لاهوتی:

بی‌نظمی و بی‌ثباتی در بازار قابل قبول نیست/ سازمان تعزیرات افراط و تفریط نکند

عضو کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه بی‌نظمی و بی‌ثباتی در بازار قابل قبول نیست، گفت: سازمان تعزیرات در برخوردها افراط و تفریط نکند.

بی‌نظمی و بی‌ثباتی در بازار قابل قبول نیست/ سازمان تعزیرات افراط و تفریط نکند

گیلان خبر: مهرداد لاهوتی نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی با اشاره به افزایش قیمت کالاها در بازار گفت: سؤال اینجاست که سازمان تعزیرات برای چیست؟ سازمان تعزیرات باید یک انضباطی را در بازار حاکم کند. ما در برخوردها توسط سازمان تعزیرات شاهد برخی افراط و تفریط‌ها هستیم و نه آن افراط‌ها و بگیر و ببندهای بیش از حد درست و نه اینکه رها کردن بازار به حال خود که امروز شاهدش هستیم. 

وی افزود: یکی از مشکلات ما امروز در بازار این است که در هیچ‌یک از فروشگاه‌ها نرخی روی کالاها ثبت نشده و شاهد هستیم که به خاطر ایجاد یک جو روانی، قیمت‌ها بالا و پایین می‌رود و با بالا رفتن قیمت دلار، خیلی از کالاها که حتی هیچ وابستگی به دلار ندارد قیمت‌شان افزایش پیدا می‌کند. از سوی دیگر، اگر هم به قیمت دلار وابستگی داشته باشد، کالایی که مدتی قبل و در زمان ارزان بودن قیمت ارز خریداری شده، بهایش افزایش پیدا می‌کند. 

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس اظهار داشت: گام اول در ایجاد ثبات در بازار، نرخ‌گذاری کالاها توسط فروشندگان است که اصناف با کمک اتحادیه‌های خود باید این کار را انجام دهند و سازمان تعزیرات باید فروشندگان را مکلف کند تا کالاهای خود را نرخ‌گذاری کنند. 

لاهوتی خاطرنشان کرد: وقتی نرخ کالایی روی آن ثبت نشده باشد، زمانی که یک خریدار به مشتری مراجعه می‌کند، فروشنده یک قیمتی را می‌گوید و وقتی بازرسین دستگاه نظارتی مراجعه می‌کنند یک قیمت دیگری را برای آن کالا عنوان می‌کنند و لذا باید قیمت روی کالاها توسط فروشندگان مشخص شود و سازمان تعزیرات باید آنها را مکلف به این کار کند و اگر اینکار انجام نشود، فروشنده هر روز کالای خود را با توجه به جو روانی در جامعه، کالای خود را به قیمت متفاوتی ارائه می‌کند. 

وی ادامه داد: ما در بازار شاهد هستیم که به عنوان مثال قیمت سیب و یا میوه‌های دیگر که هیچ ربطی به قیمت دلار ندارد، روز قبل مثلا یک‌هزار و ۵۰۰ تومان بوده و فردای آن روز به خاطر ایجاد یک جو روانی، قیمتش یکباره و بدون هیچ دلیل دیگری افزایش پیدا می‌کند. 

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس اظهار داشت: درست است که ما در بحث تحریم‌ها با مشکلاتی مواجه شده‌ایم، اما این بی‌نظمی و بی‌ثباتی‌ها در بازار چیزی فراتر از این مشکلات است و نمی‌توان گفت که فقط تحریم‌ها این مشکلات را به وجود آورده. 

لاهوتی با اشاره به نوسانات قیمت ارز در بازار خاطرنشان کرد: این نوسانات نشان می‌دهد که عده‌ای ذینفع بازار ارز را مدیریت را می‌کنند و این نوسانات بر اثر اقدامات آنها صورت می‌گیرد و در روزی که می‌خواهند ارز خود را در بازار عرضه کنند قیمت‌ها را بالا می‌برند و روزی که می‌خواهند ارز بخرند قیمت‌ها را کاهش می‌دهند.

وی افزود: دولت در زمان افزایش نوسانات قیمت ارز عنوان کرد که هر کس نیاز داشته باشد ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی دراختیارش قرار می‌دهد و اگر خزانه‌داری آمریکا هم باشد نمی‌تواند این ارز را تأمین کند، به عنوان مثال ارز در اختیار دانشجویانی قرار می‌گرفت که در دانشگاه‌های سطح پایین رشته‌هایی را می‌خواندند که دانشجویان فارغ‌التحصیل آن رشته در داخل کشور بیکار بودند. لازم است اگر هم می‌خواهد ارزی دراختیار دانشجویان خارج از کشور قرار بگیرد، در رشته‌های مورد نیاز برای کشور باشد و در اینجا باید وزارت علوم به موضوع ورود پیدا کند. 

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه بیش از ۷۰ درصد افزایش قیمت‌ها در کشور بر اثر جو روانی است، اظهار داشت:‌ به عنوان مثال اگر امروز در کشور گفته شود ما به FATF پیوستیم، با وجود اینکه به فرض پیوستن، آثار اقتصادی آن تا شش ماه دیگر ممکن نخواهد بود، اما بر اثر جو روانی‌ای که بر اثر این خبر در جامعه ایجاد می‌شود، قیمت‌ها دستخوش تغییر می‌شود و یک عده‌ای از این فضای روانی در حال سوءاستفاده هستند و منافع خود را تأمین می‌کنند. 

لاهوتی خاطرنشان کرد: به شهروندان گفته می‌شود اگر با افزایش قیمتی مواجه شدید شکایت کنید، خب اگر شهروندی بخواهد این کار را کند، به خاطر اینکه یک کالا را به عنوان مثال ۲۰ هزار تومان گران‌تر خریده یک روز از کار و زندگی خود بیفتد و به اندازه قیمت کالای خود کرایه ماشین بدهد تا برود شکایت کند و با مشغله‌های امروز این کار میسر نیست و این معنایش این است که ما با نوسان قیمت‌ها برخورد نمی‌کنیم. 

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 46420

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر