دغدغه رسانه انقلاب بودن

در ستایش و تمجید از برادر پرویز سروری!

چه خوب هست که در حوزه رسانه ها همچنان افرادی داریم که در دهه شصت مانده و حاضر نیستند سنگرها را رها کنند و دل آشوبی این روزهایشان هم حفظ خاکریز و نبرد داوطلبانه در خط مقدم است.

در ستایش و تمجید از برادر پرویز سروری!

گیلان خبر: مهدی جهان تیغی: گرچه از سالهای گذشته توفیق همراهی هیات تحریریه جهان نیوز نصیب این حقیر شده بود ولی از زمان سردبیری در این رسانه انقلابی شناخت بیشتر افرادی همچون آقای سروری یکی از بهره های خوب و ماندگار برای ادامه زیست سیاسی  و فردی را برایم فرآهم کرد.

مهمترین ویژگی ایشان هم این بود که اصرار داشتند میان سلوک سیاسی، سلوک مدیریتی، سلوک رسانه‌ای شان با سلوک فردی روزمره شان تفاوتی نباشد. مساله ای که امروز بخشی از مریضی در سپهر سیاسی کشورمان است، که گاها سلوک فردی چهره‌های سیاسی با سلوک رسانه‌ای وسیاسی‌شان زمین تا آسمان فرق دارد. ضمن اینکه بماند حتی برخی چهره های ارزشی نیز نتوانسته اند تقوای فردی خود را در سلوک سیاسی و رسانه ای خود بسط داده و یا همراه کنند.

در همان جلسات اولیه شورای سیاست گذاری جهان نیوز که به عنوان سردبیر مشغول به فعالیت شدم، نکاتی از طرف ایشان و دیگر دوستان مطرح شد که چارچوب یک رسانه انقلابی را برایم روشن تر از قبل کرد. گزاره های که فکر می کنم برای همه کسانی که دغدغه رسانه انقلاب بودن را دارند، قابل استفاده باشد:

1: اولویت رسانه در تهیه گزارش، تحلیل، یادداشت، گفتگو و حتی عکس! اول دفاع و تقویت کلیت نظام و انقلاب، بسط و دفاع از گفتمان امامین انقلاب، در خدمت مردم بودن و  دوم دغدغه‌های دیگر!

2: رسانه انقلابی باید عصاره امید آفرینی به آینده، آینه دستاوردها، نقاط قوت، دلسوزی و ایثار و محافظت از انقلاب و مردم باشد نه خود بار، محل دغدغه و چالش‌های بی‌مورد، شبهه، تردید و سیانمایی در کشور

3: تراز رسانه انقلابی معلمی و هدایت کردن و به موقع فرقان شدن است نه مچ گیری. همچنانکه عقلانیت و آرمانگرایی و اخلاق در رسانه در کنار هم هستند و نه جدای از یکدیگر

4: حرفه‌ای‌گری رسانه در ذیل دفاع از انقلاب اصالت می‌یابد و گرنه تکنیک‌های رسانه‌ای فرع و ابزارند نه اصل.

5: رسانه بی‌تفاوت در برابر فساد اقتصادی و سیاسی صاحبان قدرت و ثروت رسانه انقلاب نیست بلکه رسانه طاغوت است!

6: دانستن حق مردم است ولی بالاتر از آن آگاهی دادن دلسوزانه، خیرخواهان، صادقانه، دروغ نگفتن، فریب ندادن و شفاف بودن با مردم بالاتر از آن است.

7: رعایت ادب و عدالت دربرابر همه واجب است و در برابر مخالفین سیاسی واجب تر!

8: از یک طرف هر فرد با هر گرایش سیاسی که حرف خوبی برای رفع مشکلات کشور و دفاع از انقلاب دارد باید رسانه انقلابی بلندگوی او باشد و از طرفی دیگر در برابر منحرفین داخلی و ضد انقلاب خارج نشین همواره باید صراحت انقلابی و نقادی شفاف داشت.

9: رعایت قانون، کمک به هر نهاد دولتی و باوجود سلیقه سیاسی کاملا متضاد! و هر مجموعه حاکمیتی دیگری برای تقویت نظام وظیفه و اولویت رسانه انقلابی است.

10: رسانه را برای آخرت خود بخواهیم نه دنیای خود و دیگران/ زمان کار در رسانه باوضو باشید!/ کار در رسانه باید به تقویت معنویت مان و ایمانمان کمک کند

و: ....
موارد بالا همیشه گفته شد و اگر در این ماه ها نسبت به این موارد کوتاهی شد قطعا به کوتاهی سردبیری مجموعه بر می گردد ولی باید گواهی داد که همیشه گوشزد شده است.

اما در چند سال مدیرمسئولی برادر بزرگترم پرویز سروری؛ پایگاه خبری و تحلیلی جهان نیوز همواره تلاش کرده که در صف دفاع از انقلاب و ولایت و مبارزه با فساد سیاسی و اقتصادی پیشتاز باشد. و این پیشتازی برای مجموعه جهان نیوز و البته شخص ایشان دارای هزینه های زیادی بوده که برخی قابل گفتن  است و برخی قابل گفتن نیست! ولی اصل این است که هرچه گذشته ذخیره شود برای آینده و نگفتنش به ثواب نزدیکتر...

جدای از مشکلات مالی همیشگی و گاها غم انگیر! وحضور تکراری و گاه هر هفته مدیر مسئول جهان نیوز در دادگاه مطبوعات، در ماه های گذشته همواره جناب سروری از هیات تحریریه گلایه هم داشتند! و البته هیچ وقت نتوانستیم گلایه ایشان را پاسخ درخور بدهیم...

ایشان همیشه به ما گلایه داشتند: درباره دفاع مقدس از جهان نیوز گلایه مند هستم، میزان و عمق پرداخت به جایگاه دفاع مقدس و شهدا  در این رسانه رضایت بخش نیست!

ضمن اینکه ایشان چند باری هم شفاها هیات تحریریه را به توبیخ خود نواخته اند... و همه این چند توبیخ هم به خاطر عدم رعایت انصاف و عدالت در برخی از کلمات به کار گرفته شده درباره مخالفین و رقبای سیاسی بود.

اما نکته دیگری که نیز به نظر قابل عرض می آید، فلسفه تغییر مدیر مسئول جهان نیوز است، ایشان در گفتگوی با خبرگزاری فارس، استعفای خود از مدیر مسئولی را در راستای جوانگرایی عنوان کرده اند. جوانگرایی در ظاهر شعار همه افراد و گروه های سیاسی است. اما فرق است بین گروه و فردی که می خواهد به بهانه جوانگرایی جوانان را در اطرف خود زیاد کند و با گروه و فردی که بخواهد جوانان را در جای و صحیح تر آنکه برجای! خود بنشاند.

در هر صورت چه خوب هست که در حوزه رسانه ها همچنان افرادی داریم که در دهه شصت مانده و حاضر نیستند سنگرها را رها کنند و دل آشوبی این روزهایشان هم حفظ خاکریز و نبرد داوطلبانه در خط مقدم  است.

و آخر آنکه گرچه ادامه حضور پرویز سروری در جهان نیوز همچنان مایه دل گرمی این مجموعه است، ولی برای نقش آفرینی ایشان در جایگاه مدیر مسئولی این رسانه ارزشی طی چندین سال، از طرف همه دوستان فعال انقلابی در رسانه ها به ایشان خسته نباشید می گویم؛ خدا قوت برادر سروری... حق یارتان.

منبع: جهان

 

کد مطلب: 45064

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر