در پی فراخوان رهبر انقلاب صورت گرفت

اعلام آمادگی جامعه اسلامی مدیران به تدوین الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

جامعه اسلامی مدیران ایران طی بیانیه‌ای به فراخوان رهبری برای تدوین الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت لبیک گفت.

اعلام آمادگی جامعه اسلامی مدیران به تدوین الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

گیلان خبر: جامعه اسلامی مدیران ایران طی بیانیه‌ای به فراخوان رهبری برای تدوین الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت اعلام آمادگی کرد. 

در این بیانیه آمده است: با گذشت نزدیک به چهل سال از انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، نظام جمهوری اسلامی در گذر زمان با چالش ها و فراز و نشیب های گسترده همراه بوده و در این اثنا تجربیات گرانسنگ و ارزشمندی را بدست اورده است. این تجربیات می تواند چراغ راه روشنی برای مدیریت هر چه بهتر جامعه باشد و می توان با استفاده از آن در کشور توسعه ایجاد کرد. هر چند اکنون با استفاده از شاخص های متعدد، پیشرفت حاصل شده در ایران اسلامی را در مقایسه با گذشته می توان نشان داد اما بعلت نبود یک الگوی مشخص برای پیشرفت، مسلما نمی توان از عملکرد صورت گرفته ارزیابی دقیقی ارائه کرد. مدیران کشور در طول حیات جمهوری اسلامی به خوبی دریافته اند که ایران پیشرفته دست یافتنی است به شرط آنکه دقیق، هدفمند و جهادی اقدام کرد.

در این بیانیه خاطر نشان شد: پیشرفت های متعدد ایران در توسعه علم و فناوری، توسعه انسانی، صنایع نظامی و اقتصاد همه نشان از ظرفیت های کم نظیر ایران از لحاظ منابع انسانی، ژئوپلتیکی و ذخایر طبیعی دارد که می تواند با الگو سازی صحیح ایران را به یکی از پیشرفته ترین کشورهای دنیا تبدیل کرد. لذا اسناد بالادستی در کشورهایی همچون ایران که از ظرفیت های لازم برخوردار هستند بسیار مهم است چرا که مسیر حرکت جامعه را ترسیم می کند. سند چشم انداز 1404 با وجود نقاط ضعف و قدرتی که دارد در مجموع نقش مهمی در بهبود سطح مدیریت کشور ایفا کرده است. به نظر می رسد که عزمی ملی شکل گرفته، که با استفاده از تجربیات گذشته سندی بالادستی فراتر از سند چشم انداز ایران 1404، تحت عنوان الگو یا همان نقشه راهی جامع برای توسعه و پیشرفت کشور تهیه گردد. خوشبختانه مدیران ارشد نظام و علی الخصوص رهبری معظم نگاه ظریف و درستی به اسناد بالادستی داشته اند و فراخوان اخیر ایشان برای تدوین الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت نیز در همین چهارچوب بسیار مهم و راهگشا ارزیابی می شود.

همچنین در این بیانیه آمده است: در واقع الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت گزینشی از پیشرفت است که منطبق بر فرهنگ کشور باشد. بدین معنا که جمهوری اسلامی پیشرفتی را مورد قبول می داند که همراستا با هویت آن باشد. با بررسی دقیق این الگو، به درستی مشاهده می شود که دغدغه حفظ ارزش های موجود در کشور یکی از ارکان اصلی آن است. و در حقیقت این سند را می توان وجه تمایز تمایل به پیشرفت در جهان و ایران دانست. در شرایطی که بسیاری از کشورها در مسیر جهانی سازی به جنگ با هویت خود روی آورده اند تدوین چنین سندی نه تنها راه گشای مشکلات فعلی جامعه ایران خواهد شد بلکه تبدیل به الگویی جهانی برای حفظ ارزش ها و هویت ها در جهان، در کنار تمایل به توسعه و پیشرفت خواهد بود.

طی این بیانیه تاکید شد: اهمیت علوم انسانی در مسیر الگوسازی جامعه بدون شک غیرقابل چشم پوشی است. مختصات انسان مسلمان با هویت ایرانی و شناخت آن برای ترسیم اهداف در بخش های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی امری ضروریست. بخشی از فراخوان صورت گرفته برای تدوین این الگو نیز ناظر بر همین مساله است. از آنجا که بسیاری از علوم شناختی ریشه در تجربیات دارد لذا مدیران گذشته و فعلی جامعه را می توان پیش قراول لبیک گفتن به فراخوان رهبری دانست. مدیرانی که با تجربیات اندوخته در طول دوره مدیریت خود بیشترین شناخت را از ظرفیت ها و مشکلات کشور دارند و البته ارتباط تناتنگی با جامعه داشته اند.جامعه اسلامی مدیران ایران در همین راستا با استقبال از فراخوان صورت گرفته برای تدوین سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت آمادگی خود را برای همکاری در این زمینه اعلام می دارد و از همه ظرفیت خود برای کمک به انجام این اقدام موثر استفاده خواهد نمود.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 45791

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر