حقانی در نشست «شنبه‌های انقلاب»:

هرگاه از موضع ضعف مذاکره کردیم منافع ملی زیان دید

پژوهشگر تاریخ کشورمان با اشاره به اینکه جریان نفوذ با کارشکنی به منافع ملی ضرر می‌زند، گفت: به شواهد تاریخی هرگاه از روی ضعف پای میز مذاکره رفته‌ایم به زیان منافع ملی ما تمام شده است.

هرگاه از موضع ضعف مذاکره کردیم منافع ملی زیان دید

گیلان خبر: موسی حقانی پژوهشگر تاریخ کشورمان امروز شنبه (19 خرداد) در هشتمین نشست شنبه‌های انقلاب که با موضوع استقلال ملی و اقتدار بین‌المللی برگزار شد، با اشاره به اینکه آیه نفی سبیل معنای استقلال‌‌طلبی کشور ما است گفت: شناسنامه ملت ایران مانع مستعمره شدن ایران در عصر استعمار شد.

وی با یادآوری اهمیت جایگاه استقلال ایران برای مرجعیت دینی اظهار داشت: از آنجا که ایران هر زمان که قدرت داشت منطقه را در دست می‌گرفت استعمار پس از توجه به هند مبنای سیاست خود را تضعیف ایران قرار داد.

حقانی از نقض عهد انگلستان درباره حاکمیت ایران بر هرات به عنوان یکی از نمونه‌های نقض عهد اروپاییان در دوران معاصر یاد کرد و گفت: انگلستان سه بار  حاکمیت ایران را بر هرات تأیید اما سرانجام آن را نقض کرد.

وی با یادآوری اینکه با وجود ایستادگی ملت ایران به علت نفوذ عوامل بیگانه برای کشور مشکل ایجاد شد، خاطرنشان کرد: خطای بزرگ دولت قاجار دل بستن به جریان نفوذی و  غفلت از مرجعیت دینی بود.

پژوهشگر تاریخ کشورمان با اشاره به اینکه جریان نفوذ با کارشکنی به منافع ملی ضرر می‌زند، گفت: به شواهد تاریخی هرگاه از روی ضعف پای میز مذاکره رفته‌ایم به زیان منافع ملی ما تمام شده است.

وی با اشاره به اینکه ناصرالدین شاه هرات را از انگلستان پس گرفت اما به تشویق نفوذی‌ها به پای میز مذاکره برای آن رفت، عنوان داشت: هیأت مذاکره‌کننده که همه فراماسون بودند هرات را واگذار کردند.

حقانی با اشاره به اینکه معبر نفوذ در ایران فراماسونری بوده است و همین جریان مانع شد، گفت: با وجود تحریم کالاهای روسی توسط شیخ فضل‌الله نوری و کاغذ و پارچه خارجی توسط علمای اصفهان، جریان نفوذی مانع موفقیت این تحریم‌ها شد. 

وی با یادآوری اینکه رضاخان آرارات و اروند را واگذار کرد و قرارداد دارسی را به خفت بارترین شکل ممکن امضا کرد، اظهار داشت: محمدرضا پهلوی هم بحرین را واگذار کرد و خود در پی آن گفت که آ‌یندگان ما را نخواهند بخشید در حالی که بحرین بدون جنگ و در همه‌پرسی همراه با تقلب از سوی عربستان و انگلستان از ایران جدا شد. 

حقانی با اشاره به اینکه امروز اهمیت ایستادگی امام و رهبری برای استقلال کشور بر ما روشن‌تر شده است، گفت: ما با عقب راندن جریانات غرب‌گرا می‌توانیم به پیشرفت برسیم. 

پژوهشگر تاریخ کشورمان  با تأکید بر اینکه سیاست غربی‌ها نابودی ایران است، عنوان داشت: آخرین سفیر انگلستان در ایران در خاطرات خود می‌نویسد به سرمایه‌گذاران انگلیسی توصیه می‌کنم که هیچ گاه در ایران سرمایه‌گذاری نکنید و فقط جنس بفروشید؛ حال ما به کدام سراب غرب امید بسته‌ایم در حالی که آنها مبنا را بر روی نابودی ایران گذاشته‌اند.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 44446

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر