نگاهی به تحرکات یک صاحب منصب قدیمی

چهره پشت‌پرده حاشیه‌سازی میان آیت الله شبیری و یزدی کیست؟

حلقه تندرو اصلاحات معتقد است که باید فردی در هرم اصلاحات نقش آفرینی کند که برخلاف محمدرضا عارف نخواهد هم بخش های از حاکمیت را همراه خود داشته باشد و هم رهبری جریان اصلاحات را و همچنین همانند خاتمی دارای محدویت و ایضا دارای شجاعت شخصی بیشتری باشد. از نظر این جریان تندرو، فرد سومی باید رهبری جریان اصلاحات را به عهده بگیرد.

چهره پشت‌پرده حاشیه‌سازی میان آیت الله شبیری و یزدی کیست؟

گیلان خبر: پس از دور شدن از هیاهو رسانه ای چند روز گذشته درباره دو تن از بزرگان حوزه علمیه قم، اینک فرصت خوبی است که لایه برداری های از این ماجرا صورت بگیرد. زیرا مجموعه حواشی اخیر فی مابین حضرت آیت الله شبیری زنجانی و آیت الله یزدی یک چهره پشت پرده دارد. اگر کمی با دقت بیشتری به مجموع اتفاقات و به خصوص آن قسمت های که نقطه عطف ماجرا یا شتاب دهند حواشی آن شده، بنگریم؛ به خوبی متوجه برنامه ریزی هدفمند و اجرای طراحی های به موقع آن خواهید شد.

در اینباره بخوانید:
یک: از چندی قبل برخی چهره های تندرو همانند سعید حجاریان و تاج زاده در محافل اصلاح طلبی بحث اینکه شرایط خاتمی بگونه ای است که نمی تواند همه مطالبات جریان اصلاحات را دنبال کند، مطرح و برخی از این چهره ها رسما نیز از لزوم طراحی تشکیلاتی در هرم اصلاحات با هدف خارج شدن جریان اصلاحات از تک محوری – بخوانید محدود شدن و محدود کردن خاتمی- سخن گفتند و نوشته منتشر کردند.

دو: این حلقه تندرو اصلاحات معتقد است که باید فردی در هرم اصلاحات نقش آفرینی کند که برخلاف محمدرضا عارف نخواهد هم بخش های از حاکمیت را همراه خود داشته باشد و هم رهبری جریان اصلاحات را و همچنین همانند خاتمی دارای محدویت و ایضا دارای شجاعت شخصی بیشتری باشد. از نظر این جریان تندرو، فرد سومی باید رهبری جریان اصلاحات را به عهده بگیرد که بتواند در شرایط فعلی با صراحت بیشتری خواسته های اصلاحات را بیان و همچنین برای حمله به برخی ارکان و سوژه های طراحی شده جسارت بیشتری داشته باشد. قلب تحلیل این حلقه تندرو این است که سرمایه جریان اصلاحات در شرایط فعلی رو به اضمحلال است و تنها راه باقیمانده، تند کردن جریان اصلاحات به خصوص در حوزه سیاسی و فرهنگی است. اما لازم به ذکر است که در این طراحی گرچه نقش نمادین خاتمی همچنان حفظ می شود ولی عملا اصلاحات صاحب قائم مقامی تند و تیز خواهد شد!

سه: آنچه از مجموع فعالیت جریان تندرو می توان برداشت کرد، این است که شخصیت مذکور، کسی جز عبدالله نوری وزیر محلوم الحال دولت اصلاحات نیست. چهره ای که خود نیز تمایل زیادی به انجام این خواسته دارد و در تمام این سال ها تفاوت روش و منش سیاسی خود با چهره های همانند عارف را نشان داده است. ضمن اینکه با برگزاری جلسات مستمر سیاسی با حلقه تندرو مرکزی اصلاحات، این ایده را پیشتر مطرح کرده است.

چهار: با این مقدمه یکبار دیگر در حوادث اخیر نقش و اقدامات عبدالله نوری را بازخوانی کنید. اساسا همه میمهانی حاشیه ساز برای حضرت آیت الله شبیری زنجانی با طراحی عبدالله نوری صورت گرفته است. اوست که اینک بر اساس برخی خبرها، مشخص شده دیگران را ناخواسته دعوت کرده و بعد عکس و خبر و حواشی میمهانی از درون خانه اودر اختیار عوامل رسانه ای اصلاحات قرار گرفته شده است. بنابراین در تمام این مدت مرد اصلی  نقش آفرین و کانال موج آفرینی در حوادث مذکور شخص عبدلله نوری است. جدای از اینکه خبر و عکس میهمانی عبدالله نوری چگونه و با اجازه صاحبخانه چگونه منتشر شده، اساسا این عبدالله نوری بود که فرمان آتش حمله کم سابقه – بخوانید بسیار بی ادبانه- به آیت الله یزدی را با نوشته خود صادر کرد و پس از او دیگر دوستان هم حزبی نیز بعد از این خط شکنی! ردیف شدند. این در حالیست که پس از نوشته عبدالله نوری عملا دو قطبی کاذب نیز شکل پشت پرده خود را نشان داد. دو قطبی شبیری- یزدی، مرجعیت- جامعه مدرسین، اخلاق-تندروی، دفاع از مرجعیت- دفاع از انقلاب، و... و تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل.

پنج: اما عبدالله نوری برای رسیدن به لیدری اصلاحات – بخوانید به استخدام خود درآوردن این جریان- راه غیرممکنی را در پیش دارد).در نوشته ای دیگری به آن مفصل تر خواهم پرداخت؛ ان شاالله( اما علی الحساب می توان یادآوری کرد که تاکنون کسی نتوانسته با به بازی گرفتن جایگاه مرجعیت و تفرقه و دو قطبی سازی حوزه عاقبت بخیر بشود تا چه رسد به نان و نوایی.

منبع: جهان

کد مطلب: 46066

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر