مره‌صدق:

برجام اجرایی نشود دلیلی برای به عقب انداختن غنی‌سازی اورانیوم در کشور وجود ندارد

نمایندگان کلیمیان ایران در مجلس شورای اسلامی گفت: اگر برجام اجرا نشود هیچ دلیلی برای عقب‌ انداختن حق طبیعی‌مان در غنی‌سازی اورانیوم نمی‌بینیم و در عرض چند هفته و یا چند ماه توان هسته‌ای قبلی خودمان را باز بدست خواهیم آورد.

برجام اجرایی نشود دلیلی برای به عقب انداختن غنی‌سازی اورانیوم در کشور وجود ندارد

گیلان خبر: سیامک مره‌صدق نمایندگان کلیمیان ایران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب درخصوص مذاکره‌ با اروپایی‌ها گفت: مواردی که رهبر معظم انقلاب درخصوص حقوق ایران در مذاکره با اروپایی‌ها بیان داشتند همان وعده‌هایی بود که در برجام به ما داده شده بود و این نشان می‌دهد که ما چیزی فراتر از آنچه که توافق کرده‌ایم نمی‌خواهیم آن هم در توافقی که چندان به نفع ما نبوده است و با وجود همه بدعهدی‌های آمریکا چیز جدیدی از آنها نمی‌خواهیم. 

وی افزود: حال که آمریکا از برجام خارج شده و ما همچنان برعهد خودمان هستیم اروپایی‌ها که با عنوان هم‌پیمانان آمریکا در برجام حضور داشتند اگر می‌خواهند نشان دهند که بر پیمان خود استوارند باید تعهدات برجام را اجرا کنند. 

نمایندگان کلیمیان ایران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: یکی از مواردی که ایران در برجام به آن تاکید داشته اصل برگشت‌پذیری فعالیت‌های هسته‌ای در سطح تخطی طرف مقابل بوده است و با توجه به شناختی که در حافظه تاریخی ما از رفتار غربی‌ها و به ویژه ‌آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی وجود دارد ملت ایران از همان ابتدا هم اطمینان چندانی نداشت که طرف‌های غربی مذاکره کننده به قول‌های خود پایبند باشند. 

مره‌صدق خاطرنشان کرد: کشورهای اروپایی در برجام تاکنون به تعهدات خود عمل نکرده‌اند و بسیاری از قول‌های طرف غربی در برجام اجرایی نشده و سازمان بین‌المللی انرژی اتمی بارها اعلام کرده ایران به همه تعهدات خود پایبند بوده است. 

وی افزود: وقتی که ما به حقوق طبیعی‌مان از یک توافق دست نیافته‌ایم کمترین کاری که ملت ایران می‌تواند بکند بازگشت به شرایط قبل از برجام و توسعه توانمندی هسته‌ای خودش است. 

نمایندگان کلیمیان ایران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی هیچ جایگاهی در ارزش‌های توحیدی جمهوری اسلامی ندارد و رویکرد نظامی ما یک رویکرد تدافعی و مقابله با دشمنان بوده و هست و برنامه ما بر این است که قدرت نظامی مان را به قدری بالا ببریم که دشمن جرات حمله به کشورمان را پیدا نکند. 

مره‌صدق خاطرنشان کرد: ما در دوران قبل و بعد از برجام در ارتباط با رویکرد تدافعی‌مان به طور دقیق تمرکز داشتیم اما غنی‌سازی اتمی برای رسیدن به راحت و بدون وابستگی به انرژی هسته‌ای حق طبیعی ملت ایران است که برجام در اجرای آن چند سالی توقف ایجاد کرده بود. 

وی افزود: اگر برجام اجرا نشود هیچ دلیلی برای عقب‌ انداختن حق طبیعی‌مان در غنی‌سازی اورانیوم نمی‌بینیم و در عرض چند هفته و یا چند ماه توان هسته‌ای قبلی خودمان را باز بدست خواهیم آورد و با سرعت به سمت افزایش قدرت‌ و توان غنی‌سازی و تعداد سانتریفیوژها حرکت خواهیم کرد. 

نمایندگان کلیمیان ایران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مسائلی مثل توان موشکی و توان دفاعی ایران و حمایت ایران از محور مقاومت قابل بحث نیست و اینها جزء ماهیت نظام مردمی ایران است و طبیعتا هیچگونه اقدامی در  این جهات قابل قبول نیست و هیچ دلیلی هم برای مذاکره با هویت و ماهیت مردم ایران وجود ندارد. 

مره‌صدق خاطرنشان کرد: تجربه‌ای که در کشور ما در دوران جنگ تحمیلی در مقابل تهاجم صدام داشت به ما یاد داد که ما برای توان دفاعی‌‌مان فقط باید به خودمان تکیه کنیم و طبیعتا امروزه توان موشکی یکی از اولین ابزارهای بازدارنده برای جلوگیری از تهاجم وحشیانه کشورهای متخاصم است. بویژه اینکه ما در منطقه‌ای زندگی می‌کنیم که پر از آشوب است و حضور نیروهای خارجی در آن بیداد می‌کند و حضور این نیروها تنها موجب اسیب برای کشورهای منطقه است. 

وی در پایان گفت: یکی از راه‌های ایجاد مردم‌سالاری دینی در کشور افزایش دفاعی و نظامی ما است تا دشمن این اجازه را نداشته باشد تا حتی فکر حمله به ایران را در سر بپروراند. 


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 44191

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر