ماجرای‌ دستخط ابداعی آیت‌الله ه‌مصباح در دوران‌ مبارزه

اخیرا تصویری توسط آقای جلالی، از نزدیکان آیت‌الله مصباح تحت عنوان خط ابداعی آیت‌الله مصباح در دوران مبارزه علیه رژیم پهلوی منتشر شد. این تصویر، برگی از یک دفترچه است که اَشکالی شبیه حروف الفبا روی آن نوشته شده است

ماجرای‌ دستخط ابداعی آیت‌الله ه‌مصباح در دوران‌ مبارزه

گیلان خبر: اخیرا تصویری توسط آقای جلالی، از نزدیکان آیت‌الله مصباح تحت عنوان خط ابداعی آیت‌الله مصباح در دوران مبارزه علیه رژیم پهلوی منتشر شد. این تصویر، برگی از یک دفترچه است که اَشکالی شبیه حروف الفبا روی آن نوشته شده است

پس از انتشار این تصویر، افرادی از جریان‌های مختلف در فضای مجازی زبان به طعنه و تمسخر گشودند که این‌ها جعلی است و دوستدارانشان برای آنکه خلاء عدم مبارزه آقای مصباح را پر کنند جعل و منتشر کرده‌اند و از این دست حرفها. اما ماجرای این دستخط چیست؟

همه مبارزین می‌دانند و در خاطراتشان هم گفته‌اند که آیت‌الله مصباح جزو حلقه ۱۱ نفره اولیه گروهی است که سال ۴۲ تشکیل و بعد‌ها به جامعه مدرسین حوزه علمیه قم مشهور می‌شوند. اساسنامه اولیه آن هم به دستخط آیت‌الله مصباح نوشته شده و پس از کشف آن در خانه آیت‌الله آذری قمی توسط ساواک، آیت‌الله مصباح طی چند روز دستخطش را کاملا عوض می‌کند. (رجوع کنید به خاطرات آیت‌الله مسعودی خمینی)

یکی از ابتکارات آیت‌الله مصباح، همین ماجرای ابداع دستخط است. این مساله سال‌ها قبل و بار‌ها در خاطرات و سخنان افراد مختلف از جمله خود آیت‌الله مصباح نقل شده و مساله‌ی تازه مطرح شده‌ای نیست.

مرحوم هاشمی رفسنجانی در گفتگویی در سال ۱۳۷۹ که روی سایت مرکز اسنادش هم قابل دسترسی است در اینباره می‌گوید: "یازده نفر بودیم. آیت‌الله خامنه‌ای و برادرشان، من، آیات؛ منتظری، مصباح، مشکینی، امینی، قدوسی، حائری تهرانی، ربانی شیرازی و آذری. اساسنامه داشتیم و زبانی هم آقای مصباح اختراع کرده بودند و تصمیمات و صورتجلسه‌ها را به صورت رمز می‌نوشتیم. "

ماجرای دستخط ابداعی آیت‌الله مصباح در دوران مبارزه

منبع: جهان

 

 

کد مطلب: 45239

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر