دولت روحانی نباید شاگرد خوب کلاس مقابل آمریکا باشد

در صورتی که دولت دوباره بخواهد شاگرد خوب کلاس باشد و الزامات FATF را اجرایی کند و حتی جلوتر از الزامات FATF مانند گذشته اقدام کند، ممکن است دلالان در شرایط فعلی دلار مردم را بخرند و در آینده مجدداً شاهد افزایش قیمت دلار باشیم.

دولت روحانی نباید شاگرد خوب کلاس مقابل آمریکا باشد

گیلان خبر: عضو کمیسیون حقوقی مجلس عامل افزایش نرخ دلار در ماه‌های گذشته را اجرای الزامات FATF خواند و گفت: با مصوبه جدید شورای هماهنگی قوا، واردات ارز به کشور آزاد شد.

محمد دهقان نایب رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس در حاشیه جلسه علنی سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران، در خصوص نوسانات اخیر بازار ارز اظهار داشت: آنچه موجب افزایش قیمت دلار طی سال جاری شد، اجرای الزامات گروه ویژه اقدام مالی (FATF) توسط برخی دولتمردان ما بود که می‌خواستند در اجرای برخی قوانین تبعیض‌آمیز بین‌المللی شاگرد خوب کلاس باشند. به همین دلیل به طور کامل شروط FATF را در شرایط تحریم که امریکایی‌ها از همه سو ایران را تحت فشار قرار داده بودند، اجرایی کردند.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت: طرف غربی به دنبال این بود که تمام اطلاعات اقتصادی ایران را در اختیار داشته باشد و هیچ اقدامی خارج از چارچوب‌های رسمی برای جابه‌جایی منابع ارزی توسط ایران انجام نشود، این امر موجب شد عرضه دلار به بازار کم شود. همزمان با افزایش تقاضا، قیمت دلار به شدت افزایش یافت.

وی خاطرنشان کرد: از روز شنبه هفته جاری مقرراتی در شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوا به تصویب رسید که امکان واردات دلار به داخل کشور فراهم شود و ایرانیانی که خارج از کشور تمایل دارند دلار و ارز به ایران وارد کنند، بدون محدودیت و موانع بتوانند این کار را انجام دهند.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس افزود: بانک مرکزی نیز مقدار کمی ارز به بازار تزریق کرد. این دو عامل فضای روانی در کشور ایجاد کرد و ده‌ها میلیارد دلار ارز خانگی کم کم به بازار وارد شد. دهقان گفت: دلار‌های خانگی وارد بازار شد و به شدت قیمت دلار کاهش یافت. در صورتی که اجرای این سیاست ادامه یابد، روند کاهشی نرخ دلار تا زیر ۱۰هزار تومان ادامه خواهد یافت و تثبیت می‌شود.

وی تصریح کرد:، اما در صورتی که دولت دوباره بخواهد شاگرد خوب کلاس باشد و الزامات FATF را اجرایی کند و حتی جلوتر از الزامات FATF مانند گذشته اقدام کند، ممکن است دلالان در شرایط فعلی دلار مردم را بخرند و در آینده مجدداً شاهد افزایش قیمت دلار باشیم.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ادامه داد: دولت باید از این تجربیات استفاده کند و نباید شاگرد خوب کلاس در برابر امریکا و غرب باشد. در عین حال که با دنیا همکاری می‌کنیم، در خصوص منافع و مصالح اقتصادی‌مان نباید همه اطلاعات را در اختیار بیگانگان قرار دهیم.

منبع: جهان

 

 

کد مطلب: 45441

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر