محمدی در نشست «شنبه‌های انقلاب»:

برخی دولت‌ها کوشیدند کشور را به سمت پذیرش سلطه جهانی سوق دهند

تحلیلگر مسائل بین‌المللی گفت: برخی دولت‌هایی که پس از انقلاب بر سر کار آمدند کوشیدند کشور را به سمت پذیرش سلطه جهانی سوق دهند.

برخی دولت‌ها کوشیدند کشور را به سمت پذیرش سلطه جهانی سوق دهند

گیلان خبر: منوچهر محمدی تحلیلگر مسائل سیاسی و بین‌المللی امروز شنبه 19 خرداد در نشست شنبه‌های انقلاب» با موضوع استقلال ملی و اقتدار بین‌المللی گفت: مهمترین و اولین شعار انقلاب اسلامی، استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی بود و اهمیت انتخاب استقلال به عنوان شعار از این جهت بودکه دولت‌های مستقل در ایران از 200 سال قبل تا آن زمان برای تحقق این مهم نتوانسته بودند گام‌های مؤثری بردارند.

وی افزود: به لحاظ حقوقی بیش از 200 دولت مستقل عضو سازمان ملل هستند که در ظاهر همه آنها یک حق رای دارند و جهت احقاق منافع خود تصمیم می‌گیرند و از این جهت میان دولت آمریکا و دولت بورکینافاسو تفاوتی نیست اما همین دولت‌ها از نظر سیاسی با هم تفاوت‌هایی دارند.

این تحلیلگر مسائل سیاسی و بین‌المللی با تقسیم دولت‌ها به 4 دسته وابسته و تحت نفوذ، تحت سلطه و بدون اختیار، به هم وابسته و دولت‌های مستقل گفت: دسته اول دولت‌هایی هستند که تحت تاثیر دولت‌های فرامرزی و دسته دوم هیچ اختیاری از خود ندارند؛ دولت‌های به هم وابسته هم مانند گروه بنلوکس در اروپا شامل کشورهای بلژیک، لوکزامبورگ و هلند هستند که در مسائل مختلف تصمیم می‌گیرند و دولت‌های مستقل هم فارغ از هر نفوذی از بیرون کشور در مورد مسائل مختلف خود تصمیم‌گیری می‌کنند.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم راجع به چند دولت پیش از انقلاب بررسی انجام دهیم می‌توانیم دولت قاجار را به عنوان دولتی تحت نفوذ در نظر بگیریم.

محمدی با دروغ برشمردن و نسبت دادن برخی اقدامات به رضا خان در کتب تاریخی گفت:‌ رضا خان مطلقا در مسائل کلان سیاست داخلی و خارجی نقشی نداشت و در لندن و واشنگتن برای همه مسائل ایران تصمیم‌گیری می‌شد.

وی در بخش دیگری از سخنان بیان داشت: در سطح ملی مهمترین دستاورد انقلاب اسلامی ایجاد شدن یک نظام دینی کارآمد و بازتعریف مؤلفه قدرت بود چرا که تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی گفته می‌شد قدرت از لوله توپ برمی‌خیزد.

این تحلیلگر مسائل سیاسی و بین‌المللی گفت: پیش از انقلاب عنوان می‌شد تعداد زرادخانه آمریکا و شوروی به حدی زیاد است که آمریکا 12 مرتبه و روس‌ها 8 مرتبه می‌توانند دنیا رابا خاک یکسان کنند.

محمدی گفت: در زمانی که بسیاری تصور نمی‌کردند انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی به پیروزی رسید و قدرت جدیدی که همان قدرت الهی بود، به جهان معرفی کرد.

وی از دو مؤلفه مادی و معنوی به عنوان مؤلفه‌های قدرت انقلاب اسلامی یاد کرد و با اشاره به اینکه قدرت معنوی ذیل قدرت لایزال الهی معنا می‌شود، گفت: امروز شاهد اقتدار ملی در کشور هستیم که بر دو مؤلفه قدرت الهی و توده‌های مردم تکیه دارد.

این تحلیلگر مسائل سیاسی و بین‌المللی در ادامه گفت: البته در بین ملت‌های مستقل دو دسته دولت داریم یکی آنها که نظام سلطه را به عنوان یک واقعیت پذیرفتند مانند کشور هند و دیگر مانند جمهوری اسلامی ایران که استقلال خود را حفظ می‌کنند که موجب شده در طول 40 سال گذشته بر همه توطئه‌های دشمنان پیروز شوند.

محمدی در ادامه سخنان خود در نشست شنبه‌های انقلاب،‌گفت:‌ البته متاسفانه برخی دولت‌هایی که پس از انقلاب تا به امروز بر سر کار بودند تلاش کردند کشور را بدون توجه به قدرت الهی و صرفا با نگاه مادی پیش ببرند و ما را به سمت پذیرش سلطه جهانی سوق دهند.

وی افزود: این سخن که بدون آمریکایی‌ها نمی‌توانید کاری کنید و اینکه آمریکا کدخداست و یا اینکه بمب اتم می‌تواند سیستم نظامی ما را نابود کند نتیجه برجامی است که به دست ما دادند و به دنبال آن خواسته‌های دیگری را هم می‌خواهند به ما تحمیل کنند و همه اینها شبیه قراردادها و تفاهماتی است که در زمان پهلوی اول و دوم منعقد شد اما به لطف خدا در رسیدن به اهداف شوم‌شان علیه ایران موفق نمی شوند.

این تحلیلگر مسائل سیاسی و بین‌المللی گفت: علت اصلی اینکه امروز جمهوری اسلامی ایران حرفی برای گفتن در دنیا دارد و به اذعان غربی‌ها کشوری دارای نفوذ است دو مؤلفه قدرت الهی و توده‌های مردم است که موجب شده امروز فراتر از یک قدرت منطقه‌ای و یک قدرت منحصر به فرد باشیم.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 44447

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر