پس از ارسال لوایح مرتبط با FATF به مجمع تشخیص مصلحت

22نماینده مجلس به «اقدام غیرقانونی لاریجانی» اعتراض کردند

22نماینده مجلس به اقدام غیرقانونی علی لاریجانی دراصرار و ارجاع مصوبات مجلس به مجمع بدون اخذ رای نمایندگان اعتراض کردند.

22نماینده مجلس به «اقدام غیرقانونی لاریجانی» اعتراض کردند

گیلان خبر: جمعی از نمایندگان مجلس در نامه‌ای به رئیس و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، نسبت به اقدام رئیس مجلس در ارسال دو لایحه مرتبط با FATF به مجمع، اعتراض کردند.

متن نامه نمایندگان مجلس به این شرح است:

ریاست و اعضای محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام

با سلام و عرض تسلیت به مناسبت ایام اربعین سید و سالار شهیدان، حضرت ابا عبدالله الحسین علیه السلام؛

به عرض می رساند اقدام اخیر ریاست مجلس شورای اسلامی در ارسال لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی و لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی (موسوم به پالرمو)، مغایر اصل 112 قانون اساسی، ماده 202 قانون آئین‌نامه داخلی مجلس و نیز ماده 25 آئین‌نامه داخلی مجمع تشخیص مصلحت نظام بوده و بدعتی است که ضمن لطمه به اعتبار مجلس شورای اسلامی تصمیمات فردی را جایگزین تصمیمات جمعی نمایندگان ملت می کند.

بر اساس اصل 112 قانون اساسی و ماده 202 قانون آئین‌نامه داخلی مجلس، پس از آنکه شورای نگهبان اصلاحات به عمل آمده در مصوبه مجلس را رافع ایرادات این شورا تشخیص ندهد، مصوبه باید مجدداً در کمیسیون مربوطه و نیز صحن علنی مجلس طرح گردد و در صورتی که نمایندگان مجلس بر مصوبه خود از باب مصلحت اصرار نمایند موضوع جهت تعیین تکلیف به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال می گردد.

بنابراین رئیس مجلس نمی تواند برخلاف قانون و به نیابت از کمیسیون ذیربط و صحن علنی مجلس به تنهایی بر مصوبه قبلی مجلس اصرار نماید.

علاوه بر آن ریاست مجلس در نامه ارسالی خود به مجمع، به مصوبه مورخ سوم مهر ۱۳۹۷ مجلس استناد کرده‌است که اولاً این مصوبه، در راستای اِعمال اصلاحات مورد نظر شورای نگهبان نه اصرار جهت ارجاع به مجمع تشخیص بوده است، ثانیاً تاریخ آن مقدم بر اظهارنظر مورخ ۱۸ مهر ۱۳۹۷ شورای نگهبان می‌باشد و علی‌الاصولنمی‌تواند تأمین‌کننده تشریفات قانونیِ ارسال به مجمع به حساب آید.

بنابراین با توجه به غیرقانونی بودن بررسی لوایح مذکور در مجمع تشخیص مصلحت نظام، خواستار برگرداندن لوایح مذکور به مجلس جهت طی تشریفات قانونی لازم بوده و از اعضای محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام ،پایبندی بیشتر به قانون و ایستادگی در برابر اقدامات غیرقانونی را انتظار داریم.

اسامی امضاکنندگان نامه به رئیس و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام در اعتراض به اقدام غیرقانونی علی لاریجانی به این شرح است:

1. محمد دهقان

2. احمد امیرآبادی فراهانی

3. اکبر رنجبرزاده

4. عبدالرضا مصری

5. محمدمهدی زاهدی

6. یحیی کمالی‌پور

7. علیرضا سلیمی

8. ضیاءالدین اعزازی ملکی

9. سیدجواد حسینی کیا

10. سهراب گیلانی

11. احد آزادی خواه

12. حسن بهرام نیا

13. سیدجواد سادات نژاد

14. نادر قاضی پور

15. محمدرضا ملکشاهی راد

16. محمد رضا صباغیان

17. نصرالله پژمان فر

18. سید محمد جواد ابطحی.

19. جبار کوچکی نژاد

20. عباس گودرزی

21. سید صادق طباطبایی نژاد

22. حمیدرضا حاج بابایی

گفتنی است تعداد امضاها در حال افزایش است. 

محمد دهقان عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی در این باره به فارس گفت: اقدام آقای لاریجانی در فرستادن ۲ لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی و الحاق به کنوانسیون پالرمو با اصل 112 قانون اساسی، ماده 202 قانون آئین‌نامه داخلی مجلس و نیز ماده 25 آئین‌نامه داخلی مجمع تشخیص مصلحت نظام مغایرت دارد.

نماینده مردم طرقبه و چناران تصریح کرد: این کار، یک بدعت است و تصمیمات فردی را جایگزین تصمیمات جمعی وکلای ملت در مجلس کرده است.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 45759

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر