد استفاده از تجربه پرهزینه «برجام» برای درس گرفتن از عدم اعتماد به آمریکا و غرب گفت: امام خمینی(ره) فرمودند که آمریکا شیطان بزرگ است اما متاسفانه برخی با وجود اینکه خود نیز چنین جملاتی را بیان می‌کردند؛ اعتماد عمیق به آن نداشتند. 

وی ادامه داد: این عده بر این باور بودند که اگر ما با آمریکا وارد مذاکره شویم و با رفتار دیپلماتیک و اخلاق‌مدارانه با آن‌ها مذاکره و رفتار کنیم می‌توانیم با آن‌ها به تعامل رسیده و از دشمنی‌ها بکاهیم و تحریم‌ها را کنار بزنیم. 

این فعال سیاسی تصریح کرد: آن‌ها فکر می‌کردند اگر دیگران نتوانستند چنین کاری را انجام دهند به خاطر ضعف و عدم مهارت خودشان بود. غافل از اینکه اصولا اعتماد به آمریکا به جز زیان برای کشور ما چیزی نداشته و ندارد. 

قدیری ابیانه با تاکید بر اینکه مصداق عدم اعتماد به آمریکا خوش‌بینی محمد مصدق به آمریکا بود خاطرنشان کرد: مصدق تا حد زیادی تصور می‌کرد در مقابله با سلطه‌طلبی انگلیس روی حمایت آمریکا حساب باز کند. اشتباهی که امروز نیز تکرار می‌شود. 

وی اظهار داشت: عده‌ای فکر می‌کنند می‌توان در مقابله با امریکا روی اروپا حساب باز کرد. دولت رسیدن به تعامل با آمریکا را هدف اصلی خود قرار داده بود و حتی گذشتن از حقوق هسته‌ای را برای رسیدن به این تعامل به صرفه تلقی می‌کرد و تجربیات سال‌های اخیر را نادیده گرفت. 

این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: قذافی حاضر شد تمام پیچ و مهره‌های برنامه هستی خود را با کشتی به آمریکا بفرستند و حتی هزینه‌های انبارداری را در امریکا پرداخت کند و به خاطر این کارش مورد تمجید غرب نیز قرار گرفت. اما آمریکا به هیچ یک از وعده‌های خود عمل نکرد و بلایی به سر قذافی و لیبی آورد که امروز شاهد ابعاد فاجعه‌آمیز آن هستیم. 

قدیری ابیانه اظهار داشت: امتیازاتی که ایران در برجام داد بسیار فراتر از امتیازاتی بود که در برجام قول آن به ایران داده شده بود. ایران به تمام تعهدات خود پیشاپیش عمل کرد در حالی که این روش نیز خلاف خطوط قرمزی بود که رهبری ترسیم کرده بودند. 

وی تصریح کرد‌: دولت تصور می‌کرد که با عمل به تمام تعهدات تحریم‌های ایران متوقف می‌شود لذا وقتی مقامات کشورمان از جمله رئیس‌جمهور در روز آغاز اجرای برجام که پس از عمل  ایران به همه تعهدات خود بود اعلام کرد که از امروز همه تحریم‌ها لغو می‌شود نشان می‌دهد بر این باور بودند که چنین می‌شود در حالی که نشد. 

قدیری ابیانه گفت: تحریم‌ها نه در دوره اوباما لغو شد و نه در دوره ترامپ، آمریکا نه در زمان اوباما به وعده‌های خود عمل کرد و نه در زمان ترام:

این کارشناس مسائل بین‌الملل تصریح کرد: از اشتباهات دولت این بود که فکر می‌کرد اگر ایران را نیازمند مذاکره با آمریکا نشان دهد به رسیدن به توافق نزدیک خواهد شد. وقتی طرف ایرانی می‌گوید برای آب خوردنمان نیز نیازمند تعامل با آمریکا هستیم آنها(دشمنان) تلقی ضعف و نیاز می‌کنند.

قدیری اضافه کرد: وقتی عده‌ای به خیابان می‌آیند و حتی توافقات اولیه را که هنوز به تعهدات منجر نشده جشن می‌گیرند و برخی از مسئولین این شعار را می‌دهند که هر توافقی بهتر از عدم توافق است پیامی که به دشمن می‌دهند این است که ما چاره‌ای جز توافق نداریم. 

وی ادامه داد: لذا با دادن امتیازات زیاد و گرفتن امتیازات کم آن را خواهیم پذیرفت ،‌نباید انتظار داشت توافق بهتری را انجام می‌دادند. 

وی گفت: در انتخابات سال 92 نامزدها اینگونه وانمود کردند که اگر با آمریکا به مذاکره بنشینیم و به تعامل برسیم و بده و بستان داشته باشیم بسیاری از مشکلات ما حل خواهد شد. این شعارها که از زبان افراد سرشناس کشور مطرح شد این تردید را در بین مردم ایجاد کرد که اگر می‌توان با مذاکره و بده و بستان به خواسته‌های خود برسیم چرا چنین نکنیم. 

قدیری ابیانه درمورد هدف از نرمش قهرمانانه از سوی مقام معظم رهبری و دادن  اجازه برای مذاکره گفت: هدف این بود که در بین افکار عمومی این واقعیت روشن شود که با آمریکا نمی‌توان به تعامل رسید و آمریکا دست از دشمنی برنخواهد داشت. این آگاهی استحکام‌بخش وحدت ملی است و امروزه اقشار مختلف مردم از جمله کسانی که باور کرده بودند که با آمریکا می‌توان به تعامل رسید و حتی خود مذاکره کنندگان که چنین تصوری را داشتند به این اشتباه در تلقی در روابط با آمریکا پی برده بودند. 

وی ادامه داد: بعضی‌ها هنوز نمی‌خواهند واقعیت را برای مردم بیان کنند و فکر می‌کنند که با اروپا می‌توان بدون تاثیر خروج آمریکا به روابط مطلوب رسید البته این بدین معنا نیست که با اروپا رابطه نداشته باشیم رابطه نداشتن غیر از تکیه نکردن است. 

قدیری ابیانه گفت: ما باید به روی پای خود تکیه کنیم و خود را از درون هم قدرتمند کنیم و هم قدرت خویش را به نمایش بگذاریم. نه اینکه خود را محتاج آمریکایی‌‌ها و  اروپایی‌ها نشان دهیم. راه قدرتمند شدن نیز در بعد نظامی جنبه بازدارنده دارد و در بعد اقتصادی تحقق اقتصاد مقاومتی توسط همه مسئولین و مردم است. که کلیدهای آن نیز در شعار سال رهبری به حق عنوان شده است. 

این کارشناس مسائل سیاسی گفت: ما باید نقاط ضعف و قدرت خود را بشناسیم،‌نقاط ضعف را برطرف کنیم و نقاط قوت خود را برطرف کنیم و نقاط قوت و ضعف دیگران را نیز بشناسیم. 

وی گفت: باید مراقب باشیم فریب دشمن را نخوریم، دولت فدرال آمریکا بیش از 21 هزار میلیارد بدهی دارد و سالانه 3 هزار میلیارد دلار بر این رقم افزوده می‌شود و 50میلیون نفر در آمریکا زیر خط فقر زندگی‌ می‌کنند و میلیون‌ها کارتن خواب دارد.

قدیری ابیانه بیان داشت: آمریکا درصدد کمک به کشورهای دیگر نیست و اگر کمکی به کشورهای دیگر می‌کند پاشیدن دام برای دروی چند صد برابری ثروت آن کشورها است. چون آمریکا به غارت سایر ملل نیازمند است. آمریکا برای جلوگیری از موقعیت ابرقدرتی خود و جلوگیری از شکل‌گیری جهان چند قطبی که در حال ایجاد است نیازمند تصاحب و منابع نفتی  جهان است که بخش زیادی از آن در حوزه خلیج فارس و شمال آفریقا است در حقیقت باید بدانیم هدف آمریکا تصاحب و مالکیت منابع نفتی منطقه و محروم کردن ملت‌ها از این ثروت است.  


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 44021

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر