نعمتی در تشریح جلسه غیرعلنی امروز مجلس:

مشکلات فوری اقتصادی در جلسه سران قوا پیگیری می‌شود/استیضاح 4 وزیر مطرح است

سخنگوی هیات رئیسه مجلس گفت: در جلسه امروز عنوان شد که مسائل و مشکلات فوری و ویژه اقتصادی برای انجام هرچه سریعتر آنها در جلسه سران سه قوه پیگیری شود.

مشکلات فوری اقتصادی در جلسه سران قوا پیگیری می‌شود/استیضاح 4 وزیر مطرح است

گیلان خبر: بهروز نعمتی نماینده م ردم تهران و سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در حاشیه نشست علنی امروز (یکشنبه) خانه ملت در تشریح جلسه غیرعلنی پارلمان، اظهار داشت: طی مذاکراتی که امروز داشتیم مقرر شد کمیسیون‌های تخصصی بر روی موضوعات مختلف  اقتصادی فعال‌تر شوند. 

وی افزود: همچنین مقرر شد در کنار کمیسیون‌های تخصصی فراکسیون‌ها هم فعال شوند و هر کدام از نمایندگانی که مواردی را در این خصوص در نظر دارند حتما را ارائه کنند. 

سخنگوی هیات رئیسه مجلس ادامه داد: در جلسه امروز موارد خوبی مطرح شد و امیدواریم که نتایج آن هرچه سریعتر از کمیسیون‌ها خارج شود. 

نعمتی اضافه کرد: در این جلسه همچنین تعیین تکلیف شد تا همه کمیسیون‌های تخصصی مجلس با توجه به موضوعات خاصی که مطرح است به ویژه بحث بازار و ارز و موارد مشابه که گله‌مندی و نگرانی‌هایی را در میان مردم بوجود آورده است مطالب و نظرات خود را ارائه کنند تا بتوانیم کاری انجام دهیم. 

وی عنوان کرد: در این جلسه همچنین بحث شد که در جاهایی که لازم است به صورت فوری و ویژه کار انجام شود در جلسه سران سه قوه انتقال پیدا کند تا بتوانیم کار را زودتر پیش ببریم. 

نعمتی تصریح کرد: متأسفانه یکی از بحث‌هایی که داغ شده موضوع نرخ ارز است و گلایه‌مندی‌هایی که در خصوص بازار ارز وجود دارد و در این راستا قرار است بانک مرکزی اقدامات پنج‌گانه انجام دهد که فکر می‌کنم اقدامات اثربخشی باشد.

وی ادامه داد: این موضوع مطرح شد که تفکری در مجلس وجود دارد که دولت لوایح به مجلس تقدیم کند تا بر اساس لوایح دولت، مجلس تقسیم‌بندی‌های لازم را انجام دهد البته عده‌ای از دوستان نیز می‌گویند که با توجه به گرفتاری‌های دولت، طرح‌ها از طریق نمایندگان کمیسیون‌ها و فراکسیون‌ها مورد توجه قرار گیرد اما اعتقاد داریم که امروز پیشانی کار دولت است و همه ما باید با تفاهم و وفاق کارها را پیش بریم.

نعمتی در خصوص بحث استیضاح‌ برخی وزرا گفت: هیئت رئیسه مجلس باید خواسته‌های نمایندگان را تمکین کند و همیشه هم روال اینگونه بوده و هیئت رئیسه جلوی هیچ استیضاحی را نگرفته است. در هر صورت بحث استیضاح وزرای جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت، نیرو و راه و شهرسازی مطرح شده که از هیئت رئیسه به کمیسیون‌های تخصصی ارجاع داده شده و اکنون در دستور کار کمیسیون‌های تخصصی مجلس است.

وی همچنین عنوان کرد که بنابراین استیضاح 4 وزر تاکنون به هیأت رئیسه رسیده و ما آنها را  به کمیسیون های تخصصی ارجاع داده ایم.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در خصوص وضعیت اقتصادی گفت: گلایه‌مندی‌ها در خصوص مباحث اقتصادی وجود دارد و کمیسیون‌های تخصصی مجلس در این رابطه کارها را پیگیری می‌کنند اما به نظر می‌رسد نمایندگان مجلس، دولت و مردم باید با آرامش و طمأنینه بیشتر موضوعات را دنبال کنیم. به نظر بنده برخی از خریدها با شتاب از سوی مردم انجام می‌شود که این موضوعات به التهابات بازار می افزاید اما آنچه که مسلم است قوه قضائیه و سازمان تعزیرات مصر بر برخورد با گرانفروشی ها هستند.

وی در خصوص ارائه یارانه کالاهای اساسی به مردم افزود: در حال حاضر در این رابطه چند طرح در مجلس و دولت مطرح است، اما در کل مردم بدانند برای تأمین کالاهای اساسی هیچ نگرانی و دغدغه‌ای وجود ندارد و به اندازه کافی ذخیره‌سازی انجام شده است اما بحث دوم این است که در این فضا چند کار پیشنهاد شده است که می‌توان به خدمات‌دهی به دهک‌های آسیب‌پذیر اشاره کرد که دولت پیگیر موضوع مذکور است و چند بسته حمایتی در نظر گرفته شده و قرار است از طریق رئیس سازمان برنامه و بودجه پیگیری‌های لازم انجام شود هر چند که باید مجوز انجام این مهم از مجلس گرفته شود.

نعمتی گفت: بحث ارائه کارت‌های الکترونیک برای خانوارها با یک سقف مشخص تا بحث برابری با ارز 4200 برای تأمین کالا لحاظ شود نیز مطرح شده هر چند که سقف ارزشی برای کارت‌ها مشخص نشده است. در کل درباره این موضوعات نتیجه‌گیری نهایی صورت نگرفته اما به دولت پیشنهاد می‌شود بسته‌های حمایتی پیشنهادی خود را برای تصمیم‌گیری به مجلس ارائه کند تا در خصوص تخصیص منابع تصمیم‌گیری شود.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در سنوات مختلف معمولا در خصوص افزایش حقوق در بودجه تصمیم‌گیری می‌شود اما عده‌ای از نمایندگان این موضوع را پیگیری می‌کنند که افزایش حقوق برای کارکنان انجام شود اما تاکنون در خصوص افزایش حقوق کارکنان بحث روی کاغذ مطرح نشده است.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 45366

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر