مقایسه سطح مدیریت در دو نامه؛

نامه محسن هاشمی به رهبری چه چیزی را آشکار می کند؟/ در شهرداری تهران چه خبر است؟

اگر دو نامه قالیباف و هاشمی را با هم مقایسه کنیم در یکی امید و انگیزه خدمت دیده می شود و در دیگری به وضوح ناامیدی و طلب کمک.

نامه محسن هاشمی به رهبری چه چیزی را آشکار می کند؟/ در شهرداری تهران چه خبر است؟

گیلان خبر: از زمانی که اصلاح طلبان سررشته امور در شهر تهران را به دست گرفتند، مشکلات زیادی در این کلانشهر بروز کرده که امروز منجر به نامه نگاری «محسن هاشمی» رئیس شورای شهر تهران به رهبر معظم انقلاب و درخواست کمک و یاری از ایشان شده است.

هاشمی در مورد درخواست خود از رهبر انقلاب در این نامه در اظهار داشت: «درخواست من این بود که 2 میلیارد دلار از مقام معظم رهبری از صندوق توسعه ملی بگیریم تا کمکی به تهران شود.»

رییس شورای شهر تهران ادامه داد: «منظورم این بود که پولی را برای کمک به حل ترافیک شهر تهران بگیریم چراکه شهرداری اکنون درگیر است و 52 هزار میلیارد بدهکار است. شهرداری حتی اوراق مشارکت خودش را هم نمی‌تواند بفروشد و این مسئله به یک معضل تبدیل شده است. این معضل را چه کسی می‌تواند حل کند؟ من باید این مساله را یا به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع دهم یا خدمت مقام معظم رهبری ببرم، راهی جز این ندارد.»

این درحالی بود که در دوره قبل که 12 سال به طول انجامید و «محمدباقر قالیباف» شهردار تهران بود و تحولات قابل توجه و ملموسی در پایتخت اتفاق افتاد دولتهایی که در این دوره زمانی در راس امور بودند هیچ کدام اقدام به کمک چندانی به شهرداری نکردند و شهرداری همواره نسبت به بدهی دولت به خود اظهار گلایه می کرد. اما هیچگاه این موضوع منجر به نامه نویسی به رهبر معظم انقلاب و گله گذاری در این خصوص نشد بلکه در نامه ای که قالیباف به ایشان نوشتند فضا کاملا فرق کرده و به جای کمک و یاری خواستن قول داده می شد که کارها با خدمت رسانی به خوبی انجام گیرد و از رهبر معظم انقلاب نسبت به اطمینان و اعتمادی که به مجموعه شهرداری در آن سالها وجود داشتند، قدردانی می شد.

در بخشی از نامه قالیباف به رهبر معظم انقلاب در سال 92 آمده است: « ابراز محبت و احساس رضایتی که در فرازهایی از فرمایشات شما در جلسه اخیر، نسبت به عملکرد و تائید مدیریت جهادی شهرداری و تاکید بر استمرار و ابتنا به آن در اداره امور شهر مرحمت فرمودید، بدون شک موجی از روحیه، انگیزه خدمت بیشتر و بهتر، نشاط و شادابی و نقطه عطف تحولی سازنده را در اینجانب و فرزندان خدوم شما در شهرداری به وجود آورد.»

اگر این دو نامه را با هم مقایسه کنیم در یکی امید و انگیزه خدمت دیده می شود و در دیگری ناامیدی و طلب کمک.

در همین رابطه اما وقتی اصلاح طلبان «محمد علی نجفی» را شهردار تهران کردند شهردار وقت تهران که چند ماهه مانند پست های قبلی کار را نیمه رها کرد، از بدهی های شهرداری تهران گلایه می کرد و به جای اینکه با دولت بر سر تسویه بدهی ها مذاکره کند این موضوع را ابزاری برای تخریب حریف سیاسی می‌دید. این درحالی بود که نجفی همواره مطرح می کرد که قصد سیاسی کاری ندارد.

این در شرایطی بود که همگان فکر می کردند با توجه به اینکه شهردار و شورای شهری روی کار آمده که با دولت از لحاظ سیاسی هم راستاست، امور بهتر در تهران ساماندهی شود. اما حال دیده می شود که کار به جایی رسیده که رئیس شورای شهر تهران برای ساماندهی ترافیک پایتخت اقدام به نامه نگاری به رهبری می کند و از ایشان طلب کمک مالی برای بهبود شرایط می نماید.

جالب اینجاست که اصلاح طلبان در این شرایط در حوزه های مختلف با مشکلات جدی روبرو هستند. شهردار اول که مانند سایر شغل‌هایی که داشت به بهانه بیماری پست خود را ترک گفت، همواره در بزنگاه های مدیریتی غایب بود. شهردار فعلی تهران نیز به دلیل اینکه مشمول قانون منع بکارگیری بازنشستگان می شود در آستانه برکناری قرار دارد.

محسن هاشمی در پاسخ به این سوال که آیا دریافت پول از صندوق توسعه ملی برای شهرداری تهران از مقام معظم رهبری مسبوق به سابقه بوده است یا خیر گفت: «خیر اما مسئله مترو تهران همیشه با نظر مقامات بالا پیشرفت کرده است. زمانی که بحث مترو شروع شد خود آیت الله هاشمی به میدان آمد. اولین ارز به متروی تهران توسط دولت ایشان داده شد. در دولت های هفتم و هشتم هم همواره از رئیس جمهور وقت ارز را تامین کردیم. احمدی نژاد به من ارز نداد ولی به آقای درویش بعد از من داد و یک بخشی از مترو پیشرفت کرد.»

با این حال با توجه به سابقه ای که رئیس شورای شهر مطرح می کند باید پرسید که چرا هاشمی از دولت که گفته می شود بدهکار شهرداری هم هست، درخواست کمک و یاری نکرده است؟

در این راستا دولتی که با شهرداری تهران همسو است بایستی بیشتر ازگذشته به اصلاح طلبان کمک می کرد تا مطلب به نامه نگاری به رهبر معظم انقلاب نکشد. از سوی دیگر اینکه «محمد علی افشانی» شهردار تهران این نامه را ننوشته و رئیس شورای شهر اقدام به چنین درخواستی کرده است هم جای سئوال است. به هر جهت شهردار تهران مسئول ساماندهی بخش ترافیکی است و باید به شورای شهر هم در این زمینه پاسخ دهد.

با این حال این دو نامه سطح مدیریت دو گروه مختلف را نشان می‌دهد. یکی از رهبر معظم انقلاب به سبب تقدیری که از مدیریت جهادی و روحیه‌ای که به مجموعه شهرداری داده شده، قدردانی می کند و دیگری به سبب تلنبار شدن مشکلات به جای دولت از رهبر معظم انقلاب استمداد و کمک می جوید.  

منبع: جهان

 

 

کد مطلب: 45317

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر