طهماسبی:

پذیرش FATF موجب شناسایی گلوگاه‌های اقتصادی ایران توسط دشمنان خواهد شد

دبیر سیاسی سازمان اسلامی دانشجویان ایران با بیان اینکه پیوستن به FATF در این مقطع زمانی بسیار خطرناک خواهد بود، گفت: پیوستن به معاهده آسیب‌های زیادی در پی خواهد داشت و موجب شناسایی گلوگاه‌های اقتصادی ایران خواهد شد.

پذیرش FATF موجب شناسایی گلوگاه‌های اقتصادی ایران توسط دشمنان خواهد شد

گیلان خبر: پرهام طهماسبی دبیر سیاسی سازمان اسلامی دانشجویان ایران دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به تهدید‌هایی که درباره FATF وجود دارد، گفت: پرواضح است که این اتهامات و تهدید‌ها نوعی باج‌خواهی برای هماهنگ شدن با سیاست‌های آمریکا و پرونده‌سازی علیه قوانین مالی ایران هستند تا تحریم‌های مالی وضع کرده و مبادلات بین ایران و بانک‌های مختلف در اروپا، آسیا و جا‌های دیگر را قطع کنند.

وی ادامه داد: گروه کاری اقدام مالی «FATF» از سال ۱۹۸۹ و زیر نظر گروه هفت کشور صنعتی (G۷) ایجاد شد. این گروه، به‌عنوان یک سیاستگذار پرنفوذ در حوزه مبارزه با پولشویی و مبارزه با تأمین مالی تروریسم، دستورالعمل ارائه می‌کند.

این فعال دانشجویی تاکید کرد: اگر FATF درباره مبارزه با پولشویی و شفافیت مالی جدی بود، این کار را با مواردی که بیخ گوش خودش جریان دارند، آغاز می‌کرد. آن‌ها موضوع تأمین مالی تروریسم را مطرح می‌کنند در حالیکه بزرگترین تأمین‌کننده مالی تروریسم در سوریه امروز ایالات متحده و اتحادیه اروپا است که از ۲۰۱۱ به تروریسم دامن زده‌اند.

وی ادامه داد:  اگر FATF جدیت داشت، کار را با مقابله با بزرگترین مشکلاتی که در این حوزه وجود دارد آغاز می‌کرد و بزرگترین مشکلات امروز در آمریکا و لندن قرار دارند.

 دبیر سیاسی سازمان اسلامی دانشجویان ایران  تاکید کرد: اخیراً روزنامه وال‌استریت‌ژورنال در گزارشی تصریح کرده « دولت‌های تروئیکای اروپا (فرانسه، انگلیس و آلمان) که ادعا می‌کنند در تلاش برای حفظ برجام بعد از خروج آمریکا از آن هستند تحقق این هدف را به اجرای قوانین FATF در ایران گره زده‌اند.» این نشان می دهد اتحادیه اروپا می‌خواهد از حکمرانی ترامپ تبعیت کند.

طهماسبی گفت: اگر ایران درخواست اتحادیه اروپا را رد کند و به FATF ملحق نشود خواهند گفت که ایران به توافق هسته‌ای پایبند نیست و سرانجام از آن خارج می‌شوند.این، نوعی تبعیت مخفیانه از ترامپ است و نه از توافق هسته‌ای.

وی تصریح کرد: پیوستن به FATF در این مقطع زمانی، تحت این شرایط و تحت چنین شرایط حاکمیتی بسیار خطرناک خواهد بود.

 دبیر سیاسی سازمان اسلامی دانشجویان ایران اظهار داشت: کارگروه اقدام مالی که خود را نهاد بین‌المللی برای مبارزه با پولشویی معرفی می‌کند چند هفته پیش از خارج کردن نام ایران از فهرست سیاه «کشور‌های پرخطر در زمینه پولشویی» خودداری کرد و به ایران تا ماه اکتبر برای اجرای اصلاحات مورد نیاز ضرب‌الاجل داد.

وی گفت: پیوستن به این کارگروه، آسیب‌های زیادی در پی خواهد داشت و ممکن است با توجه به تعریف دل‌خواهانه کشور‌های غربی از مفهوم «تروریسم»، پیوستن ایران به خودتحریمی گروه‌های مقاومت و یا حتی شناسایی گلوگاه‌های اقتصادی ایران برای اعمال تحریم‌های بیشتر علیه این کشور منجر شود.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 45302

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر