به بهانه حضور چند نماینده در یک باشگاه فوتبال در برزیل؛

سفرهای خارجی نمایندگان مجلس با چه توجیه اقتصادی انجام می‌شود؟+ تصاویر

نمایندگان مجلس دهم سفرهای خارجی مختلفی را انجام داده‌اند، اغلب با انتشار تصاویر تفریحات این نمایندگان در خلال ماموریت کاری‌شان این سئوال به وجود می آید که این سفرها با چه دستاوردی و توجیه اقتصادی انجام می شود؟

سفرهای خارجی نمایندگان مجلس با چه توجیه اقتصادی انجام می‌شود؟+ تصاویر

گیلان خبر: سفرهای خارجی نمایندگان مجلس دهم همواره حاشیه ساز بوده است. چندی پیش بود که تصاویر برخی از نمایندگان مجلس در لباس یک تیم باشگاهی برزیلی منتشر شد. 

سئوالی که در این لحظه در ذهن اکثر کسانی که این تصاویر را مشاهده کردند این بود که این سفر با چه ضرورت و همچنین چه دستاوردی انجام شده است؟
 


پیشتر در سال گذشته نیز همین موضوع مطرح شد. مهرماه سال 96 نمایندگان لیست امید در قالب کمیسیون فرهنگی به پرتغال و سپس فرانسه سفر کردند. با انتشار عکس‌های این نمایندگان در موزه لوور پاریس بود که موج انتقادات کاربران شبکه‌های اجتماعی نسبت به اروپاگردی اعضای فراکسیون امید آغاز شد. کاربران اغلب سئوال می‌کردند که با این شرایط کشور این نمایندگان در موزه لوور چه می‌کنند؟

در همین رابطه، روزنامه اصلاح‌طلب آفتاب یزد در مطلبی با عنوان «چرا رفتیم فرانسه» سعی کرد در برابر انتقادات خودی نشان دهد اما در آخر با بیان اینکه « آفتاب یزد آمادگی دارد تا در روزهای آتی دست‌آوردها و نتایج واقعی و ملموس این سفرها را منعکس کند.» نتوانست در توجیه تور اروپاگردی نمایندگان فراکسیون امید راه به جایی ببرد.

اما نمایندگان پاسخی به سئوال این روزنامه اصلاح طلب ندادند و تا به امروز مشخص نشد که تور اروپایی نمایندگان امید چه دستاوردهایی در بر داشته است. 

هنوز تکلیف دستاوردهای سفر کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی به قاره سبز و حضور در کشورهای پرتغال و فرانسه و مراکز تفریح این کشورها که خود به عنوان یک تور گردشگری محسوب می‌شود، مشخص نشد بود که مردم شاهد حضور برخی از اعضای مجلس در کشورهای خارجی دیگر نظری روسیه بودند.

در مهرماه سال گذشته علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی به منظور حضور و سخنرانی در صد و سی و هفتمین اجلاس اتحادیه بین‌المجالس پنج شنبه - ۲۰مهرماه- عازم سن پترزبورگ روسیه که به دنبال آن هیئت همراهی از نمایندگان مجلس نیز در این کشور حضور یافتند.

در این سفر کاظم جلالی، یوناتن بت کلیا، مصطفی کواکبیان، اسماعیلی، اسدالله عباسی، مهدی فرشادان، کوروش کرم‌پور و خانم سیده فاطمه حسینی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، لاریجانی را در این سفر همراهی و به عنوان اعضای هیأت پارلمانی در مجمع عمومی و کمیته‌های فرعی اجلاس اتحادیه بین المجالس شرکت کردند.
 

اینکه این افراد با چه کار ویژه ای همراه با رئیس مجلس به روسیه رفته‌ بودند سؤالی است که به آن پاسخی داده نشد، به عنوان مثال «فاطمه حسینی» دختر صفدر حسینی، در این سفر حضور داشت که معلوم نبود وی با چه ماموریتی این هیئت را همراهی می‌کرد.

این سفرها حتی موجب انتقاد خود نمایندگان هم شده است. «حسینعلی حاجی‌دلیگانی»، نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به سفر 3 تن از نمایندگان به برزیل،گفت: «اگر سفرهای نمایندگان و گروه‌های دوستی پارلمانی، هدفمند و برای مردم و کشور نتیجه‌ای در برداشته باشد و برای پیگیری خواسته‌ای انجام شود، می‌تواند قابل توجیه باشد.»

وی ادامه داد: «اینکه برخی از نمایندگان به کشوری سفر کنند، نتیجه چندانی هم در برنداشته باشد و در عمل بیشتر حالت گردشگری داشته باشد، اقدام درستی نیست. این سفر‌ها باید دستاورد محسوسی برای مردم داشته باشد. بنابراین ما خواستار این هستیم که هر سفری که گروه‌های دوستی پارلمانی انجام می‌دهند در پایان به نمایندگان گزارشی دهند که چه نتیجه‌ای از این سفر برای مردم و کشور حاصل شده است.»
 

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تاکید کرد: «بعضا دیده شده بهترین نوع بلیط هواپیما، هتل و غذا از سوی این گروه‌ها انتخاب و سفارش داده شده است  که چنین مخارجی هزینه سفرها را چندین برابر می‌کند. در نتیجه در شرایطی که وضعیت اقتصادی جامعه چندان مناسب نیست و بسیاری از مردم زیر خط فقر هستند، هزینه‌های میلیونی توجیهی ندارد.»

جالب اینجاست که تصاویری از نمایندگان منتشر می شود که آنها را در حال تفریح نشان می‌دهد. مانند عکسی از بهارستانی ها در موزه لوور  و عکسی که اخیرا نشان می دهد که نمایندگان در یک باشگاه فوتبال برزیلی حضور یافتند و با لباس این تیم عکس می گیرند. این عکس ها این سئوال را به وجود می آورد که نمایندگان برای چه کاری به سفرهای خارجی می روند و از سوی دیگر حضور نمایندگان در این مکان ها چه ارتباطی به سفر و وظیفه کاری آنان دارد. البته شاید موضوع تفریح نمایندگان در خلال ماموریت کاری‌شان  معمولی باشد. اما بیشتر باید پرسید که در کنار این تفریحات دستاوردهای این سفرها چه بوده است؟ 
 

با این حال رسانه ها هنوز منتظرند تا ببیند که دستاوردهای سفرهای مختلف نمایندگان به کشورهای خارجی چیست؟ آخرین موضوع همین سفر به برزیل بود که به نظر می رسد که برای تنویر افکار عمومی، مجلس شورای اسلامی باید شفاف سازی لازم را صورت دهد.

منبع: جهان

 

کد مطلب: 45779

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر